চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰাৰ 10 টা কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক উপায়-10 Effective Natural Ways to Prevent Hair Fall in assamese

Spread the love

আপুনি ‘চুলি সৰা প্ৰাকৃতিকভাৱে কেনেদৰে প্ৰতিহত কৰিব’ এই সম্পৰ্কে জানিব বিচাৰি আছে নেকি? যদি আপুনি চুলি সৰাৰ বিষয়ে চিন্তিত আৰু ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিব বিচাৰে, তেনেহ’লে প্ৰাকৃতিকভাৱে কেনেদৰে চুলি সৰা বন্ধ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আপোনাৰ প্ৰশ্নৰ সমাধান এই লিখনিৰপৰা পাব।

প্ৰাকৃতিক উপায়েৰে চুলা সৰা বন্ধ কৰকঃ Natural ways to stop hair fall in assamese

১) আপোনাৰ চুলি সৰাৰ মূল কাৰণ চিনাক্ত কৰক: Identify the root cause of your hair fall- in assamese

চুলি সৰাৰ বিভিন্ন কাৰণ যেনে ৰক্তহীনতা বা anaemia(আইৰনৰ অভাৱ), PCOS, চাপ বা স্ট্ৰেচ, থাইৰইড ৰোগ, মূৰৰ ছালত সঘনাই ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ, ডায়েবেটিচ আদিৰ বাবে হ’ব পাৰে। আপোনাৰ চুলি সৰাৰ বাবে ব্যক্তিগতকৃত আৰু মূল-কাৰণ আধাৰিত প্ৰাকৃতিক দ্ৰৱণৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক বিশেষজ্ঞ (Ayurvedic specialist)এজনৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

২) আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয় পুষ্টিগ্ৰহণৰ যত্ন লওঁক: Take care of your nutritional intake- in assamese

স্বাস্থ্যকৰ, সন্তুলিত আহাৰ হৈছে স্বাস্থ্যকৰ চুলিসহ সকলোবোৰৰ মূল চাবিকাঠি। লো বা প্ৰ’টিন পৰ্যাপ্ত পৰিমাণ নথকা আহাৰৰ ফলত চুলি সৰা হব পাৰে। খোৱাৰ প্ৰতি অনীহা বা অনিয়মিয়তা থকা বা crash diet ত থকা সকলে প্ৰায়ে চুলি সৰা অনুভৱ কৰে। যদি দুৰ্বল আহাৰ আপোনাৰ সমস্যা হয়, আপুনি সাধাৰণতে আপোনাৰ খাদ্য গ্ৰহণৰ ভাৰসাম্য ৰাখি চুলি সৰা টো প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।

৩) প্ৰাকৃতিক চুলিৰ যত্নৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব:Use natural hair care products- in assamese

ৰাসায়নিক-কেমিকেলযুক্ত চেম্পু, কণ্ডিচনাৰ, বিভিন্ন চেলুন সামগ্ৰীয়ে আপোনাৰ চুলি ৰেচমী, চকচকীয়া আৰু মসৃণ কৰে কিন্তু দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত, সেইবোৰে ভালতকৈ বেছি ক্ষতি কৰে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, প্ৰাকৃতিক, বনৌষধি আধাৰিত চুলিৰ যত্নৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব। আপুনি উন্নত মানদণ্ডৰ আয়ুৰ্বেদিক চুলিৰ যত্নৰ সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

৪) চুলি সৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে মেথিবীজ ব্যৱহাৰ কৰক: Using fenugreek seeds for hair fall control- in assamese

মেথিবীজত ভিটামিন চি, এ আৰু কে, পটাছিয়াম, কেলচিয়াম, ফলিক এচিড আৰু নিকোটিনিক এচিড থাকে। ই চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰে আৰু মূৰৰ ছালৰ স্বাস্থ্য ৰক্ষা কৰে। আপুনি এমুঠিমান মেথিৰ বীজ ৰাতিটোৰ বাবে তিয়াই ৰাখক আৰু ৰাতিপুৱা ইয়াৰ এটা পেষ্ট বনাওক আৰু ইয়াক অলপমান দৈৰ সৈতে মিহলি কৰক। আপুনি চুলি ধোৱাৰ কমেও 30 মিনিট আগতে এই পেকটো প্ৰয়োগ কৰক। আপুনি আপোনাৰ আহাৰত মেথিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে স্বাস্থ্যকৰ চুলি বৃদ্ধিৰ বাবে। আৰু পঢ়কঃ মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

৫) আমলা, মনিছাল আৰু শিকাকাই: Amla, reetha and shikakai- in assamese

আমলা, ৰিঠা আৰু শিকাকাই তিনিটা উপাদান যেতিয়া একেলগে মিহলি মিশ্ৰন চুলি সৰাৰ বাবে আপোনাৰ কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক দ্ৰৱণ হ’ব পাৰে। আমলা ভিটামিন চি আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্টেৰে সমৃদ্ধ যি চুলিৰ ক্ষতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত আৰু স্বাস্থ্যকৰ চুলিৰ কোষবোৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ৰিঠা বা মনিছালৰ গুটিত আইৰনৰে ভৰপূৰ যি চুলিৰ কোষৰ বিকাশত সহায় কৰিব পাৰে। শিকাকাই এই উপাদানে এইসমূহ গুনাগুন  শোষণত সহায় কৰে।

👉Click here to buy amla,reetha and shikakai shampoo

৬) ভৃংগৰাজ তেলেৰ চুলিৰ নিয়মীয়া মালিচ: Regular oil massage with bhringraj hair oil- in assamese

আয়ুৰ্বেদে পৰামৰ্শ দিয়ে যে ভৃংগৰাজে আপোনাক চুলি বৃদ্ধি কৰাত, চুলি শক্তিশালী কৰাত আৰু পকা চুলি আৰু উফি প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আপুনি চুলিৰ স্বাস্থ্যউন্নত কৰাৰ বাবে ভৃংগৰাজ হেয়াৰ অইল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াত ভিটামিন ই থাকে যি চুলি বৃদ্ধিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ভিটামিনবোৰৰ ভিতৰত এটা৷

👉 Click 𝐡𝐞𝐫𝐞 𝐭𝐨 𝐁𝐮𝐲 𝐌𝐚𝐡𝐚𝐛𝐡𝐫𝐢𝐧𝐠𝐚𝐫𝐚𝐣 𝐓𝐚𝐢𝐥

৭) চুলি ফনিয়াওতে আপোনাৰ চুলিৰ প্ৰতি সদয় হ’ব: Be kind to your hair while combing- in assamese

তিতা চুলি ব্ৰাছ কৰিলে চুলিৰ গুৰি দুৰ্বল হয় আৰু চুলি সৰিব পাৰে। চুলি সৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে, আপোনাৰ চুলি কেৱল অৰ্ধ-শুকান বা সম্পূৰ্ণ শুকান অৱস্থাত থাকিলেহে ফনিয়াব, সেয়াও বহল দাঁতৰ ফণী ব্যৱহাৰ কৰি। তদুপৰি খৰখেদাকৈ বা অত্যাধিক জোৰেৰে টাৱেলেৰে ঘঁহি চুলি শুকুৱাব নালাগে। 

৮) স্বাস্থ্যকৰ চুলিৰ বাবে আমলখি আৰু এলোভেৰা ৰস খাব:Drink amla & aloe vera juice for healthy hair- in assamese

আমলখী আৰু এলোভেৰা হৈছে ভিটামিন চি আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক প্ৰাকৃতিক উৎস, যি ভাল চুলিৰ স্বাস্থ্য আৰু গুণগত মানদণ্ডৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপুনি আপোনাৰ ৰাতিপুৱা আভ্যন্তৰীণ বিষমুক্তকৰণ আৰু শৰীৰৰ বিশুদ্ধকৰণৰ (internal detoxification and purification) বাবে এই দুইবিধৰ ৰসেৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰে যি স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে চুলিৰ বিকাশ বৃদ্ধি কৰে আৰু চুলি সৰা হ্ৰাস কৰে।

👉 Click 𝐡𝐞𝐫𝐞 𝐭𝐨 𝐁𝐮𝐲 𝐀𝐦𝐥𝐚 𝐚𝐧𝐝 𝐀𝐥𝐨𝐞𝐯𝐞𝐫𝐚 𝐉𝐮𝐢𝐜𝐞

৯) চাপৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিলে চুলি সৰা হ্ৰাস কৰিব পাৰে: Reducing stress levels can reduce hair fall- in assamese

চাপৰ(stress) ৰ ফলত যে চুলি সৰিব ধৰে এই কথা সৰ্বজনবিদিত৷ চাপৰ ফলত চুলি সৰা সাধাৰণতে হ্ৰস্বম্যাদী বা অস্থায়ী হয়। চাপৰ কাৰক হ্ৰাস হোৱাৰ পিছত, প্ৰায়ে পুনৰ-বিকাশ হয়, অৱশ্যে প্ৰক্ৰিয়াটোত ছয় মাহ বা অধিক সময় লাগিব পাৰে, যদিহে কোনো চাপ নাথাকে। সেয়েহে, যোগ আৰু ধ্যানৰ দৰে চাপ মুক্ত কৌশল অনুশীলন কৰাটো অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ।

১০) প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত এজন আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকক লগ কৰক: Meet an Ayurvedic doctor in the initial stages-in assamese

অনুগ্ৰহ কৰি মনত ৰাখিব যে চুলি সৰা টো এক চিকিৎসীয় স্থিতি আৰু ই কোনো কচমেটিক প্ৰব্লেম নহয়। চেলুন আৰু ৰাসায়নিক চিকিৎসাই ইয়াক উপৰুৱাভাৱে চিকিৎসা কৰিব পাৰে। কিন্তু, যদি আপুনি প্ৰাকৃতিক, কাৰ্যকৰী আৰু দীৰ্ঘম্যাদী চুলি সৰা বন্ধ কৰিব বিচাৰি আছে, আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক। আপুনি যিমান সোনকালে আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব, চিকিৎসাৰ ফলাফল সিমানেই ভাল হব৷ 

অধিক জানিবলৈ আৰু আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ তলৰ 𝐁𝐎𝐎𝐊 𝐀𝐍 𝐀𝐏𝐏𝐎𝐈𝐍𝐓𝐌𝐌𝐌𝐓 𝐅𝐎𝐑𝐌 খন 𝐅𝐈𝐋𝐋𝐔𝐏 কৰি পৰামৰ্শ লওঁক৷ 👇

𝐄𝐦𝐚𝐢𝐥 𝐮𝐬: 𝐟𝐢𝐭𝐚𝐬𝐬𝐚𝐦@𝐠𝐦𝐚𝐢𝐥.𝐜𝐨𝐦


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *