হাৰ্নিয়া কি? ইয়াৰ লক্ষণ, কাৰণ আৰু জটিলতা-Hernia causes, symptoms and prevention in assamese

Spread the love

হাৰ্নিয়া কি? what is hernia in assamese

যেতিয়া পেশী বা কোষকলাৰ ভিতৰৰ অংশৰ ছিদ্ৰৰ পৰা ওলাই আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে, ইয়াক হাৰ্নিয়া বুলি কোৱা হয়, যেনে অন্ত্ৰ, পাকস্থলীৰ ভিতৰৰ আৱৰণত দুৰ্বল স্থান এটা ভেদি বাহিৰলৈ ওলাই আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আপোনাৰ হাৰ্নিয়াৰ কোনো লক্ষণ নাথাকিব পাৰে, কিন্তু ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ কম বেছি পৰিমাণে বিষ হ’ব পাৰে। আপুনি আৰাম কৰিলে বা কিছুমান কাৰ্যকলাপৰ সময়ত হাৰ্নিয়াৰ বিষ হ’ব পাৰে, যেনে খোজ কঢ়া বা দৌৰা। হাৰ্নিয়া সাধাৰণতে পেটত হয় কিন্তু ই উৰুৰ ওপৰৰ অংশ, নাভি আৰু কঁকালৰ চাৰিওফালে হব পাৰে।  

বেছিভাগ হাৰ্নিয়া মাৰাত্মক নহয়, কিন্তু ই নিজে আৰোগ্য নহয়। কিছুমান পৰিস্থিতিত হাৰ্নিয়াৰ ক্ষতি পৰিহাৰ কৰিবলৈ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিব লগীয়া হয়। হাৰ্নিয়াৰ উদ্ভৱ হোৱাৰ ফলত ইয়াত থকা ৰক্তনলীবোৰৰ ওপৰত চাপ পৰিব পাৰে, যি হাৰ্নিয়ালৈ তেজৰ যোগান প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। যদি হাৰ্নিয়াৰ পৰা তেজৰ যোগান পাকস্থলীৰ ভিতৰৰ আৱৰণত বন্ধ হয়, ই এক জৰুৰীকালীন অৱস্থা হৈ পৰে কাৰণ কোষকলাক তেজৰ জৰিয়তে অক্সিজেনৰ প্ৰয়োজন হয়। 

হাৰ্নিয়া লক্ষণসমূহ: Hernia Symptoms in assamese

হাৰ্নিয়াৰ বিশেষত্ব আৰু লক্ষণবোৰ কি? হাৰ্নিয়াৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ লক্ষণ হৈছে প্ৰভাৱিত এলেকাত এটা ফুলা বা পিণ্ড হোৱা। উদাহৰণ স্বৰূপে, Inguinal Hernia ক্ষেত্ৰত, আপুনি আপোনাৰ পিউবিক হাড়ৰ (pubic bone)এফালে পিণ্ড এটা দেখিব পাৰে য’ত আপোনাৰ জননাংগ আৰু উৰু থাকে। যেতিয়া আপুনি শুই থাকে, আপুনি অনুভৱ কৰিব পাৰে যে আপুনি থিয় হ’লে, বেঁকা হ’লে বা কাহ হ’লে পিণ্ডটো নাইকিয়া হৈছে, আৰু আপুনি ইয়াক স্পৰ্শ কৰিলে হাৰ্নিয়া অনুভৱ কৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়। পিণ্ডটোৰ চাৰিওফালৰ এলেকাতো বিষ হ’ব পাৰে।  কিছুমান প্ৰকাৰৰ হাৰ্নিয়া, যেনে Hiatal Hernia, অধিক নিৰ্দিষ্ট লক্ষণ থাকিব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে বুকুজ্বলা, গিলিবলৈ অসুবিধা আৰু বুকুৰ বিষ। বহুক্ষেত্ৰত হাৰ্নিয়াৰ কোনো লক্ষণ নাই। আপুনি নাজানিব পাৰে যে নিয়মীয়া শাৰীৰিক বা অসম্পৰ্কিত সমস্যাৰ বাবে চিকিৎসা পৰীক্ষাৰ সময়ত উপস্থিত নোহোৱালৈকে আপোনাৰ হাৰ্নিয়া আছে।

হাৰ্নিয়া হোৱাৰ কাৰণ কি ? – Hernia Causes 

হাৰ্নিয়া কিয় হয়? হাৰ্নিয়া জন্মগত হ’ব পাৰে বা সময়ৰ লগে লগে দুৰ্বল বেৰত বা পেটৰ স্তৰৰ অংশত বিকশিত হ’ব পাৰে। পেটৰ গহ্বৰত অত্যাধিক চাপৰ ফলত পেটৰ শক্তিশালী স্থানত চাপ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত হাৰ্নিয়া হ’ব পাৰে। হাৰ্নিয়া পেশীৰ দুৰ্বলতা আৰু চাপ দুয়োটাৰ সংমিশ্ৰণৰ ফলত হয়। হাৰ্নিয়া কম সময়ৰ ভিতৰতে বিকশিত হ’ব পাৰে আৰু কেতিয়াবা বিকশিত হ’বলৈ দীঘলীয়া সময় লাগে – ই হাৰ্নিয়াৰ কাৰণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। 

নিম্নলিখিতবোৰ পেশীৰ দুৰ্বলতাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে –  

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কেঁচুৱাৰ পেটৰ বেৰ বা স্তৰৰ সঠিক বিকাশ নোহোৱা বাবে। এইটো এটা জন্মগত ত্ৰুটি হব পাৰে

বয়স বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত 

দীৰ্ঘম্যাদী কাঁহ  

কিছুমান কাৰক যি আপোনাৰ শৰীৰত চাপ আৰু বৃদ্ধি কৰিব পাৰে যাৰ ফলত হাৰ্নিয়া হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ যেতিয়া আপোনাৰ পেশী দুৰ্বল আৰু অধিক হয়। 

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত, যি পাকস্থলীৰ ওপৰত চাপ দিয়ে 

কোষ্ঠকাঠিন্য যি চাপ বৃদ্ধি কৰে

গধুৰ ওজন উঠোৱা 

হঠাতে ওজন বৃদ্ধি 

পেটত তৰল বা পানী জমা হোৱা

একেৰাহে কাঁহ বা হাঁচি অহা

হাৰ্নিয়া প্ৰতিহত কেনেদৰে কৰিব – Prevention of Hernia in assamese

হাৰ্নিয়া কেনেদৰে প্ৰতিৰোধ কৰিব? Umbilical Hernia প্ৰতিৰোধ কৰা সম্ভৱ নহয়। কিন্তু আন প্ৰকাৰৰ হাৰ্নিয়াৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, আমি পেটৰ ওপৰত চাপ হ্ৰাস কৰা উচিত যাতে আমাৰ পেটৰ দুৰ্বল অংশবোৰ চাপত নাথাকে। এনে কৰিবলৈ, নিম্নলিখিতবোৰ বিবেচনা কৰক: 

ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব 

কোষ্ঠকাঠিন্য পৰিহাৰ কৰিবলৈ স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ খাওক আৰু নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰক 

মলত্যাগ আৰু প্ৰচাৱ কৰা সময়ত অত্যাধিক বল প্ৰয়োগ নকৰিব

ওজন উঠোৱা সময়ত সঠিক পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব। ঘৰত, কামৰ স্থানত, খেলৰ সময়ত এই কথাটো মনত ৰাখিব৷

সঘনাই হোৱা কাঁহ পৰিহাৰ কৰিবলৈ ধূমপান বন্ধ কৰক 

যদি আপোনাৰ নিৰন্তৰ কাঁহ হয়, চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাওঁক আৰু কাঁহৰ চিকিৎসা কৰাওক 

যদি আপুনি আগতীয়া হাৰ্নিয়াৰ লক্ষণ দেখুৱাই আছে, ইয়াক চিকিৎসকৰ দ্বাৰা পৰীক্ষা কৰাওক আৰু ৰোগবিধ জটিল হোৱাৰ আগতে ইয়াৰ চিকিৎসা কৰাওক।

হাৰ্নিয়া কিমান দিনত আৰোগ্য হয় ? – Hernia Recovery in assamese

হাৰ্নিয়াৰ চিহ্ন চিনাক্ত কৰা আৰু আপোনাৰ হাৰ্নিয়া থকা বুলি সন্দেহ কৰিলে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। চিকিৎসা নকৰা হাৰ্নিয়া নিজে আৰোগ্য নহয়। আপোনাৰ চিকিৎসকে হাৰ্নিয়াৰ স্হিতি পৰ্যবেক্ষণ কৰি কেনেদৰে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চিকিৎসা কৰিব পাৰি নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে। 

হাৰ্নিয়াই আন ক্ষতি কৰিব পাৰে যি মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। যদি আপুনি ওকালি অহা বা বমি, জ্বৰ, বা হঠাতে বিষ ৰ দৰে লক্ষণ অনুভৱ কৰে, ই এক জৰুৰী স্থিতি হয় পৰে যাৰ বাবে আপোনাৰ তৎকালীন চিকিৎসা প্ৰয়োজন হব পাৰে। 

হাৰ্নিয়াৰ জটিলতা – Hernia Complications 

হাৰ্নিয়াৰ মুখ্য জটিলতা তেতিয়া উদ্ভৱ হয় যেতিয়া অন্ত্ৰৰ টুকুৰা বা  চৰ্বিযুক্ত টুকুৰা হাৰ্নিয়া পিণ্ডত লাগি ধৰে আৰু উলাই যাব নোৱাৰে। এই ক্ষেত্ৰত কোষকলা ফুলা আৰু তেজৰ যোগান হ্ৰাস হোৱাৰ দৰে সমস্যা দেখা দিয়ে, আৰু কোষকলাবোৰ মৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াক strangulated hernia বুলি কোৱা হয় কিয়নো ইয়াৰ ফলত তেজৰ যোগান অবিহনে অন্ত্ৰৰ কোষকলা মৰি যায়। strangulated hernia জীৱনৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰে যাৰ বাবে জৰুৰীকালীন চিকিৎসা সেৱাৰ প্ৰয়োজন হয়। যদি হাৰ্নিয়া অত্যাধিক ডাঙৰ হয়, পাকস্থলী আৰু খাদ্য নলী স্থানচ্যুত কৰি আৰু বুকুলৈ যাব পাৰে। কিন্তু এই অৱস্থা আৰু শৰীৰতন্ত্ৰৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে। পাকস্থলীত এক পাক  থাকিব পাৰে যি   হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে, আৰু ই এক জৰুৰী কালীন অস্ত্ৰোপচাৰৰ স্থিতি হৈ পৰে।

হাৰ্নিয়াৰ প্ৰকাৰ :Types of hernia in assamese

মূখ্যত হোৱা হাৰ্নিয়া হৈছেঃ

Inguinal Hernia 

Femoral hernia

Umbilical Hernia

Ventral Hernia

অন্য হাৰ্নিয়া ভিতৰত আছে:

Incisional hernia

Epigastric hernia

Spigelian hernia

Diaphragmatic hernia

আশা কৰো উপৰোক্ত লিখনিৰদ্বাৰা উপকৃত হল৷

যোগাযোগঃ 8011330306


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *