আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বাবে 5 টা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আয়ুৰ্বেদিক প্ৰতিকাৰ-5 Best Ayurvedic Remedies For Arthritis

Spread the love

আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis) হৈছে এক স্থিতি যাৰ ফলত গাঁঠিত প্ৰদাহ, ফুলা আৰু ৰঙা পৰি যোৱাৰ দৰে হয় আৰু এয়া এক বা একাধিক গাঁঠিক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis) আছে। অষ্টিওআৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis) হৈছে আটাইতকৈ সচৰাচৰ প্ৰকাৰ। আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis)ৰ কিছুমান সচৰাচৰ লক্ষণৰ ভিতৰত আছে গাঁঠিৰ বিষ, ফুলা আৰু জঠৰতা৷ বয়সৰ লগে লগে এই লক্ষণবোৰ গুৰুতৰ হ’ব পাৰে আৰু আপোনাৰ দৈনন্দিন কাম-কাজ প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে। চিকিৎসকে অসুবিধাৰ সৈতে যুঁজিবলৈ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী (anti-inflammatory)

ঔষধ আৰু পেইনকিলাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। অৱশ্যে, দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে গ্ৰহণ কৰিলে সেইবোৰৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ’ব পাৰে।

দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপ সম্পাদন কৰিবলৈ গতিশীলতা আৰু দক্ষতা উন্নত কৰিবলৈ, আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis)ৰ বাবে আয়ুৰ্বেদ বিবেচনা কৰাটো আটাইতকৈ সুৰক্ষিত চিকিৎসা পদ্ধতি হ’ব পাৰে। আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis)ৰ বিষৰ বাবে কেইবাটাও ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আছে যিবোৰ আয়ুৰ্বেদত উল্লেখ কৰা হৈছে। আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বাবে এই প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰে বিষ আৰু প্ৰদাহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, সেয়াও কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া অবিহনে।

আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বাবে 5 টা প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ -5 natural remedies for arthritis

🔷 Shallaki herb/boswellia serrata /অসমীয়া নাম = মুকুল ধূপ

এই ভেষজে আপোনাৰ গাঁঠিবোৰ শক্তিশালী কৰি ৰাখে আৰু যিকোনো বিষৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে জনা যায়। ই  বিষ হ্ৰাস কৰা লগতে ফুলা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু গতিশীলতা বৃদ্ধি কৰে। বছৱেলিয়া চেৰাটা(Boswellia serrata)

নামেৰে জনাজাত,এই ভেষজক কেতিয়াবা বিশেষজ্ঞসকলে আধুনিক বিষ নাশকৰ বিকল্প হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰে। ই অত্যাৱশ্যকীয় তেল আৰু পাউডাৰৰ ৰূপত উপলব্ধ। ইয়াক বিষ শান্ত টেবলেটৰ এক প্ৰাথমিক উপাদান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

👉 Click here to buy Boswellia serrata

🔷 হালধি -Turmeric

হালধী হৈছে পাকঘৰত পোৱা এক সচৰাচৰ উপাদান, হালধিক আয়ুৰ্বেদত ইয়াৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণৰ বাবে আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis)ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ মুখ্য সক্ৰিয় উপাদান ‘কাৰকিউমিন'(‘Curcumin’) ৰ বাবে। গাখীৰত এক চিমুটি হালধি যোগ দিয়া আৰু ইয়াক দৈনিক সেৱন কৰিলে কেইবাটাও স্বাস্থ্য উপকাৰিতা লাভ হয় আৰু বাৰ্ধক্য-বিৰোধী (anti-ageing) সমৰ্থন প্ৰদান কৰিব পাৰে। গাঁঠিৰ গতিশীলতা আৰু নমনীয়তা বৃদ্ধিৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ তত্বাৱধানত হালধি কেপচুলও গ্ৰহণ কৰিব পাৰি।

🔷 তিল তেল- sesame oil

আয়ুৰ্বেদিক তেলৰ (অভ্যংগ চিকিৎসা) দ্বাৰা শৰীৰক নিয়মীয়াকৈ মালিচ কৰা হয়৷ ই এক প্ৰাচীন আয়ুৰ্বেদিক অনুশীলন যাক দৈনন্দিন ৰুটিনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ই কেৱল হাড় আৰু পেশী শক্তিশালী কৰাত সহায় নকৰে তাৰলগতে সমগ্ৰ শৰীৰ প্ৰণালীটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰে আৰু আপোনাৰ শৰীৰক সক্ৰিয় আৰু উদ্যমী কৰি ৰাখে। তিল তেল নিয়মীয়াকৈ মৃদুভাৱে শৰীৰত মালিচৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। আপুনি নহৰু, আজৱাইন আৰু আদাৰ সৈতে তিল তেল মিহলি কৰি দৈনিক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে 

🔷 শুকান আদা গুৰি -Sonth (dried ginger)

শুকান আদাৰ ঔষধি গুণ আছে আৰু দীৰ্ঘদিন ধৰি স্বাস্থ্য  প্ৰভাৱিত কৰা কেইবাটাও পৰিস্থিতিৰ ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে পৰম্পৰাগত আৰু ভেষজ ঔষধত ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis) স্থিতি নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে, দৈনিক, ৰাতিপুৱা আৰু সন্ধিয়া কুহুমীয়া পানীৰে 1/2 চাহ চামুচ শুকান আদা পাউডাৰ খোৱাটো উপকাৰী। আপুনি শুকান আদা গুৰি, হালধি আৰু মেথিৰ পাউদাৰ বনাব পাৰে আৰু দিনত দুবাৰ কৈ খাব পাৰে। অৱশ্যে, সম্পূৰ্ণ আৰোগ্যৰ বাবে, আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক এজনৰ পৰামৰ্শ লোৱা আৰু আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis)ৰ বাবে মূল-কাৰণ আধাৰিত ব্যক্তিগতকৃত চিকিৎসা লোৱা টো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

🔷 পুষ্টিকৰ ডায়েট -diet

যদিও আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis) সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰাময় কৰিব পৰা কোনো আহাৰ নাই, তথাপি এইটো বুজা টো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে হাড় আৰু গাঁঠিবোৰ পুষ্টিকৰ কৰি ৰাখিবলৈ সঠিক পুষ্টিকৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়। কাৰ্বোহাইড্ৰেট গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক আৰু কেলচিয়াম সমৃদ্ধ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাত গুৰুত্ব দিয়ক (যেনে গাখীৰ আৰু গাখীৰৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত সামগ্ৰী)। ফ্লেক্সচিড, তিল আৰু ৰঙালাওৰ গুটি খোৱাটো হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও ভাল। ঘেঁহু আৰু চাউলৰ পৰিমাণ সীমিত কৰক আৰু আপোনাৰ আহাৰত অন্যান্য শস্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

অনুগ্ৰহ কৰি মনত ৰাখিব যে আয়ুৰ্বেদিক পৰিপূৰক বা যিকোনো পুষ্টিগত পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰাটো চিকিৎসকৰ নিৰ্দেশনাত গ্ৰহণ কৰিব লাগে। এই পৰামৰ্শবোৰে আপোনাৰ হাড় আৰু পেশী শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু হাড়ৰ অধিক অৱনতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে কিন্তু আৰ্থ্ৰাইটিছ (arthritis) নিৰাময় কৰিব নোৱাৰে। সম্পূৰ্ণ সকাহৰ বাবে, আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ।  আমাৰ চিকিৎসকসকলে ৰোগীসকলৰ বিতং ইতিহাস (case history) জানি লয় আৰু ব্যক্তিগতকৃত ঔষধ, চিকিৎসা, অনুকূলিত আহাৰ আৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিকল্পনাৰ সহায়ত ৰোগটো ইয়াৰ মূল কাৰণৰ পৰা সংশোধন কৰে। আপোনাৰ সমস্যাৰ মূললৈ যাবলৈ, আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক এজনৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

অধিক জানিবলৈ আৰু আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ তলৰ 𝐁𝐎𝐎𝐊 𝐀𝐍 𝐀𝐏𝐏𝐎𝐈𝐍𝐓𝐌𝐌𝐌𝐓 𝐅𝐎𝐑𝐌 খন 𝐅𝐈𝐋𝐋𝐔𝐏 কৰি পৰামৰ্শ লওঁক৷ 👇

𝐄𝐦𝐚𝐢𝐥 𝐮𝐬: 𝐟𝐢𝐭𝐚𝐬𝐬𝐚𝐦@𝐠𝐦𝐚𝐢𝐥.𝐜𝐨𝐦


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *