ভৰিৰ তলুৱা জ্বলা-পোৰা, ভৰিৰ জিনজিননি, জঠৰতা অনুভৱ কৰে নেকি? ইয়াৰ কাৰণ আৰু চিকিৎসা- Burning sensation in feet causes and treatment

Spread the love

প্ৰায়ে স্নায়ুতন্ত্ৰত কিবা সমস্যা হ’লেহে ভৰিৰ তলুৱাত বিৰক্তি বা জ্বলাপোৰা অনুভৱ কৰে। ক্ষতিগ্ৰস্ত স্নায়ুতন্ত্ৰ (Damaged nerve fibers) হয়তো অধিক সক্ৰিয় হয় বা একেবাৰে কাম নকৰে। যাৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত স্নায়ুবোৰে বিষ নাথাকিলেও মগজুলৈ বিষৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে। 

বেছিভাগ লোকৰ ক্ষেত্ৰত, স্নায়ুতন্ত্ৰৰ অভাৱৰ বাবে প্ৰথমে ভৰিৰ শিৰাবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। ফলস্বৰূপে, ভৰিৰ জিনজিননি, জ্বলাপোৰা আৰু জঠৰতা অনুভৱ হয়। চেনী আৰু সুৰাৰ অত্যাধিক সেৱন স্নায়ুৰোগৰ (neuropathy) আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ। 

ভৰিৰ জ্বলাপোৰা, জিনজিননি সমস্যাৰ কাৰনসমূহ হল-What is the reason for burning sensation in feet?in assamese

1. দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগ (Chronic Kidney Disease) 

2. ভিটামিনৰ অভাৱ (ভিটামিন B12, ফোলেট আৰু ভিটামিন B6) 

3. অত্যাধিক সুৰা পান। 

4. থাইৰইড হৰমনৰ স্তৰ হ্ৰাস 

5. লাইম ৰোগ (Lyme disease): ই হৈছে বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা হোৱা এক ৰোগ যি আন ৰোগৰ দৰে একে লক্ষণ দেখুৱায়। 

6. এইচ.আই.ভি.(HIV) 

7. এমিলোড পলিনিউৰোপেথি (Amyloid polyneuropathy): এমিলইড প্ৰ’টিন জমা হোৱাৰ ফলত পেৰিফেৰেল স্নায়ুত(Peripheral nerves) হোৱা এবিধ ৰোগ৷

8. কেমোথেৰাপী ঔষধ, ভিটামিন B6 ৰ অত্যাধিক পৰিমাণ, এইচ.আই.ভি. ঔষধ আদিৰ দৰে কিছুমান ঔষধৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

9. গধুৰ ধাতুৰ বিষক্ৰিয়া ফলত যেনে- সীহ, পাৰা, আৰ্চেনিক 

10. ৰক্তনলীৰ প্ৰদাহ 

11. চাৰ্কোইডোচিছ (Sarcoidosis): এই ৰোগ  কোষৰ প্ৰদাহৰ ফলত হয়৷

12. Guillain Barre syndrome (GBS) : ইয়াত, শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে পেৰিফেৰেল স্নায়ুতন্ত্ৰৰ কিছু অংশ আক্ৰমণ কৰে। 

13. chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (CIPD) 

স্নায়ুৰোগৰ উপৰিও, সংক্ৰমণৰ ফলত ভৰি ফুলা আৰু জ্বলা-পোৰা হ’ব পাৰে। ছালত ভেঁকুৰৰ ফলত সংক্ৰমণ হোৱা খেলুৱৈসকলৰ ক্ষেত্ৰত এই অৱস্থা অধিক সচৰাচৰ হয়। 

Peripheral artery disease (PAD) ফলতো ভৰিত জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে। ই ভৰিলৈ ৰক্ত সঞ্চালন হ্ৰাস কৰে যাৰ ফলত ভৰিৰ বিষ বা ফুলা আৰু জ্বলা-পোৰা হয়।

আনকি কিছু সময়ৰ গেষ্ট্ৰিক বাইপাছ চাৰ্জাৰীৰ পাছতো, কিছুমান লোকে ভৰিত জ্বলন-পোৰণ অনুভৱ কৰে। গেষ্ট্ৰিক বাইপাছৰ পিছত ভিটামিন বি শোষণ হ্ৰাস হোৱাৰ ফলত ভৰিৰ স্নায়ুৰোগ হ’ব পাৰে। 

ভৰিৰ জ্বলা-পোৰাৰ চিকিৎসা -Burning sensation in feet Treatment in assamese

স্নায়ুৰোগৰ ফলত ভৰিৰ জ্বলা-পোৰা সংবেদন বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ চিকিৎসা হৈছে স্নায়ুৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰা। 

কিছুমান ক্ষেত্ৰত ৰোগটোৰ কাৰণবোৰ নিৰ্ণয় কৰি চিকিৎসা কৰা হয়, কিন্তু কিছুমান পৰিস্থিতিত যেনে Small fiber neuropathy ত চিকিৎসকে ইয়াৰ লক্ষণবোৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কাৰণটোৰ চিকিৎসা কৰে।

ডায়েবেটিক স্নায়ুৰোগ থকা লোকসকলৰ বাবে, ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ স্বাভাৱিক ৰখাটোৱেই একমাত্ৰ আৰোগ্য। ইয়াৰ বাবে সাধাৰণতে আহাৰ পৰিবৰ্তন, দৰৱৰ ব্যৱহাৰ আৰু ইনচুলিন বেজীৰ প্ৰয়োজন হয়। 

ইয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে অন্যান্য প্ৰতিকাৰবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

1. অতিৰিক্ত ভিটামিন B12 গ্ৰহণ বা বেজী লোৱাটোৱে এই পুষ্টিৰ অভাৱ দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। 

2. অত্যাধিক সুৰা পান প্ৰতিহত কৰিলে স্নায়ুৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। 

3. দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত, ডায়েলাইচিছে  স্নায়ুৰোগৰ ফলত বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাত আৰু ভৰিৰ জ্বলা-পোৰা দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

4. থাইৰইড সেৱনে স্নায়ুৰোগ হ্ৰাস কৰি ভৰিৰ জ্বলা-পোৰা ৰক্ষা কৰে। 

5. GBS and CIDP ৰ চিকিৎসাৰ বাবে, প্লাজমা পৰিৱৰ্তন (Plasmapheresis) বা Intravenous immune globulin (IVIG) য়ে ভৰিৰ জ্বলা-পোৰাৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ঔষধ সেৱনে ও জ্বলা-পোৰাৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে। 

6. এণ্টিফাংগাল ঔষধে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা কৰে আৰু খেলুৱৈজনৰ ভৰি জ্বলিলে জ্বলা-পোৰা ৰক্ষা কৰে।

ভৰিৰ তলুৱা জ্বলা-পোৰা, ভৰিৰ জিনজিননি, জঠৰতা আদি ক্ষেত্ৰত প্ৰকৃত কাৰন জনাৰ পিছতহে চিকিৎসা কৰা সম্ভৱ৷ গতিকে অভিজ্ঞতাসম্পন্ন চিকিৎসকৰপৰা এই ক্ষেত্ৰত পৰামৰ্শ লওঁক৷ 

যোগাযোগ8011330306


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *