হাৰ্টৰ সমস্যা,ৰক্তচাপ, মূত্ৰবিকাৰ, হাঁপানী আদি একাধিক ৰোগৰ মহৌষধ অৰ্জুনাৰিষ্ঠ- Arjunarishta: Benefits, Uses, Ingredients, Dosage and Side Effects

Spread the love

✍️ What is Arjunarishta in Assamese- অৰ্জুনাৰিষ্ট কি?

অৰ্জুনাৰিষ্ঠ হৈছে অৰ্জুন গছৰ ছালৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা এক আয়ুৰ্বেদিক ভেষজ সংমিশ্ৰণ, যাৰ লগত অন্য প্ৰাকৃতিক উপাদানসমূহ সন্মিলিত হৈ আছে, যি  সুস্থ হৃদয় বৰ্তাই ৰখা আৰু সৰ্বোত্তম ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে৷ 

এই টনিক..

বুকুৰ বিষ,

কনজেচটিভ হাৰ্ট ফেইলিয়ৰ (congestive heart failure), 

হাৰ্ট ব্লকেজ, 

এনজাইনা প্যাকটোৰিস (angina pectoris), 

মায়োকাৰ্ডিয়াল ইনফাৰ্কশন (myocardial infarction),

ইস্কেমিক কাৰ্ডিয়াক মায়োপ্যাথি (ischemic cardiac myopathy),

মাইট্ৰল পুনঃস্থাপনা(mitral regurgitation-  হৃদৰোগৰ mitral  ভালভ বন্ধ  কৰাত হাৰ্টৰ বিফলতা কাৰনে ৰক্তৰ backflow হয়) ,

হাঁপানি আদিৰ বাবে কাৰ্যকৰী প্ৰতিকাৰ৷

অৰ্জুনাৰিষ্ঠক যিদৰে অৰ্জুন গছৰ “অৰ্জুন” নামৰপৰা ৰখা হৈছে ঠিক সেইদৰে ইয়াক পাৰ্থদিয়াৰিষ্ট (parthadyarishta) নামেৰেও জনা যায়, যত “পাৰ্থ” শব্দ অৰ্জুনৰ আন এটা নাম ব্যৱহাৰ হৈছে৷ আয়ুৰ্বেদৰ সমগ্ৰ বিজ্ঞান আৰু  সাৰঙ্গাধৰ সংহিতা, চৰক সংহিতা আদি আয়ুৰ্বেদিক পুথিসমূহত এই চমৎকাৰী টনিক দ্বাৰা 

হৃদয়া;Hridaya (অৰ্থাৎ হাৰ্টৰ সমস্যা), 

দীপনা; Deepana(পেটৰ অগ্নিক বঢ়ায় তোলা), 

পাচনা; Pachana (হজমত সহায়তা কৰে), 

ৰোচানা; Rochana (ক্ষুধা জাগ্ৰত কৰা),

অনুলমানা; Anulomana(শ্বাসকষ্টক উন্নত কৰে),

মুত্ৰাক্ৰিচৰা; Mutrakrichra (অৰ্থাৎ ডাইসুৰিয়া Dysuria),

অনাহা ; Anaha (অৰ্থাৎ ফুল যোৱা), 

মূত্ৰঘাটা; Mutraghata (অৰ্থাৎ মূত্ৰ প্ৰতিবন্ধকতা), 

কুষ্টোহৰা; Kusthohara (চৰ্মৰোগৰ চিকিৎসা), 

শোথাহাৰা ; Shothahara(প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে) ইত্যাদি চিকিৎসাৰ উল্লেখ পোৱা যায়৷

অৰ্জুনাৰিষ্ঠ প্ৰাকৃতিক ফাৰ্মেনটেচনৰ  ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰস্তুত কৰা হয়।  এই ঔষধৰ প্ৰধান উপাদানসমূহ হল অৰ্জুন গছৰ ছাল বা টাৰ্মিনালিয়া অৰ্জুন(Terminalia arjuna)এটি শক্তিশালী কাৰ্ডিওপ্ৰোটেক্টিভ।

✍️ অৰ্জুনাৰিষ্ট প্ৰস্ত্তত কৰোতে ব্যৱহাৰ হোৱা উপকৰনসমূহঃ

  • 4kg-  অৰ্জুন গছৰ ছাল বা টাৰ্মিনালিয়া অৰ্জুন (Terminalia arjuna bark) 
  • 800 gm- ধাই ফুল, dhaiphhol – Dhataki pushpa (Woodfordia fruticosa flowers)
  • 800 gm- মহুৱা ফুল,Mohua – Madhuka pushpa (Madhuca indica flowers)
  • 2 kg-  শুকান আঙুৰ – Mridvika or draksha i.e. dry grapes (Vitis vinifera)
  • 4kg- গুড় –  Guda or jaggery
  • পানী -Water

Online Order কৰিবলৈ ক্লিক কৰক-https://anymeds.in/product/detail/arjunarista-sandu-450ml/836

✍️ Arjunarishta Benefits in Assamese- অৰ্জুনাৰিষ্ঠ ৰ উপকাৰিতা

🔷 স্বাস্থ্যৱান হাৰ্টৰ বাবে -May promote heart health

অৰ্জুনাৰিষ্ঠৰ প্ৰধান উপাদান অৰ্জুন হৃদয়ৰ কাৰ্যকাৰিতা উন্নত কৰাৰ বাবে জনাজাত।  অৰ্জুন গছৰ ছালৰ নিৰ্যাসে (extract) ত উপস্থিত শক্তিশালী জৈৱ-সক্ৰিয় উপাদানসমূহ হৃদয়ৰ বাও ভেন্ট্ৰিকুলাৰ (left ventricular) ক্ৰিয়াক উন্নত কৰে।  এই টনিক শক্তিশালী এন্টিঅক্সিডেটিভ প্ৰকৃতিৰ কাৰণে বিভিন্ন হৃদৰোগৰ চিকিৎসা কৰাৰ বাবে  চূড়ান্ত কাৰ্যকৰী। ই হৃৎপিণ্ডৰ পেশী শক্তিশালী কৰে, ৰক্তনলীত প্লেক জমা হোৱা ৰোধ কৰে আৰু এথেৰোস্ক্লেৰোসিস (atherosclerosis) গঠনৰ (অৰ্থাৎ ধমনী জঠৰ হোৱা) ৰোধ কৰিব পাৰে আৰু হাৰ্ট এটেকৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে, হাৰ্ট ব্লকচ, ৰক্তৰ জমা হোৱাত বাঁধা, মাইট্ৰল পুনৰ্গঠন, ইস্কেমিক কাৰ্ডিওমিওপ্যাথি  ইত্যাদি সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে৷ শৰীৰৰ বেয়া কোলেস্টৰেল আৰু ট্ৰাইগ্লিসাৰাইডৰ মাত্ৰা কম কৰাতো মূল ভূমিকা পালন কৰে।

🔷 মূত্ৰবিকাৰ নিৰাময় কৰে  অৰ্জুনাৰিষ্ঠে- Arjunarishta For Relieving Urinary Disorders

প্ৰস্ৰাৱৰ  সময় অনিয়মিত হোৱা, বেদনাদায়ক প্ৰস্ৰাৱ হোৱাহ আৰু প্ৰস্ৰাৱৰ সময়ত জ্বলন সংবেদন হোৱা ইত্যাদিৰ দৰে  প্ৰস্ৰাৱজনিত বিকাৰসমূহৰ চিকিৎসাৰ এই সংমিশ্ৰন এটি শক্তিশালী প্ৰতিকাৰ৷ এই ঔষধটি গৰুৰ গাখীৰৰ লগত মিশ্ৰিত কৰি সেৱন কৰা হয়, ই কেৱল ব্যথা বা জ্বলন সংবেদনকে হ্ৰাস কৰাৰ উপৰিও  সঠিকভাৱে প্ৰস্ৰাৱকো উদ্দীপিত কৰি তুলে।  একটি হালকা মূত্ৰবৰ্ধক হোৱা  কাৰণে ই ডাইসুৰিয়া (dysuria) ৰো চিকিৎসা কৰে।  এন্টি-মাইক্ৰোবিয়াল (anti-microbial) আৰু এন্টি-ব্যাক্টেৰিয়েল বৈশিষ্ট্যসমূহৰ বাবে মূত্ৰথলিৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰে।

🔷 কিডনি কাৰ্যকাৰিতা উন্নত কৰাৰ বাবে অৰ্জুনাৰিষ্ঠ-Arjunarishta For Improving Kidney Functions

এই ঐতিহ্যবাহী সূত্ৰটিয়ে অতিৰিক্ত ইউৰিক এচিড নিঃসৰণত সহায়তা কৰে আৰু কিডনিত যথাযথ ইউৰিক এচিড স্তৰক ধৰি ৰাখি গাউটক প্ৰতিৰোধ কৰে বা চিকিৎসা কৰে আৰু কিডনিৰ সুস্থ কাৰ্যকাৰিতাক সহায় কৰে।  এই ডিকোশনত এন্টি-লিথিয়াসিস (anti-lithiasis) বৈশিষ্ট্যয়ে কিডনিত পাথৰ গঠনত বাধা দিয়, গঠনকৃত পাথৰক ভাঙে বা হ্ৰাস কৰাত সহায়তা কৰে আৰু এইভাবে পলিসিস্টিক(polycystic) কিডনি ৰোগ, কিডনিত পাথৰ আৰু চিস্টাইটিস (cystitis) জাতীয় বিভিন্ন অন্তৰ্নিহিত স্বাস্থ্য অৱস্থাৰ প্ৰতিৰোধ কৰে৷  ই ডায়বেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাতো উপকাৰী আৰু  ঘনাই-ঘনাই প্ৰস্ৰাৱৰ দৰে অন্তৰ্নিহিত লক্ষণসমূহৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ কৰে৷

🔷 শ্বাসকষ্টজনিত অসুবিধাসমূহ নিৰাময়ৰ বাবে অৰ্জুনাৰিষ্ঠ-Arjunarishta For Treating Respiratory Anomalies

অৰ্জুনাৰিষ্ঠ হ’ল কফৰ সকলো প্ৰকাৰৰ গম্ভীৰ বিকাৰসমূহৰ বাবে এটি কাৰ্যকৰ আয়ুৰ্বেদিক প্ৰতিকাৰ।  সুগন্ধযুক্ত ঔষধিসমূহৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত, এই টনিক হাঁপানী, ব্ৰঙ্কাইটিস, COPD, কাঁহ আৰু চৰ্দি লক্ষণৰ দৰে শ্বাস প্ৰশ্বাসজনিত অসুস্থতাৰ চিকিৎসাৰ চূড়ান্ত ঔষধ। ই শ্বাস নলীৰ থকা জমা হৈ থকা কফ অপসাৰণতো সহায়তা কৰে আৰু কাঁহ নিৰাময় কৰে।  এই টনিকৰ নিয়মিত সেৱনে হাওঁফাওঁৰ টিস্যুসমূহক মজবুত কৰে আৰু হাওঁফাওঁৰ(Lung) ৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে।

🔷 পুৰুষ প্ৰজনন ক্ষমতা বাবে  অৰ্জুনাৰিষ্ঠ-Arjunarishta For Male Fertility

অৰ্জুনৰ ছাল আৰু অন্যান্য সুগন্ধযুক্ত ঔষধি পৰা প্ৰাপ্ত এই শক্তিশালী সংমিশ্ৰণ পুৰুষৰ  ফাৰ্টিলিটি (Fertility) বৃদ্ধিত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।  

অলিগোস্পাৰ্মিয়া( oligospermia)- অৰ্থাৎ কম শুক্ৰাণু গণনা, 

অ্যাস্টেনোজোস্পাৰ্মিয়া( asthenozoospermia)- অৰ্থাৎ শুক্ৰাণু গতিশীলতা, আৰু

শক্তিশালী স্পাৰ্মটোজেনিক (Spermatogenesis) -অৰ্থাৎ শুক্ৰাণু উৎপাদন

ইত্যাদি  চিকিৎসা কৰাৰ বাবে অত্যন্ত কাৰ্যকৰী৷  এই টনিক, প্ৰাকৃতিক এন্টিঅক্সিড্যান্ট হোৱাৰ কাৰনে টেস্টোস্টেৰন আৰু লুটেইনিজিং হ’ৰমন (testosterone and luteinizing hormone) দৰে  পুৰুষ হ’ৰমনৰ উৎপাদন উন্নত কৰে আৰু ইৰেক্টাইল ডিচফাংশন (erectile dysfunction) আৰু অকাল বীৰ্যপাতৰ দৰে পৰিস্থিতিৰ চিকিৎসা কৰে।  এই টনিকে পুৰুষৰ শক্তি আৰু লিবিড’ বা কামইচ্ছা (libido) বৃদ্ধি কৰে।

🔷 ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে অৰ্জুনাৰিষ্ঠ-Arjunarishta For Managing Blood Pressure

অৰ্জুনাৰিষ্ট  প্ৰাকৃতিক এন্টিহাইপাৰপ্ৰেসিভ (antihypertensive) এজেন্ট হিচাবে কাম কৰে যি ৰক্তচাপৰ স্তৰক স্বাভাৱিক কৰি তোলে আৰু ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰাখে। ই উচ্চ আৰু নিম্ন ৰক্তচাপ উভয় ক্ষেত্ৰতেই অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ।  এই টনিকে হাৰ্টৰ ক্ৰিয়াকলাপসমূহ উন্নত কৰে, কাৰ্ডিওভাসকুলাৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে যি ৰক্তচাপক এটি স্থিতিশীল স্তৰত লৈ আনে আৰু ভাৰসাম্যপূৰ্ণ ৰিডিং বৰ্তাই ৰাখে।

চিস্টোলিক (Systolic) ৰক্তচাপ (অৰ্থাৎ ওপৰৰ মান) নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত অৰ্জুনাৰিষ্ঠ  গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহন কৰে।  অৰ্জুনাৰ কাৰ্ডিও-টনিক বৈশিষ্ট্যৰ বাব ই একমাত্ৰ টনিকে সামান্যপৰা  উচ্চ ৰক্তচাপৰ অৱস্থাৰ চিকিৎসা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট উপকাৰী আৰু  প্ৰাক-হাইপাৰটেনচিভ (pre-hypertensive) ক্ৰিয়াকলাপকো প্ৰতিৰোধ কৰে।

✍️ অৰ্জুনাৰিষ্টক কি দৰে ব্যৱহাৰ কৰিব?- How To Use Arjunarishta in Assamese?

ভোজন গ্ৰহনৰ পিছত অৰ্জনাৰিষ্ট কুহুমীয়া পানী লগত দিনত দুবাৰ খাব পাৰে৷ এটি হাৰ্ট টনিক হিচাবে গ্ৰহন কৰিলে ভোজন গ্ৰহনৰ পিছত গ্ৰহণ কৰা উচিত।  

ৰক্তচাপ নিৰাময় আৰু প্ৰেচাৱৰ সমস্যাত দিনে দু’বাৰকৈ গাখীৰৰ লগত অৰ্জুনাৰিষ্টক খোৱাৰ  পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

✍️ অৰ্জুনাৰিষ্ট ডোজ – Arjunarishta Dosage In Assamese

কাৰ্যকৰভাৱে অৰ্জুনাৰিষ্ট ডোজ ৰোগীৰ বয়স, তীব্ৰতা নতুবা অৱস্থাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আৰু ব্যক্তিবিশেষে পৃথক হব পাৰে। সেয়ে আয়ুৰ্বেদিক ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লোৱা আৱশ্যক, কাৰণ ডাক্তৰে আপোনাৰ দেহৰ সংকেতসমূহ পুঙ্খানুপুঙ্খভাবে পৰীক্ষা কৰিব আৰু এটি নিৰ্দিষ্ট সময়কালৰ বাবে সঠিক ডোজ নিৰ্ধাৰণ কৰিব।

শিশু, বয়স্ক আৰু বৃদ্ধসকলৰ গ্ৰহণৰ বাবে এই ভেষজ সংমিশ্ৰণ যথেষ্ট নিৰাপদ।  নূন্যতম কাৰ্যকৰী ডোজ এবাৰ বা দুবাৰ 12-24 মিলি খাব পাৰে, বিশেষকৈ খাদ্য গ্ৰহনৰ পিছত৷

✍️ অৰ্জুনাৰিষ্টৰ বিৰূপ প্ৰভাৱ- Side Effects of Arjunarishta in Assamese

এই ভেষজ সংমিশ্ৰণে একাধিক ৰোগৰ বাবে চিকিৎসা ৷ অৰ্জুন বা সুগন্ধযুক্ত ঔষধিসমূহৰ সাধাৰণতে কোনো পাৰ্শ্ব প্ৰতিক্ৰিয়া দেখা পোৱা নাযায়।

গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে আৰু স্তন্যপান কৰায় থকা মাতৃসকলে  বাবে অন্য কোনো আয়ুৰ্বেদিক ঔষধ খোৱাৰ আগে  আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত, কাৰণ অন্যান্য গ্ৰহন কৰি থকা ঔষুধৰ লগত মিশ্ৰিত হৈ পাশ্বক্ৰিয়া হব পাৰে অথবা পাৰে ভ্ৰূণকো প্ৰভাৱিত কৰিব  পাৰে৷ ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ অবিহনে অতিৰিক্ত পৰিমাণে খালে পেট বিষ, বদহজম, বমিভাব, উচ্চ ৰক্তচাপ, কম ৰক্ত শৰ্কৰা, অম্লতা, জ্বলন সংবেদন, মাথা বিষ, মাথা ঘূৰুৱা আৰু তন্দ্ৰা হব পাৰে।

ডায়বেটিচ ৰোগীয়ে এই চিৰাপ খোৱাৰ আগে  চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত কাৰণ ইয়াত গুড় আছে আৰু অতিৰিক্ত পৰিমাণে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰি তুলিব  পাৰে।

অৰ্জুনাৰিষ্ট Online Order কৰিবলৈ ক্লিক কৰক-https://anymeds.in/product/detail/arjunarista-sandu-450ml/836

✍️ উপসংহাৰ-Conclusion

 অৰ্জুনাৰিষ্ঠ হ’ল এটি ঐতিহ্যবাহী ভেষজ প্ৰতিকাৰ যি স্বাস্থ্যৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী৷ এই টনিকে বুকু বিষ, কনজেসটিভ হাৰ্ট ফেইলিওৰ (congestive heart failure), হাৰ্ট ব্লকেজ, এনজাইনা প্যাকটোৰিস(angina pectoris), মায়োকাৰ্ডিয়াল ইনফাৰ্কশন (myocardial infection), ইস্কেমিক কাৰ্ডিয়াক মায়োপ্যাথি (ischemic cardiac myopathy)ইত্যাদিৰ দৰে কাৰ্ডিয়াক সমস্যাসমূহৰ চিকিৎসা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত উচ্চ তাৎপৰ্য ধাৰণ কৰে ৷শ্বাস প্ৰশ্বাসেৰ সমস্যা(Respiratory)ৰ বাবেও এই টনিক অতি কাৰ্যকৰ৷ যদি সঠিক মাত্ৰাত গ্ৰহণ কৰা হয় তেন্তে ইয়াৰ পাৰ্শ্ব প্ৰতিক্ৰিয়াসমূহ নাথাকে  আৰু ইয়াৰ একাধিক স্বাস্থ্য সুবিধা লাভ কৰিব পৰা যায়৷ 


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

2 thoughts on “হাৰ্টৰ সমস্যা,ৰক্তচাপ, মূত্ৰবিকাৰ, হাঁপানী আদি একাধিক ৰোগৰ মহৌষধ অৰ্জুনাৰিষ্ঠ- Arjunarishta: Benefits, Uses, Ingredients, Dosage and Side Effects

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *