মুৰবিষৰ এক প্ৰকাৰ “ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ”…আপুনিও এনে মুৰবিষত ভুগি আছেনি?cluster headaches causes, symptoms and prevention

Spread the love

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ বিভিন্ন ধৰণে হ’ব পাৰে। এই বিষ পুনৰাবৃত্তি হ’ব পাৰে অৰ্থাৎ দিনত কেইবাবাৰো বা আনকি দিনটোৰ এটা নিৰ্দিষ্ট সময়তো মুৰৰ বিষ হ’ব পাৰে৷ এই মুৰবিষত অত্যাধিক বিষ আৰু অস্বস্তি হয়। এনে মুৰৰ বিষৰ ফলত মুৰৰ এটা অংশত বা চকুৰ ওচৰত ইমান তীব্ৰ, তীক্ষ্ণ বিষ হয় যে ৰোগী সাৰ পায় যায় আৰু কেইবা সপ্তাহ আৰু মাহধৰি আপোনাৰ মূৰত থুপখাই থাকে বা খং হিচাপে বিষ অব্যাহত থাকে। সেইকাৰণে ইয়াক এই নাম ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ দিয়া হৈছে। 

এনে মুৰৰ বিষ আপোনাৰ হয়তো কেইবা সপ্তাহধৰি একেৰাহে হ’ব পাৰে বা যদি আপোনাৰ এমাহৰ বাবে হয় আৰু তাৰ পিছত কেইবামাহ ধৰি মুৰৰ বিষ নহয়। গৱেষণাই প্ৰকাশ কৰিছে যে, ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ মাৰাত্মক নহয় আৰু অতি বিৰল পৰিস্থিতি, যিবোৰ যদি সময়মতে চিকিৎসা কৰা হয়, কম গুৰুতৰ আৰু মুৰৰ বিষ অতি কম সময়ৰ বাবে থাকে। কেৱল এয়াই নহয়, সঠিক চিকিৎসাৰ জৰিয়তে ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ সংখ্যাও হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ কি, কিমান প্ৰকাৰ আছে? Types of cluster headaches in assamese

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষক 2 টা উপবিভাগত বিভক্ত কৰিব পাৰি: 

ক্ৰনিক অৰ্থাৎ দীৰ্ঘম্যাদী আৰু 

episodic অৰ্থাৎ প্ৰাসঙ্গিক। 

ওপৰত ইতিমধ্যে উল্লেখ কৰা অনুসৰি, ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ যি কিছু সময়ৰ বাবে অব্যাহত থাকে – কেতিয়াবা এবছৰৰ বাবে একেৰাহে – আৰু তাৰ পিছত হঠাতে 1 মাহৰ বাবে নাইকিয়া হয়, এনে মুৰৰ বিষক ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ বুলি কোৱা হয়।  

আনহাতে, কিছু সময়ৰ বাবে থকা ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ – কেইসপ্তাহমানৰ পৰা কেইমাহমানলৈ আৰু তাৰ পিছত 1 মাহৰ বাবে নাইকিয়া হোৱাক episodic বা প্ৰাসঙ্গিক ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ বুলি কোৱা হয়। অৱশ্যে, এনে এক প্ৰকাৰৰ ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ থকা ব্যক্তি এজনৰ আন এক প্ৰকাৰৰ মুৰৰ বিষ  নহয়।

এনে মুৰৰ বিষৰ এক স্থায়ী আৰু সমান প্ৰকৃতি থাকে যি তেওঁলোকক আন সাধাৰণ মুৰৰ বিষৰ পৰা পৃথক কৰে। সাধাৰণতে ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ মুৰৰ এটা অংশ বা চকুৰ ওপৰৰ অংশত সীমাবদ্ধ থাকে কিন্তু কেতিয়াবা এই মুৰৰ বিষ এফালৰ পৰা আনটো ফালে স্থানান্তৰিত হয়। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, এই মুৰৰ বিষ শৰীৰৰ আন অংশ যেনে নাক, ডিঙি, দাঁত বা কান্ধলৈ বিয়পিব পাৰে।

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ লক্ষণ- Cluster headache symptoms in assamese 

যদিও ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ বিৰল, মুৰৰ বিষ মাইগ্ৰেইনতকৈ যথেষ্ট দ্ৰুত। লগতে, এনে মুৰৰ বিষ পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত অধিক সচৰাচৰ হয় আৰু 30 ৰ পৰা 40 বছৰ বয়সৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায়। বিষৰ তীব্ৰতা ইমানেই বেছি যে বিষত ভুগি থকা ৰোগীৰ প্ৰতিক্ৰিয়া অতি তীব্ৰ আৰু কঠোৰ হয়। এই মুৰবিষত সাধাৰণতে ৰোগীয়ে হয় কোঠাটোত নিৰন্তৰ অস্থিৰতাৰে ঘূৰি ফুৰে, চকী এখনত বহি আগলৈ-পিছলৈ কৰি থাকে, বা কেতিয়াবা বিষ হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত কিবা এটাৰে মূৰত আঘাতো কৰিব পাৰে। 

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ সচৰাচৰ লক্ষণ: 

🔺মুৰ, কপাল, কানৰ ওচৰত বা চকুৰ ওপৰত বিষ হয় 

🔺কপাল আৰু মুখৰ পৰা ঘাম ওলোৱা 

ভৰ্তি বা বন্ধ নাক 

🔺যি চকুৰ চাৰিওফালে বিষ হৈছে সেইটো চকুৰপৰা পানী উলোৱা বা চকুৰ ৰঙা পৰা 

🔺যি চকুৰ ফালে বিষ হৈছে সেই চকুৰ পতা ফুলি উঠা।

🔺যিফালে বিষ হৈছে সেইফালৰ চকুৰ পতা বিষ হোৱা 

🔺পোহৰৰ প্ৰতি সংবেদনশীল অনুভৱ কৰা 

🔺ওকালি অহা বা বমি হোৱা 

🔺অস্থিৰ আৰু অস্বস্তি অনুভৱ কৰা

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ কাৰণ -Cluster headache causes 

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ হৈছে নিউৰোভাস্কুলাৰ (neurovascular) অৰ্থাৎ নাৰ্ভ আৰু ৰক্তনলীৰ লগত সম্বন্ধীয় মুৰৰ বিষৰ প্ৰাথমিক প্ৰকাৰ৷  কিছুমান গৱেষকে কয় যে, যেতিয়া এটা ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ এটেক্ হয় তেতিয়া মগজুৰ হাইপোথেলামাছৰ (hypothalamus)

কাৰ্যকলাপ যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। হাইপোথেলামাছ হৈছে মগজুৰ এক অংশ যি শৰীৰৰ উষ্ণতা আৰু ভোক আৰু তৃষ্ণাৰ দৰে আকাংক্ষা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।

যদিও এতিয়ালৈকে ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ কোনো নিৰ্ণায়ক কাৰণ চিনাক্ত কৰা হোৱা নাই, বহুতো কাৰক আছে যি ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ এটেক্ সক্ৰিয় কৰিব পাৰে:  

🔹ধূমপান কৰা আৰু সুৰা পান কৰা  

🔹অত্যাধিক উজ্জ্বল (bright) পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে। 

🔹শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা বৃদ্ধি, বিশেষকৈ তীব্ৰ গৰম আৰু আৰ্দ্ৰতাৰ সময়ত৷

🔹সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ প্ৰচণ্ড 🔹গৰমলৈ যোৱা বা শৰীৰৰ তাপমাত্ৰা বৃদ্ধি কৰিবলৈ অত্যাধিক গৰম পানীত গা ধুৱা৷ 

🔹কিছুমান ঔষধ বা মাদকদ্ৰৱ্যৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াই ওপৰত উল্লেখ কৰা সাম্ভাব্য কাৰণবোৰৰ উপৰিও কিছুমান বিশেষ অঞ্চলৰ তাপমানত হোৱা হঠাৎ হোৱা পৰিবৰ্তন বিশেষকৈ শৰৎ আৰু বসন্তকালত ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, গৱেষকসকলল মতে, যদি শৰীৰত চাপ,টোপনি, শুৱা-উঠাৰ টোপনিচক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা দুটা হৰমন কৰ্টিচোল আৰু মেলাটোনিনৰ স্তৰ শৰীৰত যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়, তাৰফলতো ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ সৃষ্টি হয়।

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ কেনেদৰে পৰিহাৰ কৰিব?Prevention of cluster headaches in assamese.

ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষ কিয় হয় তাৰ কোনো স্পষ্ট কাৰণ এতিয়াও জানিব পৰা হোৱা নাই। অৱশ্যে, কিছুমান সাৱধানতামূলক পদক্ষেপ আছে যেনে কিছুমান সৰু সৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন যি ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰেঃ 

👉সুৰা আৰু ধূমপান পৰিহাৰ কৰিব, ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষত ভুগি থকা বহুসংখ্যক লোক ধূমপান কৰা লোক হয়৷ 

👉তীব্ৰ গৰম বা গৰম বাতাবৰণ, বিশেষকৈ ঘৰৰ বাহিৰত অত্যাধিক ব্যায়াম বা পৰিশ্ৰম কৰা পৰিহাৰ কৰিব।  

👉কিছুমান ঔষধ আছে যাৰ ফলত ৰক্তনলীবিলাক আৰাম পায়৷ আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতি এনে ঔষধ গ্ৰহন কৰক যাতে আপুনি ক্লাষ্টাৰ মুৰৰ বিষৰ পৰা বাচি থাকিব পাৰে।

👉আপোনাৰ নিজৰ দৈনন্দিন টোপনিৰ এটা স্থিৰ আৰ্হি প্ৰস্তুত কৰক যিটো নিৰন্তৰ আৰু প্ৰণালীবদ্ধ হয়

Contact- 8011330306


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *