আপুনি জানেনে হাৰ্ট এটেক (heart attack) হোৱাৰ আগতীয়া আগজাননীসমূহ কি? – Heart attack in Assamese

Spread the love

ডাঃ বিবেকা কুমাৰ,
হৃদৰোগ বিশেষজ্ঞ,
মেক্স চুপাৰস্পেচিয়েলিটি হস্পিতাল, দিল্লী,

যোগাযোগঃ +91 99543 34934

হাৰ্ট এটেক (heart attack) বা হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হোৱা ফলত বহুতো মানুহে প্ৰাণ হেৰুৱাই৷

দ্য হিন্দু” বাতৰি কাকতৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ প্ৰতি বছৰে ভাৰতৰ ১৫ শতাংশ লোকৰ মৃত্যু হয়।

এই পৰিসংখ্যায়ে ৰোগবিধৰ ভয়ানক অৱস্থা বুজাবলৈ যথেষ্ট, কিন্তু এতিয়াও দুৰ্ভাগ্যজনক যে, বহুতো লোক ইয়াৰ বিষয়ে অজ্ঞাত।

যদি আপুনিও এনে লোকৰ মাজৰে এজন, তেন্তে আপুনি এই প্ৰবন্ধটো সম্পূৰ্ণকৈ পঢ়ক, কিয়নো ইয়াত হাৰ্ট এটেক (heart attack) সম্পৰ্কীয় প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰদান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছে।

হাৰ্ট এটেক (heart attack) কি? (What is heart attack?- in Assamese)

হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ অৰ্থ হৃদযন্ত্ৰৰ পেশী জটিলতাৰ সৃষ্টি হোৱা বা  হৃদযন্ত্ৰলৈ তেজৰ যোগান নোহোৱা।

অৱশ্যে সময়মতে চিকিৎসা প্ৰদান কৰিলে হয় হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাতো সম্ভৱ৷ কিন্ত্ত ভুক্তভোগীজনক সময়মতে আৰু ততাতৈয়াকৈ চিকিৎসালয়লৈ নিব নোৱাৰিলে তেওঁৰ মৃত্যু পৰ্য্যন্ত হব পাৰে৷ যদিও সাধাৰণতে, এই ৰোগ তেজ গোট মৰাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীৰ ধমনীত বাধাৰ সৃষ্টি হোৱাৰ ফলত হয়। তেতিয়া হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীয়ে কাম কৰা বন্ধ কৰে, আৰু ই ব্যক্তিজনৰ বুকুৰ বিষ সৃষ্টি কৰে।

হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ লক্ষণসমূহ কি? (Symptoms of heart attack in Assamese)

আন যিকোনো ৰোগৰ দৰে, হাৰ্ট এটেক (heart attack) বা হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ৰিয়া বন্ধ হোৱাৰ কিছুমান লক্ষণ থাকে, যিবোৰ হাৰ্ট এটেক (heart attack) হোৱাৰ আগতীয়া আগজাননীও দিয়ে৷

যদি এজন ব্যক্তিয়ে এই 6 টা সংকেত বা লক্ষণ দেখে, তেওঁ লগে লগে সাৱধান হ’ব লাগে আৰু প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ ল’ব লাগে:

১) বুকু বা কান্ধৰ বিষ, যি ডিঙি, কঁকাল বা কঁকাললৈ বৃদ্ধি হ’ব পাৰে – হাৰ্ট এটেক (heart attack) হোৱাৰএক মুখ্য লক্ষণ যত এজন ব্যক্তিৰ শৰীৰৰ কিছুমান অংশ যেনে বুকু, কান্ধ আদিত তীব্ৰ বিষ হয়।

কিছু সময়ৰ পিছত এই বিষ শৰীৰৰ আন অংশলৈ বিয়পিব পাৰে আৰু ব্যক্তিজনক লগে লগে চিকিৎসা সহায়ৰ প্ৰয়োজন হয়।

২) বমি, বদহজম, গেছ বা পেটৰ বিষ – কেতিয়াবা, কিছুমান লোকৰ হাৰ্ট এটেক (heart attack) হলে বমি, বদহজম, গেছ বা পেটৰ বিষ আদি৷সমস্যা হব পাৰে।

প্ৰথম দৃষ্টিত, এইবোৰ স্বাভাৱিক যেন লাগিব পাৰে, আৰু সেয়েহে বহুলোকে তেওঁলোকৰ চিকিৎসা সহায় নলয়, কিন্তু এয়া তেওঁলোকৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে।

৩) উশাহ চুটি হোৱা – যদি এজন ব্যক্তিৰ উশাহ লোৱাত অসুবিধা হয়, তেন্তে ব্যক্তিজনে তেওঁৰ চিকিৎসকক এই বিষয়ে জনাব লাগে কিয়নো ই হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

৪) ঘাম ওলোৱা – প্ৰায়ে, হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ আৰম্ভনী ঘামেৰে হয়।

সেয়েহে, এই স্তৰত সঠিক চিকিৎসা প্ৰদান কৰাটো সঠিক উপায় হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

৫) ভোক নোহোৱা – হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ আন এটা লক্ষণ হৈছে ভোক নোহোৱা।

সাধাৰণতে, মানুহে ইয়াৰ সঠিক কাৰণ নাজানে বাবে আৰু সেয়েহে তেওঁলোক হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ ভুক্তভোগী হয়।

৬) মৃদু মুৰৰ বিষ বা মূৰ ঘূৰোৱা – মৃদু মুৰৰ বিষ বা মূৰ ঘূৰোৱাও হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ লক্ষণ হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

সেয়েহে, কোনেও ইয়াক উপেক্ষা কৰা উচিত নহয় আৰু অতি সোনকালে ইয়াৰ চিকিৎসা কৰা উচিত।

হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ ফলত হোৱা পাৰ্শ্বক্ৰিয়াসমূহ কেনেধৰণৰ?(side-effects of heart attack- in Assamese)

হাৰ্ট এটেকে (heart attack) বিভিন্ন লোকৰ ওপৰত বিভিন্ন প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

যদিও কিছুমান লোক হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ ক্ষতিৰ পৰা সহজে আৰোগ্য হয়, তাৰলগতে হাৰ্ট এটেকে (heart attack) কিছুমান লোকৰ বাবে যথেষ্ট সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

যদি এজন ব্যক্তিৰ হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ সন্মুখীন হয়, তেওঁ নিম্নলিখিত পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে:

হৃদস্পন্দন সঠিক গতিত চলাচল নকৰে- হাৰ্ট এটেক (heart attack) হৈ যোৱা এজন ব্যক্তিয়ে হৃদস্পন্দনৰ সৈতে অস্বাভাৱিক গতিত খোজ কঢ়াৰ অসুবিধাৰ মাজেৰে যাবলগীয়া হয়। ইয়াৰ ফলত তেওঁ অতি সোনকালে ভাগৰি পৰে।

এনজিনা ৰোগ (angina)-  হাৰ্ট এটেক (heart attack) হ’লে এনজিনাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়।

সেয়েহে, যদি এজন ব্যক্তিয়ে বুকুৰ বিষৰ অভিযোগ কৰে, তেওঁ ইয়াক লগে লগে পৰীক্ষা কৰাব লাগে যাতে তেওঁ ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

শৰীৰৰ অংগৰ ক্ষতি –  হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ প্ৰভাৱ কেৱল হৃদযন্ত্ৰৰ ওপৰতেই নহয় কিন্তু তেওঁৰ শৰীৰৰ আন অংশ যেনে কান্ধৰ ওপৰতো হয়। ই ভৰি, ডিঙি, কঁকাল আদিৰ ওপৰতো পৰে। সেয়েহে,  হাৰ্ট এটেক (heart attack) হৈ যোৱা ফলত এই অঙ্গবোৰৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।

হৃদযন্ত্ৰৰ অৱৰোধ – প্ৰায়ে দেখা গৈছে যে  হাৰ্ট এটেক (heart attack) হ’লে মানুহৰ হৃদযন্ত্ৰ অৱৰোধ হয়।

অৱশ্যে, কৰোনেৰী এঞ্জিওগ্ৰাফীৰ (coronary angiography)জৰিয়তে ইয়াৰ চিকিৎসা কৰা সম্ভৱ, কিন্তু তথাপিও এনে লোকসকলে কোনো ধৰণে অৱহেলা কৰা উচিত নহয়।

মৃত্যু হৈছে হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া। প্ৰতি বছৰে,  হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ ফলত বিশ্বজুৰি বহুলোকৰ মৃত্যু হয়৷

হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ উপায় কি? (Precautions of heart attack- in Assamese)

অৱশ্যে,   হাৰ্ট এটেক (heart attack) যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে বিপদজনক প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

কিন্তু, ইয়াৰ স্বত্বেও, এই 5 টা পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি   হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ পৰা নিজকে সুৰক্ষিত কৰিব পৰা যায়:

ব্যায়াম –   হাৰ্ট এটেক (heart attack) প্ৰতিৰোধ কৰাত যোগ, ব্যায়াম কৰি থকাটো এক ভাল বিকল্প হ’ব পাৰে। ই শৰীৰৰ পেশী শক্তিশালী কৰাত আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ শক্তি উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

এক স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰা – এয়া বিশ্বাস কৰা হয় যে আমাৰ আহাৰে আমাৰ শৰীৰত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলায়। এয়া হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰযোজ্য।

সেয়েহে, যদি এজন ব্যক্তিয়ে  হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ পৰা নিজকে সুৰক্ষিত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ কেৱল তেওঁৰ আহাৰৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিব লাগে।

তেওঁৰ আহাৰত কম কলেষ্টেৰলযুক্ত খাদ্য, তেলবিহীন খাদ্য, সেউজীয়া পাচলি আৰু ফল আদি অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব লাগে।

ধূমপান কৰা বা সুৰা সেৱন পৰিত্যাগ কৰা – যিসকলে সুৰা পান কৰে বা সেৱন কৰে তেওঁলোকৰ  হাৰ্ট এটেক (heart attack) হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

সেয়েহে, তেওঁলোকে এই নিচাযুক্ত দ্ৰব্যবোৰ পৰিহাৰ কৰিব লাগে যাতে তেওঁলোকৰ জীৱন বিপদাপন্ন নহয় আৰু তেওঁলোকে সুখী জীৱন যাপন কৰিব পাৰে।

সন্তুলিত ওজন বজাই ৰখা- যিসকল লোকৰ ওজন অধিক, তেওঁলোকৰ ডায়েবেটিচ, ৰক্তচাপ, হৃদৰোগ আদিৰ দৰে বহুতো ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

সেয়েহে, সকলো লোকে তেওঁলোকৰ ওজনৰ বিশেষ যত্ন লোৱা উচিত আৰু যিকোনো পৰিস্থিতিতে ওজন বৃদ্ধি হোৱা প্ৰতিহত কৰা উচিত।

স্বাস্থ্য পৰীক্ষা – এইটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্য যাক সকলোৱে অনুসৰণ কৰা উচিত।

যদি আমি সময়ে সময়ে আমি স্বাস্থ্য পৰীক্ষা কৰোঁ, ই আমাক স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে।

হাৰ্ট এটেক (heart attack) বা অন্য হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগৰ সন্দৰ্ভত, ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সময়ে সময়ে স্বাস্থ্য পৰীক্ষা কৰা উচিত যাতে তেওঁ জানে যে তেওঁৰ কোনো ৰোগ হোৱা নাই বা হলেও আৰম্ভণিতে ইয়াৰ উপযুক্ত চিকিৎসা তেওঁ গ্ৰহন কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

আগৰ সময়ত, এনে বহুতো ৰোগ আছিল যাৰ চিকিৎসা কৰিব পৰা নাছিল আৰু বহুলোকৰ মৃত্যু হৈছিল। কিন্তু, এতিয়া সময় যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন হৈছে আৰু বেছিভাগ ৰোগৰ চিকিৎসা কৰা সম্ভৱ।

যেতিয়া  হাৰ্ট এটেক (heart attack)ৰ কথা আহে, অলপ যত্ন লৈ ইয়াক আৰোগ্য কৰিব পাৰি।

সেয়েহে, আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ +91 99543 34934 ত ৱাটচআপ্ নতুবা ফনৰ দ্বাৰা বিনামূলীয়া পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

ডাঃ বিবেকা কুমাৰ,
হৃদৰোগ বিশেষজ্ঞ,
মেক্স চুপাৰস্পেচিয়েলিটি হস্পিতাল, দিল্লী

Dr Viveka Kumar,
Sr. Cardiologist,
Max Superspeciality Hospital, Delhi


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *