সঘনাই হোৱা কাঁহ-কফ COPD ৰ লক্ষণ নহয়টো? জানো আঁহক Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) ৰোগ বিষয়ে…

Spread the love

Chronic obstructive pulmonary disease : COPD ৰোগ কি?

COPD ৰোগ হৈছে হাঁওফাঁও সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ এক গোট। এই ৰোগে উশাহ নিশাহ লোৱাত অৱৰুদ্ধ কৰে আৰু অসুবিধা উৎপন্ন কৰে।

এম্ফিচেমা (Emphysema) আৰু দীৰ্ঘম্যাদী ব্ৰংকাইটিছ (chronic bronchitis) হৈছে এই COPD ৰোগৰ ফলত হোৱা দুটা আটাইতকৈ সচৰাচৰ স্থিতি।  দীৰ্ঘম্যাদী ব্ৰংকাইটিছ হলে আপোনাৰ ব্ৰংকিয়েল টিউবত (bronchial tubes ; শ্বাসনলী) প্ৰদাহ সৃষ্টি হয়, যি আপোনাৰ হাঁওফাঁওলৈ বতাহ পৰিবাহিত কৰাৰ কাম কৰে। আনহাতে এম্ফিচেমা হয় যেতিয়া আটাইতকৈ সৰু অংশৰ দ্বাৰা গঠিত ব্ৰংকিয়েল ক্ৰমান্বয়ে ধ্বংস হব ধৰে।

COPD ৰোগৰ ফলত হোৱা আপোনাৰ হাঁওফাঁওৰ ক্ষতি পুনৰ ভাল কৰিৱ নোৱাৰি, কিন্তু ইয়াৰ চিকিৎসাই লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত আৰু অধিক ক্ষতি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

COPD ৰ লক্ষণবোৰ :Chronic Obstructive Pulmonary Disease Symptoms in assamese  

COPD ৰোগে উশাহ লোৱা কঠিন কৰি তোলে। কিন্তু এই সমস্যাটো বছৰ বছৰ ধৰি ক্ৰমান্বয়ে বিকশিত হয় আৰু আপুনি কিমান দিন ধৰি এই ৰোগত ভুগি আছে বুজি নাপায়। COPD-ত ভুগি থকা বেছিভাগ লোকে 40 ৰ পৰা 50 বছৰ বয়স লৈকে এই সমস্যাটোৰ সচৰাচৰ লক্ষণবোৰ নাজানে। 

COPD-ৰ সচৰাচৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে: 

  • উশাহৰ গতি খৰ হোৱা
  • কেতিয়াবা আপুনি নিশা হঠাতে সাৰ পালেও উশাহ লোৱাত অসুবিধা অনুভৱ কৰিব পাৰে।
  • শ্লেষ্মা বা কফৰ লগতে সৈতে নিৰন্তৰ কাঁহ যি সহজে আৰোগ্য নহয়। 
  • বুকুৰ সংক্ৰমণ। 
  • ডিঙি প্ৰায়ে খচখচাই থকা৷ 
  • বুকুত জঠৰতা। 
  • এই ৰোগত আপুনি প্ৰতিদিনে হাঁওফাঁওৰ পৰা শ্লেষ্মা বা কফ বাহিৰ কৰিব লগীয়া হয়। 
  • সঘনাই চৰ্দি, ফ্লু, বা অন্যান্য শ্বাসতন্ত্ৰৰ সংক্ৰমণ। 
  • দুৰ্বলতা।  

সাধাৰণতে সময়ৰ লগে লগে ইয়াৰ লক্ষণবোৰ ক্ৰমান্বয়ে গুৰুতৰ হৈ পৰে আৰু আমাৰ দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপবোৰ দ্ৰুতগতিত প্ৰভাৱিত কৰে। অৱশ্যে, চিকিৎসাই ৰোগটো বৃদ্ধি হোৱাৰ ক্ষমতা হ্ৰাস কৰে। 

কেতিয়াবা সময়ৰ লগে লগে আপোনাৰ লক্ষণবোৰ হঠাতে গুৰুতৰ হৈ পৰে, বিশেষকৈ শীতকালত। 

অন্যান্য লক্ষণ: COPD ত এই লক্ষণসমূহ কম দেখা যায়, কিন্তু এইসমূহকো COPD লক্ষণত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়:

  • ওজন কমা 
  • ভাগৰ অধিক হোৱা 
  • তৰল পদাৰ্থ গঠনৰ লগতে আঁঠু ফুলা (oedema) 
  • বুকুৰ বিষ 
  • কাঁহত তেজ উলোৱা

এই অতিৰিক্ত লক্ষণবোৰ কেৱল তেতিয়াহে হয় যেতিয়া COPD যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়৷

আপোনাৰ COPD হ’লে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ কেতিয়া যাব? 

যদি আপুনি উপৰোক্ত লক্ষণবোৰ অনুভৱ কৰিছে আৰু বিশেষকৈ আপোনাৰ বয়স যদি  35 বছৰৰ অধিক আৰু ধূমপানৰ প্ৰতি যদি আপোনাৰ আসক্তি আছে, তেন্তে আপুনি চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱা উচিত।

হাঁপানি, ৰক্তহীনতা আৰু হাৰ্টএটেকৰ দৰে বহুতো স্থিতি COPD  লক্ষণৰ দৰে সমাল। এটা সাধাৰন শ্বাস পৰীক্ষাই আপোনাৰ COPD আছে নে নাই নিৰ্ধাৰণ কৰাত সহায় কৰে। 

COPD চিনাক্ত কৰি যিমান সোনকালে চিকিৎসা আৰম্ভ কৰা হয়, আপুনি হাঁওফাঁওক গুৰুতৰ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

Emphysema: যেতিয়া আমি উশাহ লওঁ, ক্ষতিগ্ৰস্ত alveoli সঠিকভাৱে কাম নকৰে আৰু পুৰণি বায়ু আৱদ্ধ হৈ পৰে। ই শৰীৰত সতেজ, অক্সিজেনযুক্ত বায়ু প্ৰৱেশ কৰাৰ বাবে কোনো স্থান ৰাহি নকৰে। Emphysema হৈছে এক অপৰিৱৰ্তনীয় স্থিতি, সেয়েহে চিকিৎসাৰ উদ্দেশ্য হৈছে ইয়াক বৃদ্ধি হোৱা প্ৰতিহত কৰা৷

Chronic bronchitis: এই অবস্থাত আপোনাৰ ব্ৰঙ্কিয়াল টিউবসমূহ স্ফীত আৰু সংকুচিত হয় যায়।  ফলল আপোনাৰ হাওঁফাওঁত আৰু শ্লেষ্মা বা কফ তৈয়াৰ হয়, যি আপোনাৰ সংকীৰ্ণ টিউবসমূহক আৰু অবৰুদ্ধ কৰি তুলে।  এই সময়ত শ্বাসনলী পৰিষ্কাৰ কৰাৰ চেষ্টাযৰ ফলত আপোনাৰ পুৰনা কাঁহ বৃদ্ধি হব ধৰে।

COPD ৰ কাৰণ আৰু বিপদাশংকাৰ কাৰক Chronic Obstructive Pulmonary Disease  Causes & Risk Factors in assamese

COPD-ৰ কাৰণ কি? 

বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত, চিগাৰেট সেৱন কৰাৰ ফলত COPD বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত হাঁওফাঁও ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

আন কাৰণত, ঘৰল বায়ুচলাচল সঠিককৈ নোহোৱা আৰু ৰন্ধা আৰু কিবা জ্বলাই উৎপন্ন হোৱা ধোঁৱাই ইয়াৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰে। 

আনুবংশিক কাৰণত হয়। 

এই সমস্যাটোত আপোনাৰ হাঁওফাঁও কেনেদৰে প্ৰভাৱিত হয়?

বায়ু আপোনাৰ উশাহৰ নলী (trachea) আৰু দুটা ডাঙৰ নলী (bronchi)ৰ মাধ্যমেৰে চলাচল কৰি হাওঁফাওঁলৈ যায়৷ আপোনাৰ হাঁওফাঁওৰ ভিতৰত থকা ব্ৰকিয়ল নলীবোৰ কেতিয়াবা গছৰ ডালৰ দৰে সৰু ডালত বিভক্ত থাকে। যাৰ আনটো মূৰত alveoli নামৰ সৰু এয়াৰ বেগৰ এটা গোট আছে। 

এই এয়াৰ বেগবোৰত বহুতো সৰু ৰক্তনলীৰে ভৰ্তি অতি পাতল বেৰ আছে। 

COPD -ৰ ক্ষেত্ৰত, শৰীৰৰ ভিতৰত বায়ুপথৰ পৰা বায়ুৰ প্ৰবাহ ভিতৰলৈ যোৱা আৰু বাহিৰলৈ ওলাই অহাটো কঠিন হৈ পৰে৷ যাৰ ভিতৰত নিম্নলিখিত কাৰণবোৰ থাকিব পাৰে:

যেতিয়া এনে হয়, ই বায়ুপথ আৰু এয়াৰ বেগবোৰৰ নমনীয়তা (elastic) হেৰুৱায়। যেতিয়া আপুনি উশাহ এৰি দিয়ে তেতিয়া ই আপোনাৰ হাঁওফাঁওত বায়ুৰ কিছু অংশ আৱদ্ধ কৰি ৰাখে। 

এয়াৰ বেগবোৰৰ মাজৰ দেৱালবোৰ ধ্বংস হৈ যায়। 

বায়ুপথৰ বেৰ ডাঠ আৰু শুকাই যাব পাৰে।

বায়ুপথত স্বাভাৱিকতকৈ অধিক কফ গঠন হোৱা আৰু বায়ুপথ অৱৰুদ্ধ কৰা। 

COPD-ৰ আশংকা কেতিয়া বৃদ্ধি হয়? 

ধপাত আৰু ধূমপান অধিক কৰা। COPD ৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিপদাশংকাৰ কাৰকবোৰৰ ভিতৰত আছে দীৰ্ঘসময় ধৰি চিগাৰেট বা বিড়ি সেৱন কৰা। তদুপৰি, যিসকলৰ চাৰিওফালে বহু সংখ্যক লোকে চিগাৰেট আৰু বিড়ি সেৱন কৰে, এই ধোঁৱাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলতো আশংকা অধিক হয়। 

হাঁপানি থাকিলেও ধূমপান কৰা লোকসকলৰ এই সমস্যাৰ আশংকা অধিক। হাঁপানি আৰু ধূমপানৰ সংমিশ্ৰণে COPD.-ৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। 

ধূলি আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা। কৰ্মক্ষেত্ৰত দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ৰাসায়নিক ধোঁৱা আৰু ধুলিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে আপোনাৰ হাঁওফাঁওৰ জ্বলা-পোৰা আৰু আন বহুতো সমস্যা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। যিকোনো ধৰণৰ ইন্ধন জ্বলাৰ পৰা ধোঁৱাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা। ঘৰত বায়ুৰ অভাৱ আৰু ঘৰত ৰন্ধাৰ সময়ত ধোঁৱাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলতো COPD-ৰ আশংকা থাকে। 

COPD বহু বছৰধৰি ক্ৰমান্বয়ে বিকশিত হয়, সেয়েহে বেছিভাগ লোকে কমেও 40 বছৰৰ পিছতহে লক্ষণ দেখা যায়৷

গতিকে COPD.ৰ লক্ষণসমূহ দেখা দিয়াৰ পিছত অনতিপলমে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক৷ 

আশা কৰো উপৰোক্ত লিখনিতো পঢ়ি উপকৃত হল৷ যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে 8011330306 নম্বৰত ৱাটচআপৰ দ্বাৰা পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *