বুকু জ্বলাপোৰা কিয় হয়? ইয়াৰ কাৰন আৰু প্ৰতিকাৰ-Heartburn causes, symptoms and prevention in assamese

Spread the love

Author: Dr.Pankaj Singh, gastroenterologist

Contact: 8011330306

বুকু জ্বলাপোৰা হোৱা মানে কি? What is Heartburn?in assamese

বুকু জ্বলাপোৰা হোৱাক সাধাৰণতে heartburn (হাৰ্টবাৰ্ন) বুলিও কোৱা হয়, যদিও সমস্যাটোৰ হৃদযন্ত্ৰৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নাই। অৱশ্যে, ইয়াৰ কিছুমান লক্ষণ হৃদযন্ত্ৰৰ এটেক্ আৰু অন্যান্য হৃদৰোগৰ দৰে একে। বুকু জ্বলাপোৰা  হৈছে এচিড ৰিফ্লাক্সৰ(acid reflux) এক সাধাৰণ লক্ষণ। ই হৈছে এক স্থিতি য’ত পেটৰ সামগ্ৰী (খাদ্য) চাপৰ ফলত ডিঙিলৈ ঘূৰি আহিবলৈ চেষ্টা কৰে, যাৰ ফলত বুকুৰ তলৰ অংশত জ্বলা-পোৰা হয়। খাদ্যনলী হৈছে এক প্ৰকাৰৰ নলী যি মুখৰ পৰা পাকস্থলীলৈ খাদ্য কঢ়িয়াই আনে। বুকুজ্বলা পোৰাৰ ফলত প্ৰায়ে ডিঙি বা মুখত তিতা সোৱাদ হয়। অত্যাধিক খোৱা বা শুই থকাৰ ফলত ইয়াৰ লক্ষণবোৰ আৰু বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

বুকু জ্বলাপোৰা হোৱাৰ লক্ষণসমূহ  – What are the symptoms of heartburn?- in assamese

বুকু জ্বলা পোৰাৰ সংকেত আৰু লক্ষণবোৰ কি হ’ব পাৰে? বুকু জ্বলাৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে নিম্নলিখিতবোৰ: 

1. সাধাৰণতে খোৱাৰ পিছত বা নিশা হোৱা সময়ত বুকু জ্বলা পোৰাৰ দৰে বিষ হয়৷ 

2. কেতিয়াবা পাকস্থলীৰ এচিড প্ৰবাহৰ ফলত হোৱা বুকু জ্বলা পোৰাক হৃদৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিষ বুলি গণ্য কৰা হয়। 

3. শুলে বা হাওলিলে বিষ বৃদ্ধি হয়। 

4. বুকুজ্বলাৰ বিষ তলপেটলৈকে থাকিব পাৰে, বা ডিঙিলৈকে অনুভৱ কৰিব পাৰে।

5. একে সময়তে, ডিঙিৰ তলৰ অংশটো টেঙা সোৱাদ অনুভৱ কৰিব পাৰে। 

6. যদি এচিডৰ প্ৰবাহ কন্ঠনলী (larynx / voicebox) ওচৰত হয় কাঁহ বা ডিঙিৰ বিষ হ’ব পাৰে। 

7. এচিডৰ দীঘলীয়া প্ৰবাহ অতি গুৰুতৰ হ’ব পাৰে, ই দাঁতৰ ওপৰৰ স্তৰকো আঁতৰ কৰে, যাৰ ফলত দাঁতত সংবেদনশীলতা আৰু ক্ষয় বৃদ্ধি হয়। 

8. গধুৰ খাদ্য খোৱা, বেঁকাকৈ হোৱা বা শুই থাকিলে ইয়াৰ লক্ষণবোৰ প্ৰায়ে অধিক অৱনতি হয়, আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত লোকসকলে প্ৰায়ে বুকুজ্বলা পোৰাৰ ফলত টোপনিৰ পৰা হঠাতে সাৰ পোৱাত অভ্যস্ত হৈ পৰে। 

চিকিৎসকৰ ওচৰত কেতিয়া যাব? When should I see a doctor?  

1. কিছুমান লোকৰ প্ৰায়ে কম সময়ৰ বাবে বুকুজ্বলাৰ সমস্যা হয় বা কিছুমান ঔষধৰ সহায়ত সোনকালে আৰোগ্য হয়। 

2. যদি বুকুজ্বলাৰ সমস্যা সঘনাই বা দৈনিক হোৱা আৰম্ভ হৈছে বা ঔষধবোৰৰ কোনো প্ৰভাৱ হোৱা নাই, আপুনি চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱা উচিত। ইয়াৰ উপৰিও, আন কিছুমান লক্ষণ আছে যেনে গিলিবলৈ অসুবিধা, সঘনাই ওকালি অহা আৰু বমি হোৱা। 

3. অন্যান্য লক্ষণ যেনে উশাহ লোৱাত অসুবিধা, বুকুৰ বিষক বুকুজ্বলা বুলি গণ্য কৰিব পাৰি। সেয়েহে, এই সমস্যাটো মূল্যাঙ্কন কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

বুকু জ্বলাপোৰা কিয় হয়? What is cause of heartburn?  

বুকু জ্বলাপোৰা হোৱাৰ কাৰন-

1. খাদ্য গিলাৰ পিছত, খাদ্য এক নলীৰ মাজেৰে পাৰ হয়৷ বেছিভাগ লোকৰ ক্ষেত্ৰত নলীটো প্ৰায় 10 ইঞ্চি দীঘল হয়। ইয়াক ‘esophagus’ বুলি কোৱা হয়। পেটলৈ খাদ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, ই মুখ আৰু পেটৰ সৈতে সংলগ্ন ছিদ্ৰবোৰৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগিব। এই ছিদ্ৰটোৱে পেটলৈ খাদ্য অনাৰ দুৱাৰ হিচাপে কাম কৰে। খাদ্যবোৰ সিহঁতৰ মাজেৰে পাৰ হোৱাৰ পিছত, ছিদ্ৰবোৰ সাধাৰণতে একে সময়তে বন্ধ হয়। কিন্তু যদি এই ছিদ্ৰবোৰ সঠিকভাৱে বন্ধ নহয়, পাকস্থলীৰ এচিড ‘esophagus’ গুচি যায়, যাক reflux বা overflow বুলি কোৱা হয়। পাকস্থলীৰ এচিডে ‘esophagus’ উদ্দীপিত কৰে, যাৰ ফলত বুকু জ্বলা আৰম্ভ হয়। 

2. গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত বুকু জ্বলাপোৰা হোৱা এক সাধাৰণ সমস্যা হৈ পৰে। যেতিয়া এগৰাকী মহিলা গৰ্ভৱতী হয়, প্ৰজেষ্টেৰন হৰমনে খাদ্যনলীৰ তলৰ ছিদ্ৰৰ দুৱাৰখন শিথিল কৰে। নিম্নভাগৰ দুৱাৰ ঢিলা হোৱাৰ বাবে, পাকস্থলীৰ এচিড খাদ্যনলীত প্ৰৱেশ কৰে আৰু জ্বলা-পোৰা কৰে। একে সময়তে বহুতো বস্তু আছে যিয়ে বুকুজ্বলা আৰু অধিক বেয়া কৰি তোলে। অত্যাধিক খাদ্য খোৱা, বেঁকাকৈ হোৱা বা শুই থকাৰ পিছত বুকুজ্বলা সচৰাচৰ হয়। গৰ্ভধাৰণ, চাপ আৰু কিছুমান প্ৰকাৰৰ খাদ্য যি এই স্থিতি অধিক গুৰুতৰ কৰি তোলে। 

অন্যান্য স্বাস্থ্য অৱস্থা আৰু কিছুমান জীৱনশৈলীৰ অভ্যাসেও বুকুজ্বলাৰ অৱনতি ঘটাব পাৰে। এইবোৰৰ ভিতৰত আছে: 

1. ধূমপান

2. অধিক ওজন বা মেদবহুলতা 

3. কেফেইনযুক্ত পানীয় খোৱা (যেনে কফি বা কাৰ্বোনেটেড পানীয়) 

4. চকলেট খোৱা 

5. পুদিনা বা peppermints 

6. চাইট্ৰাছ ফল (টেঙা ফল)

7. বিলাহী সামগ্ৰী (চছ ইত্যাদি) 

8. পিঁয়াজ 

9. চৰ্বিযুক্ত খাদ্য 

10. সুৰা পান কৰা 

11. মচলাযুক্ত খাদ্য খোৱা 

12. খোৱাৰ লগে লগে শুই থকা। 

13. কিছুমান প্ৰকাৰৰ ঔষধ যেনে aspirin বা ibuprofen  গ্ৰহণ কৰা 

14. চাপ আৰু টোপনিৰ অভাৱৰ ফলত পাকস্থলীত ইমান এচিড উৎপন্ন হ’ব পাৰে, যি বুকুজ্বলাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত। 

15. Hiatal hernia ফলতো বুকুজ্বলা হয়। Hiatal hernia হৈছে এনে এক স্থিতি য’ত পেটৰ কিছু অংশ ডায়েফ্ৰামৰ (diaphragm) ভিতৰৰ পৰা বাহিৰলৈ বুকুৰ এলেকাত আৱদ্ধ হৈ পৰে। ডায়েফ্ৰাম হৈছে বুকু আৰু পেটৰ মাজৰ পেশীৰ বেৰ। কেতিয়াবা এই সমস্যাটোৱে জ্বলা-পোৰাও কৰে। 

বুকুজ্বলা প্ৰতিৰোধ কিদৰে কৰিব- Heartburn Prevention in assamese 

বুকুজ্বলা কেনেদৰে প্ৰতিৰোধ কৰিব? বুকুজ্বলাৰ লক্ষণবোৰ বৃদ্ধি কৰা যিকোনো কাৰ্যকলাপ বা খাদ্য পৰিহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব। 

1. বুকুজ্বলা প্ৰতিহত কৰিবলৈ, আপুনি জ্বলা আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে কিছু ঘণ্টা counter medicines গ্ৰহণ কৰিব পাৰে, যেনে antiacid টেবলেট৷ (প্ৰেছক্ৰিপচন অবিহনে ফাৰ্মাচীত উপলব্ধ ঔষধবোৰক counter medicine বুলি কোৱা হয়।) 

2. ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত আদাৰ ব্যৱহাৰ বা আদা চাহৰ ব্যৱহাৰ বুকুৰ বিষৰ বাবে এক ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ। 

3. সুৰা আৰু ধপাত সেৱন নকৰিব, স্বাস্থ্যৱান জীৱন বাছনি কৰক। 

4. ৰাতি স্নেকচ্ নাখাব, শুবলৈ যোৱাৰ এঘণ্টা আগতে একো নাখাব। 

5. হঠাতে অধিক খাদ্য খোৱাৰ পৰিবৰ্তে কম পৰিমাণে আহাৰ খাব, যাৰ ফলত পাচন তন্ত্ৰৰ খাদ্য হজম কৰা সহজ হয়। 

6. আপোনাৰ গাৰু মুৰৰ পৰা 6 ৰ পৰা 9 ইঞ্চি ওখ ৰাখিব। 

7. যদি আপুনি ধূমপান কৰে, তেন্তে এৰি দিয়ক। 

8. যদি আপোনাৰ ওজন অধিক, ওজন হ্ৰাস কৰক। 

9. সম্পূৰ্ণ পেট ভৰাই নাখাব। 

10. উচ্চ প্ৰ’টিন আৰু কম চৰ্বিযুক্ত খাদ্য খাব। 

11. টান কাপোৰ পৰিধান নকৰিব আৰু বেল্টটো অত্যাধিক টানকৈ নাবান্ধিব।

বুকু জ্বলাপোৰাত কি খাব কি নাখাব- Heartburn diet in assamese

বুকুজ্বলাৰ সমস্যাত কি খোৱা উচিত নহয়?( What should not be eaten in the problem of heartburn?)কিছুমান খাদ্য যি এচিডৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে:

1. বিলাহী 

2. চাইট্ৰাছ ফল 

3. নহৰু আৰু পিয়াজ 

4. চকলেট 

5. কফি বা কেফেইনযুক্ত সামগ্ৰী 

৬. ৱাইন 

৭. পেপাৰমিণ্ট

বুকুজ্বলাত কি খাব লাগে? – What to eat during Heartburn in assamese ? 

কিছুমান খাদ্য যি বুকুজ্বলা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে যাক দৈনিক আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰি যাৰ ভিতৰত আছে-

1. পাচলিত প্ৰাকৃতিকভাৱে চৰ্বি অতি কম, যি পাকস্থলীত এচিডৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ভাল পাচলিৰ বিকল্পবোৰৰ ভিতৰত আছে সেউজীয়া বীন, ব্ৰকলি, ফুলকবি, সেউজীয়া শাক-পাচলি, আলু আৰু তিয়ঁহ। 

2. আদা আদাৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু এন্টি এচিড গুণাগুণ আছে, সেয়েহে ই বুকুজ্বলা আৰু পেটৰ অন্যান্য সমস্যাৰ বাবে এক প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ। আদা টানকৈ বা টুকুৰা টুকুৰাকৈ কাটি খাদ্যত চাহত যোগ দি খাব পাৰি। 

3. ওটমিল – এয়া হৈছে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ। ইয়াত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পৰিমাণৰ আঁহ থাকে কিয়নো ই সম্পূৰ্ণ শস্য। ওটমিলে পাকস্থলীৰ এচিড শোষণ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত বুকুজ্বলাৰ দৰে লক্ষণ হ্ৰাস হয়।

আশা কৰো উপৰোক্ত লিখনিৰদ্বাৰা আপোনালোক উপকৃত হল৷ 

BOOK AN APPOINTMENT WITH DR.PANKAJ SINGH (in assamese, hindi and english language)

Contact-8011330306

ONLINE CONSULTATION AVL.


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *