কঁকাল বিষ- কাৰন, লক্ষণ আৰু চিকিৎসা- Back pain causes, symptoms & treatment

Spread the love

বয়স বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে কঁকাল বিষ হোৱাটো এটা সাধাৰণ সমস্যা বুলি কব পাৰি, কিন্তু আজিৰ দিনত, এই সমস্যা সকলো বয়সৰ লোকৰ হোৱা দেখা যায়৷  শিশু, যুৱক-যুৱতীসকলো আজি এই ৰোগত ভুগিব ধৰিছে। এই সমস্যাটো যেতিয়া আৰম্ভ হয় তেতিয়া এই সমস্যা নিৰাময় কৰাটো অতি কঠিন হৈ পৰে। যোগাসনৰ লগতে ঔষধৰ কিছুমান উপায়েৰে কঁকাল বিষ উপশম কৰিব পৰা যায়৷ 

কঁকাল বিষৰ কাৰনঃBack pain causes in assamese

এক জৰীপ অনুসৰি, দেশৰ প্ৰায় ১৫ শতাংশ লোক পিঠিৰ বিষত ভুগি আছে। কঁকাল বিষ সমস্যাৰ বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে।

  অনিয়মীত দিনচৰ্যাৰ বাবেও কঁকাল বিষ  হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে, আনকি এটা ঠাইত বহু সময় ধৰি বহি কাম কৰাৰ বাবেও, এই সমস্যা সাধাৰনতে হোৱা দেখা যায়৷

মেদবহুলতা এনে সমস্যাৰ এক মুখ্য কাৰণ বুলি গণ্য কৰা হয়। হ’ৰমনৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলতো পিঠিৰ বিষ হয়। পুৰণি আঘাতৰ ফলতো এনে সমস্যাও হয়। কফ আৰু পিত্তৰ দৰে সমস্যাবোৰেও ইয়াৰ সৃষ্টি কৰে। বৃক্কৰ ৰোগ বা আভ্যন্তৰীণ সমস্যাৰ ফলত পিঠিৰ বিষ হ’ব পাৰে আৰু শৰীৰত ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি হ’লে এই সমস্যা হ’ব পাৰে৷

বতৰ সলনি হোৱাৰ বাবে বিষ-

শীতকাল আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, বৃদ্ধসকলৰ পিঠিৰ বিষৰ সমস্যা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। তদুপৰি, যুৱকসকলো এই সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ সক্ষম নহয়। শীতকালত পিঠিৰ বিষৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে পেশীৰ সংকোচন যি এই সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। শিৰা সংকীৰ্ণ হোৱাৰ ফলত মেৰুদণ্ডৰ চাপ আৰু অত্যাধিক আৰ্দ্ৰতাৰ বাবে কঁকাল বিষ হয়। ইয়াৰ উপৰিও, বৰ্ষা ঋতুত গধুৰ বতাহৰ বাবে পুৰনি বিষ কোপৰ উদ্ভৱ হোৱাটো সচৰাচৰ হয়। যদি আপুনি কেতিয়াবা আপোনাৰ কঁকালত মোচোকা খাই বা আঘাত পায়, এনে ঋতুত বিষ হোৱাটো স্বাভাৱিক হৈ পৰে।

কঁকাল বিষৰ লক্ষণ: Symptoms of back pain in assamese

কঁকাল মেৰুদণ্ডৰ হাড়ৰ ওপৰত স্হিত থাকে। মেৰুদণ্ডত দুটা ডিস্ক আছে যি শৰীৰৰ জোকাৰনি সহ্য কৰে বা শৰীৰটো ইফাল-সিফাল কৰাত সহায় আগবঢ়াই।

পিঠিৰ বিষৰ সময়ত, মেৰুদণ্ডয়ে সংকোচন অনুভৱ কৰে, কঁকালৰ চাৰিওফালে ফুলা অনুভৱ হ’ব পাৰে। 

কেতিয়াবা বিষ কঁকালৰ মাজেৰে ভৰিলৈ যায়৷ 

এই ৰোগৰ ফলত ওজন কম হব পাৰে৷

প্ৰেছাৱ জ্বলা-পোৰা আৰম্ভ কৰিব পাৰে বা মলত্যাগ কৰাত সমস্যা হ’ব পাৰে, 

নিতম্বত জঠৰতা বা জ্বৰো অনুভৱ হ’ব পাৰে৷

পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত কঁকাল বিষ

পুৰুষৰ ওজন বৃদ্ধি হোৱাতো কঁকাল বা পিঠিৰ বিষৰ এক মুখ্য কাৰণ বুলি গণ্য কৰা হয়। শৰীৰৰ মাজভাগত গধুৰতাই মেৰুদণ্ডৰ হাড় দুৰ্বল কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আৰ্থাৰাইটিছ হৈছে এক ৰোগ যি বাৰ্ধক্যত এক সাধাৰণ ৰোগ বুলি কব পাৰি, কিন্তু বৰ্তমান যুৱ প্ৰজন্মও এই ৰোগত আক্ৰান্ত হব ধৰিছে। এক জৰীপ অনুসৰি, ধূমপান আৰু সুৰাপান কৰা পুৰুষসকল এনে ৰোগত অধিক আক্ৰান্ত হয়। কিডনী’ত ইউৰিক এচিডৰ মাত্ৰা জমা হোৱাৰ বাবেও এনে ৰোগৰ এক মুখ্য কাৰণ বুলি গণ্য কৰা হয়।  ইয়াৰ উপৰিও, পুৰনি আঘাতোও মাজে মাজে উক্‌ দিয়ে, যাৰ ফলত এই সমস্যা হয়৷

মহিলাৰ কঁকাল বিষ

– Back Pain in women

মহিলাসকল সংৰছনা পুৰুষতকৈ অধিক কোমল। কিছুমান আভ্যন্তৰীণ গাঁথনিৰ বাবে মহিলাসকল পুৰুষৰ পৰা পৃথক হয়। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত কঁকাল বিষ হোৱাটো এক সচৰাচৰ সমস্যা। এক জৰীপ অনুসৰি, ২০ আৰু ৫০ বছৰ বয়সৰ লাখ লাখ লোক এই সমস্যাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়।

বেছিভাগ মহিলাই শ্বেতপ্ৰদৰ-ৰক্তপ্ৰদৰ দৰে ৰোগত ভুগি আছে। আহাৰ, জীৱনশৈলী আৰু সামাজিক পৰিৱেশৰ কুপ্ৰভাৱৰ বাবে, যুৱতীসকলে এই ৰোগত ভুগি ক্ৰমান্বয়ে শাৰীৰিক শক্তি হেৰুৱাইছে। ইয়াৰ ফলত কঁকাল বিষ এটা সমস্যা হৈ পৰে। মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতা হৈছে এক মুখ্য সমস্যা যাৰ ফলত তেওঁলোক অধিক ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

সাধাৰণতে, 12 বছৰৰ পৰা প্ৰায় 50 বছৰ বয়সৰ মহিলাসকলে পিৰিয়ডৰ সময়ত কঁকাল বা পিঠিৰ বিষ সহ্য কৰিব লাগে, আনহাতে পৰৱৰ্তী বয়সৰ মহিলাসকলৰ আৰ্থাৰাইটিছৰ দৰে ৰোগৰ লক্ষণ দেখা পোৱা যায়।

পিঠিৰ বিষ হোৱা আগে প্ৰতিৰোধ

কঁকাল আমাৰ শাৰীৰিক গাঁথনিৰ এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ। ই বহি থকাৰ পৰা খোজ কাঢ়িবলৈ যথেষ্ট অৰিহণা যোগাই। বিষ পৰিহাৰ কৰিবলৈ কিছুমান পৰামৰ্শ গ্ৰহণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

অনিয়মিত দিনচৰ্যাৰ পৰা বাচিবলৈ যত্ন কৰক৷

যিকোনো চকীত বহি নিৰন্তৰ ভাৱে কাম কৰা পৰিহাৰ কৰিব লাগে৷  মহিলাসকলে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত এক বিশেষ যত্ন লব লাগে, নিয়মিত দিনচৰ্যা পালন কৰক৷ আহাৰৰ পুষ্টিগত মানদণ্ড অটুট ৰাখিব লাগে। যোগ ব্যায়াম কৰক আৰু নিয়মীয়াকৈ খোজকাঢ়ক। আহাৰত প্ৰ’টিন আৰু ভিটামিন প্ৰচুৰ পৰিমাণে সংযোগ কৰক। সুৰা বা ধূমপান পৰিহাৰ কৰক। 

পিঠিৰ বিষ হোৱা পিছত প্ৰতিৰোধ

কঁকাল হৈছে শৰীৰৰ এটা অংশ যি হাওঁলি কাম কৰাৰপৰা উঠা-বহা সকলো কামতে শৰীৰত এক নিৰ্ণায়ক ভূমিকা পালন কৰে। যদি বহুত প্ৰচেষ্টাৰ পিছতো এনে কষ্ট প্ৰতিহত কৰা সম্ভৱ নহয়, তেতিয়া আমি আধুনিক ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰোঁ। ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ লগতে, বজাৰত থকা বিভিন্ন সাৰ্বজনীন চিকিৎসা কৌশলে কঁকাল বিষৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে।

এলোপেথিকৰ জৰিয়তে পিঠিৰ বিষৰ চিকিৎসা

আচলতে, এলোপেথিক চিকিৎসা  হৈছে পৃথিৱীৰ একমাত্ৰ চিকিৎসা মাধ্যম যিয়ে বিষক তাৎক্ষণিক সান্ত্বনা প্ৰদান কৰে। যেতিয়া কঁকালৰ বিষৰ অভিযোগ থাকে তেতিয়া পেইন কিলাৰে লগে লগে বিষৰপৰা আৰাম দিয়ে যদিও চিকিৎসকৰ অনুমতি অবিহনে এই ঔষধবোৰৰ অতি বিপদজনক পৰিণাম হ’ব পাৰে। চিকিৎসকে কঁকালৰ দ্বাৰা সমস্যাগ্ৰস্ত হোৱা ৰোগীক স্বাভাৱিক অৱস্থাত কিছুমান পেইনকিলাৰ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। যদি কেইদিনমানৰ পাছতো অস্বস্তি হ্ৰাস নহয়, তেতিয়া বিভিন্ন টেস্ট পৰীক্ষাৰ পিছতহে চিকিৎসা কৰা হয়। অৱশ্যে, এইটো এটা সুদূৰপ্ৰসাৰিত চিকিৎসা যি দীৰ্ঘ সময়ৰ বাবে চলি থাকিব পাৰে। 

আয়ুৰ্বেদিকৰ চিকিৎসা জৰিয়তে পিঠিৰ বিষ নিৰাময়

আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসাত পিঠিৰ বিষৰ চিকিৎসাৰ বাবে প্ৰাচীন ঔষধ প্ৰণালী আছে, যাৰ ভিতৰত আছে উদবৰ্তনা ( পাউডাৰেৰে মালিচ ), স্বেদন (ঘাম উলোৱা পদ্ধতি), অভ্যংগ(তেল মালিচ ), বাষ্টি কৰ্ম ( এনিমা থেৰাপী ) , বিৰেচন কৰ্ম (অন্ত্ৰৰ চলাচলৰ পদ্ধতি), লেপ (শৰীৰৰ প্ৰভাৱিত অংশত ঔষধ প্ৰয়োগ কৰা) আৰু অগ্নিকৰ্ম (শৰীৰৰ যিকোনো অংশৰ জ্বলন পদ্ধতি)।

পিঠিৰ বিষৰ চিকিৎসাৰ বাবে শুকান আদা, ওজ, নহৰু আৰু কেষ্টৰৰ দৰে আয়ুৰ্বেদিক ভেষজ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পিঠিৰ বিষত আয়ুৰ্বেদিক ঔষধ যেনে য়োগৰাজ গুগুলো, সিংহনাদ গুগুলো, দষমূল কষায় আৰু বালাৰিষ্ট সৈতে চিকিৎসা কৰা হয়।

পিঠিৰ বিষ হলে কি কৰিব কি নকৰিব

পিঠিৰ বিষ হ’লে আহাৰ আৰু জীৱনশৈলীৰ কিছু  যত্ন ল’ব লাগে।

যেনে-

খাদ্যত কম চৰ্বি ব্যৱহাৰ কৰক ৷

দৈনিক আহাৰত গাখীৰ, ফল আৰু সেউজীয়া পাতযুক্ত শাকপাচলি ব্যৱহাৰ কৰক। 

অংকুৰিত বীজ খাওঁক৷

দৈনিক গাখীৰ খাওক৷

সুৰা আৰু ধূমপান পৰিহাৰ কৰক। 

প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খাব। 

নিয়মীয়া উন্নত কৰক/ নিয়মীয়া কৰা। অধিক শাৰীৰিক পৰিশ্ৰম পৰিহাৰ কৰিব। 

দিনচৰ্যা (খোৱা-বোৱা, শুৱা) নিয়মিত কৰক৷

অধিক পৰিশ্ৰম নকৰিব৷

যোগ আৰু ব্যায়াম কৰিব। 

খোৱাৰ পিছত কিছুসময় খোজকাঢ়ক৷

এটা স্থানত বহি কাম কৰা পৰিহাৰ কৰক। 

এটা স্হানত দীৰ্ঘসময় ধৰি থিয় হৈ নাথাকিব। 

অধিক টেঙা আৰু অধিক মিঠা পদাৰ্থ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব। 

আশাঁ কৰো এই লিখনিৰ দ্বাৰা আপোনালোক উপকৃত হব৷ অন্য লিখনি পঢ়িবলৈ তললৈ এই পেজৰ অন্য শিতান চাব পাৰে৷ 

If you have a question please contact  –  [email protected]

ৱাটচএপ নম্বৰ- 8011330306 (Only watchapp)


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *