শগুনিলতা বা গিলয় কিদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব? ইয়াৰ উপকাৰিতা আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া- sagunilata or giloy uses, benefits and side effects.

Spread the love

শগুনিলতা কি?-What is giloy in Assamese- Sagunilata ki?

শগুনিলতা হ’ল এক প্ৰকাৰৰ লতাজাতীয় গছ৷

শগুনিলতাক আমৈলতা (Amoi-lota), গুলঞ্চ সিদ্ধিলতা, অমৰলতা (Amor-lota)ইত্যাদি নামেৰেও জনা যায়। 

হিন্দীত ইয়াক কোৱা হয় গিলয় (Giloy), গুডুচি(Guduchi), অমৃতা (Amrita) আদি৷

সংস্কৃতত ইয়াৰ নাম ‘অমৃতবল্লী বুলি জনা যায়

শগুনিলতাৰ বৈজ্ঞানিক নাম  Tinospora Cordifolia

শগুনিলতা, গিলয়, giloy শগুনিলতা বা গিলয়ৰ কাণ্ড

প্ৰাচীনকালৰপৰাই শগুনিলতাক এটি আয়ুৰ্বেদিক ঔষধী হিচাবে ব্যৱহৃত হৈ আহিছে।  গিলয়ৰ উপকাৰিতা (Benefit of giloy) দেখি সাম্প্ৰতিক কিছু বছৰ ধৰি মানুহৰ মাজত সচেতনতা বৃদ্ধি পাইছে আৰু মানুহে শগুনিলতা নিজৰ ঘৰত ৰোপণ আৰম্ভ কৰিছে।  তথাপিও,বেছিভাগ লোকে গিলয়ক সঠিকভাবে চিনাক্ত কৰিব পৰা নাই।  আপনাৰ তথ্যৰ বাবে জনাও যে প্ৰকৃততে গিলয়ক চিনাক্ত কৰা খুব সহজ। ইয়াৰ পাতৰ আকাৰৰ লগত  পানৰ পাতৰ দৰে  আৰু গাঢ় সেউজীয়া বৰ্ণ হয়।  

আয়ুৰ্বেদৰ মতে, গিলয় গছ যি গছৰ ওপৰত উঠে তাৰ বৈশিষ্ট্যসমূহো নিজৰ মাজত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি লয়, সেয়ে নীম গছত বগাই যোৱা  শগুনিলতা বা গিলয় ঔষধি হিচাবে সৰ্বোত্তম  হিচাবে বিবেচিত হয়। ইয়াক “নীম গিলয়”(Neem Giloy) নামে জনা যায়।

শগুনিলতা বা গিলয়ত কি পুষ্টি উপাদান পোৱা যায়? – What nutrition found in giloy in Assamese

গিলয়ত গিলোইন(Guilloin) আৰু টিনোস্পোৰিন(tinosporin) পামাৰিন(palmerin) আৰু টিনোস্পোৰিক(Tinosporic) এচিড নামৰ গ্লুকোসাই(Glucoside) পোৱা যায়।  ইয়াৰ উপৰি, শগুনিলতাত কপাৰ, আয়ৰন, ফচফৰাচ, জিংক, কেলচিয়াম আৰু মেংগানিজ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়।

শগুনিলতাৰ ঔষধীয় বৈশিষ্ট্য-Medicinal properties of giloy in Assamese

আয়ুৰ্বেদৰ মতে গিলয়ৰ পাত, শিপা আৰু কাণ্ড এই তিনিটা অংশই স্বাস্থ্যৰ বাবে বহুত গুনকাৰী হয় কিন্ত্ত   ৰোগৰ চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত সৰ্বাধিক ব্যৱহৃত হয় শগুনিলতাৰ কাণ্ড।

গিলয়ত প্ৰচুৰ পৰিমাণে এন্টিঅক্সিডেন্ট পোৱা যায় লগতে এন্টি-ইনফ্লেমেটৰি আৰু এন্টি-কেন্সাৰ বৈশিষ্ট্য আছে।  এই বৈশিষ্ট্যসমূহৰ কাৰণে জ্বৰ, জণ্ডিচ, বাত, ডায়বেটিচ, কোষ্ঠকাঠিন্য, অম্লতা, বদহজম, মূত্ৰনলীৰ ৰোগ ইত্যাদি পৰা মুক্তি দিয়ে ৷ বহুত কম ঔষধ আছে যি বাত, পিত্ত আৰু কফ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, গিলয় তাৰ ভিতৰত অন্যতম ঔষধ। শগুনিলতাৰ প্ৰধান প্ৰভাৱ টক্সিনৰ (বিষাক্ত ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ) উপৰত পৰে আৰু ই ক্ষতিকাৰক বিষ সম্পৰ্কিত ৰোগ নিৰাময়ত কাৰ্যকৰ ভূমিকা পালন কৰে।

শগুনিলতা বা আমৈলতা কিদৰে সেৱন কৰিব?- How we can take giloy in Assamese- Sagunilata Kidare khabo?

আজিৰ সময়ত, অধিকাংশ লোকে শগুনিলতাৰ উপকাৰিতা সম্পূৰ্কে জানিলেও কিদৰে সেৱন কৰিব লাগে সেই বিষয়ে অজ্ঞ৷ সাধাৰণতে, তিনি প্ৰকাৰেৰে শগুনিলতা ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা যায়: 

গিলয় এক্সট্ৰ্যাক্ট (Giloy Extract)

গিলয়ৰ জুইচ বা গিলয়ৰ ৰস (Giloy Juice) আৰু

গিলয়ৰ গুঁড়া(Giloy Powder)

আজিকালি বজাৰতো গিলয়ৰ জুইচ বা গিলয়ৰ ৰস (Giloy Juice)  পোৱা যায়৷

শগুনিলতা বা গিলয়ৰ উপকাৰিতা – Benefits of giloy in Assamese- Sagunilata upakarita

গিলয় ডায়বেটিচ, কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু জন্ডিচ সহ অনেক গুৰুতৰ ৰোগৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰ৷ শগুনিলতা থকা বিভিন্ন উপকাৰী বৈশিষ্ট্যেৰ কাৰণে ইয়াক আয়ুৰ্বেদত অমৃতা (Amrita) নামকৰণ কৰা হৈছে, যাৰ অৰ্থ হল এই ঔষধী অমৃতৰ দৰে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, হজম ৰোগৰ লগতে হাঁপানি আৰু কাহৰ দৰে শ্বাসকষ্টজনিত ৰোগৰপৰা  মুক্তি পোৱাত শগুনিলতা খুব উপকাৰী।  এই নিবন্ধত,  গিলয়ৰ সুবিধা সম্পৰ্কে বিস্তাৰিতভাবে আলোচনা কৰা হৈছে।

 1- শগুনিলতা ডায়বেটিচৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for diabetes in Assamese- Saguni lata diabetesar babe upakari

বিশেষজ্ঞৰ মতে, আমৈলতা হাইপোগ্লাইসেমিক এজেন্ট (Hypoglycemic agents) হিচাবে কাম কৰে আৰু টাইপ -2 ডায়াবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণত কাৰ্যকৰ ভূমিকা পালন কৰে। গিলয়ৰ ৰসে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ বৃদ্ধিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰে, ইনচুলিন নিঃসৰণ বৃদ্ধি কৰে আৰু ইনচুলিনৰ ৰেজিস্টস ক্ষমতা কমায় (Increases insulin secretion and lowers insulin resistance)৷ গতিকে শগুনিলতা এটি ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে খুব দৰকাৰী ঔষধী৷.  

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি ডায়েবেটিচৰ বাবে – Dose and intake of giloy for diabetes in Assamese

ডায়বেটিচৰ বাবে আপুনি দুটি উপায়েৰে শগুনিলতা গ্ৰহন কৰিব পাৰে-

গিলয় জুইচঃ  এক কাপ পানীত দুইৰপৰা  তিনি চামুচ গিলয় জুইচ (10-15 মিলি) মিহলাই ৰাতিপুৱাই খালি পেটত গ্ৰহণ কৰক।

গিলয় পাউডাৰঃ  খোৱাৰ একৰপৰা ডেৰ ঘন্টা পিছত আৰু দিন দুবাৰকৈ আধা চা চামুচ গিলয় গুঁড়া পানীৰ লগত গ্ৰহন কৰক৷

 2- শগুনিলতা ডেঙ্গুৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for dengue in Assamese- Sagunilata Dengue ar Babe Upakari

ডেঙ্গুৰপৰা বচাৰ ঘৰুৱা উপায় হিচাবে শগুনিলতা সেৱন কৰা সৰ্বাধিক প্ৰচলিত উপায়৷  ডেঙ্গুৰ সময় ৰোগীৰ উচ্চ জ্বৰ হোৱা আৰম্ভ হয়। শগুনিলতাত উপস্থিত থকা এন্টিপাইৰেটিক বৈশিষ্ট্যসমূহে  দ্ৰুতভাৱে জ্বৰ নিৰাময় কৰে আৰু ইমিউনিটি বুস্টাৰ(Immunity Booster) হিচাবে কাম কৰে যাৰফলত ডেঙ্গুৰপৰা  দ্ৰুতভাৱে আৰাম পোৱাত সহায়ক হয়৷ 

 শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  ডেঙ্গুৰ বাবে – Dose and intake of giloy for dengue in Assamese

 ডেঙ্গু হলে দুইৰপৰা তিনি চা চামুচ গিলয়ৰ ৰস(Giloy juice)  এক কাপ পানীত মিহলাই দিনত দুবাৰকৈ খোৱাৰ এক ডেৰঘন্টা আগত গ্ৰহন কৰিব দিয়ক৷

 3- শগুনিলতা বদহজমৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for indigestion in Assamese- Sagunilata Badhajam ar Babe Upakari

কোষ্ঠকাঠিন্য, এচিডিটি বা বদহজমৰ দৰে হজমজনিত সমস্যা পৰা চিন্তাত থাকে তেনেহলে গিলয় আপোনাৰ পক্ষে খুব উপকাৰী হব পাৰে।  গিলয়ৰ কাঁঢ়ায়ে  পেটৰ অনেক ৰোগক দূৰ ৰাখে। সেয়ে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু বদহজম পৰা  মুক্তি পাবলৈ প্ৰতিদিনে শগুনিলতা খাওক৷ 

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  বদহজমৰ বাবে – Dose and intake of giloy for indigestion in Assamese

ৰাতি শুৱাৰ আগে  আধাৰ পৰা এক চা চামুচ গিলয় গুঁড়ি গৰম পানী লগত খাওক৷ এনেদৰে নিয়মিত সেবন কৰিলে কোষ্ঠকাঠিন্য, বদহজম আৰু অম্লতা সম্পৰ্কিয় পেটৰ সমস্যা পৰা দ্ৰুত মুক্তি পোৱা যায়।

4- শগুনিলতা কাঁহৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for cough in Assamese- Sagunilata kahar ar babe upakari

যদি আপোনাৰ কাঁহ বহুদিন ধৰি নিৰাময় নাই হোৱা তেন্তে শগুনিলতা গ্ৰহণ কৰা উপকাৰী হব পাৰে।  এন্টিএলাৰ্জিক বৈশিষ্ট্যৰ কাৰণে, গিলয়ে কাঁহৰপৰা  দ্ৰুতভাৱে মুক্তি দিয়ে৷  কাঁহৰ নিৰাময়ৰ বাবে শগুনিলতাৰ কাঢ়া (decoction) লওক৷

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  কাঁহৰ বাবে – Dose and intake of giloy for cough in Assamese

কাঁহৰ পৰা নিৰাময় পাবলৈ গিলয়ৰ এটি কাঁঢ়া (Decoction) তৈয়াৰ কৰি মৌ মিহলাই খোৱা উচিত।  দিনে দুবাৰ খোৱাৰ পিছত গ্ৰহন কৰিলে বেছি কাৰ্যক্ষম হয়৷ 

 5- শগুনিলতা জ্বৰৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for fever in Assamese- Sagunilata Jarar Babe Upakari

গিলয় বা শগুনিলতাত এন্টিপাইৰেটিক বৈশিষ্ট্য আছে যি দীৰ্ঘস্থায়ী জ্বৰ নিৰাময় কৰে।  এই কাৰণে, গিলয় ব্যবহাৰে  মেলেৰিয়া, ডেঙ্গু আৰু চোয়াইন ফ্লু জাতীয় মাৰাত্মক ৰোগজনিত জ্বৰ উপশম কৰিব পাৰে।

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  জ্বৰৰ বাবে – Dose and intake of giloy for fever in Assamese

জ্বৰৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ গিলয় ঘনবতীৰ(Giloy Ghanvati) 1-2 টি টেবলেট দিনে দুবাৰ খোৱাৰ পিছত পানী লগত গ্ৰহন কৰক৷

6 – শগুনিলতা ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for immunity booster in Assamese- Sagunilata roog pratirudh ar babe upakari

ৰোগ নিৰাময়ৰ লগতে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিতো গিলয়ৰ উপকাৰ অন্তৰ্ভুক্ত।  গিলয়ৰ ৰস নিয়মিত সেবন কৰিলে শৰীৰৰ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বাঢ়ে যি চৰ্দি-জ্বৰ সহ অনেক সংক্ৰামক ৰোগৰপৰা ৰক্ষা কৰে।

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ বাবে – Dose and Intake Of Giloy For Immunity In Assamese: 

গিলয়ে প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। ইমিউনিটি বৃদ্ধি কৰিবৰ বাবে দিনত দুবাৰকৈ, দুইৰপৰা তিনি চামুচ(10-15 ml) গিলয় ৰস সেৱন কৰক৷ 

 7- শগুনিলতা জণ্ডিছৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for jaundice in Assamese- Sagunilata Jaundice ar Babe Upakari

জণ্ডিছ  ৰোগীক শগুনিলতাৰ সতেজ পাতৰ ৰস খাব দিলে অতি সোনকালে আৰোগ্য হয়৷ ইয়াৰ উপৰি গিলয়ৰ সেৱনৰ ফলত জণ্ডিছত হোৱা জ্বৰ আৰু বিষৰপৰা আৰাম পোৱা যায়৷ 

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  জণ্ডিছৰ বাবে – Dose and Intake Of Giloy For Jaundice In Assamese:

একৰপৰা দুই চিকুট Giloy Satwa মৌ লগত মিহলাই দিনত দুবাৰকৈ ৰাতিপুৱা ব্ৰেকফাষ্ট নতুবা কিবা এটা খায় গ্ৰহন কৰিব পাৰে৷ 

8- শগুনিলতা এনিমিয়া বা ৰক্তাল্পতা বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for anemia in Assamese- Sagunilata anemia ar babe upakari:

শৰীৰত  ৰক্তৰ অভাৱত বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগ আৰম্ভ হয় যাৰ ফলত ৰক্তাল্পতাসকলোতকৈ বেছি দেখা যায়।  মহিলাসকল সাধাৰণতে ৰক্তাল্পতাত আক্ৰান্ত হয় বেছি।  ৰক্তাল্পতায় আক্ৰান্ত মহিলাৰ বাবে শগুনিলতাৰ ৰস খুব উপকাৰী।  গিলয়ৰ ৰস খোৱাৰ ফলত শৰীৰত ৰক্ত ​​ক্ষয় দূৰ হয় আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হয়।

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  এনিমিয়া বা ৰক্তাল্পতা বাবে – Dose and Intake Of Giloy For Anemia In Assamese:

দুইৰপৰা তিনি চামুচ (10-15ml) শগুনিলতা ৰস মৌ নতুবা পানী লগত খাওক৷

9- শগুনিলতা ছালৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for skin in Assamese- Sagunilata salar babe upakari:

শগুনিলতা ত্বকৰ ৰোগ আৰু এলাৰ্জি অপসাৰণত সহায়ক।  ছালত হোৱা খজুৱতি, নতুবা মুখত হোৱা পিম্পল বা অন্য সংক্ৰমন ঠিক কৰাত শগুনিলতাই সহায় কৰে৷

শগুনিলতা ছালৰ বাবে কিদৰে ব্যবহাৰ কৰিব- How to use giloy for skin in Assamese- Saguni lata Salar Babe kidare byabahar karib : 

ত্বক সম্বন্ধীয় সমস্যা পৰা আৰাম পাবলৈ শগুনিলতাৰ কাণ্ডৰ পেস্ট তৈয়াৰ কৰি লওক আৰু এই পেস্ট প্ৰভাৱিত অংশত প্ৰয়োগ কৰক৷

10- শগুনিলতা বাত বা আৰ্থাৰাইটিছ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for arthritis in Assamese- Sagunilata arthritis  babe upakari:

গিলয়ৰ এন্টি আৰ্থ্ৰাইটিক বৈশিষ্ট্য আছে। এই বৈশিষ্ট্যসমূহৰ কাৰণে গিলয় বাত নিৰাময়ত কাৰ্যকৰ।  বিশেষকৈ যিসকলৰ  জয়েন্ট বা গাঠি বিষত ভুগি আছে তেওঁলোকৰ বাবে শগুনিলতা গ্ৰহন কৰা খুব উপকাৰী।

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  বাত বা আৰ্থাৰাইটিছ বাবে – Dose and Intake Of Giloy For Arthritis In Assamese:

গিলয়ৰ ৰস আৰু গিলয় কাঢ়া (Decoction) উভয়েই বাত নিৰাময়ত উপকাৰী।  যদি আপুনি গিলয়ৰ ৰস গ্ৰহণ কৰি আছে তেন্তে  এক কাপ পানীত দুইৰপৰা  তিনি চা চামুচ (10-15 মিলি) গিলয়ৰ ৰস মিহলাই ৰাতিপুৱাই খালি পেটত পান কৰক।

ইয়াৰ উপৰি, যদি আপুনি শগুনিলতাৰ কাঢ়া(decoction) সেৱন কৰি আছে তেন্তে শগুনিলতাৰ কাঢ়া লগত  মৌ সংযোগ কৰি দিনে দুবাৰকৈ গ্ৰহন কৰক৷

11- শগুনিলতা হাঁপানী বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for asthma in Assamese- Sagunilata Hapani Babe Upakari:

গিলয়ৰ যিহেতু এন্টি-ইনফ্ল্যামেটৰি গুণ আছে সেয়ে ই শ্বাসকষ্টজনিত ৰোগৰপৰা  মুক্তি দিয়াত কাৰ্যকৰ৷  গিলয় বা শগুনিলতাই কফ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা লগতে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বঢ়ায় যি হাঁপানি বা কাঁহ জাতীয় ৰোগৰপৰা ৰক্ষা কৰে আৰু lungs ক সুস্থ ৰাখে।

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  হাঁপানী বাবে – Dose and intake of giloy for asthma in Assamese

 হাঁপানি ৰোধ প্ৰতিৰোধ কৰিবৰ বাবে গিলয় চূৰ্ণ লগত মুলেঠী চূৰ্ণ মিহলাই মৌ লগত দিনত দুইবাৰকৈ সেৱন কৰক৷  এই মিশ্ৰণ শ্বাস প্ৰশ্বাসৰ অন্যান্য সমস্যাপৰা মুক্তি দিয়াত কাৰ্যকৰ।

12- শগুনিলতা লিভাৰৰ বাবে উপকাৰী- Giloy benefits for liver in Assamese- Sagunilata Liver ar Babe Upakari:

অতিৰিক্ত এলকহল সেৱন, ভজা মছলাজাতীয় খাদ্য, ফাষ্টফুড ইত্যাদিয়ে বিভিন্নভাবে লিভাৰৰ ক্ষতি কৰে।  এইক্ষেত্ৰত  গিলয় সত্ত্বৰ (Giloy Satwa) গ্ৰহণে লিভাৰৰ বাবে টনিক হিচাবে কাম কৰে। ই ৰক্ত ​​পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু এন্টিঅক্সিড্যান্ট এনজাইমসমূহৰ মাত্ৰা বঢ়ায়।  এইভাবে ই লিভাৰৰ কাৰ্যভাৰৰ চাপ হ্ৰাস কৰে আৰু লিভাৰক সুস্থ ৰাখে।  গিলয়ৰ নিয়মিত সেৱনে গুৰুতৰ লিভাৰৰ ৰোগৰপৰা ৰক্ষা কৰে।

শগুনিলতাৰ ডোজ আৰু গ্ৰহণৰ পদ্ধতি  লিভাৰৰ বাবে – Dose and intake of giloy for liver in Assamese

একৰ পৰা দুই চিকুট গিলয় সত্ব(Giloy satwa) মৌ লগত দিনে দুইবাৰ গ্ৰহন কৰক৷

শগুনিলতাৰ পাৰ্শ্ব প্ৰতিক্ৰিয়া আৰু সাৱধানতা- Side effects of giloy in Assamese- Saguni latar apakarita aru sawadhanata

শগুনিলতাৰ উপকাৰিতা সমূহ পঢ়ি যদি আপুনি ভাবিছে যে শগুনিলতাৰপৰা কেৱল উপকাৰিতা পোৱা যায় তেন্তে সেয়া নহয়৷ যদি আপুনি প্ৰয়োজনতকৈ অধিক গিলয় সেৱন কৰে তেন্তে আপোনাৰ গিলয়ৰপৰা ক্ষতিও হব পাৰে৷ আহক জানো গিলয় ৰ পাৰ্শ্ব প্ৰতিক্ৰিয়াসমূহ (Saguni lata Side effect in Assamese)  কি আৰু কেনে পৰিস্থিতিত গিলয় সেৱন কৰা উচিত নহয়।

 1- অটো ইমিউন ৰোগৰ সম্ভাৱনা- risk Of auto immune diseases 

 গিলয়ৰ সেৱনে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে, তথাপি কেতিয়াবা সক্ৰিয় ইমিউনিটিৰ কাৰণে, অটো ইমিউন ৰোগৰ জটিলতা বাঢ়ি যায়।  ইয়াৰ ফলল একাধিক স্ক্লেৰোসিস বা ৰিউম্যাটয়েড আৰ্থ্ৰাইটিস (sclerosis or rheumatoid arthritis)

 ইত্যাদি অটো ইমিউন ৰোগ হব পাৰে৷  আক্ৰান্ত ৰোগীক গিলয় গ্ৰহন নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

 2- নিম্ন ৰক্তচাপ -low blood pressure

যিসকল ইতিমধ্যে নিম্নচাপৰ ৰোগী তেওঁলোকে শগুনিলতা সেৱন কৰা উচিত নহয় কাৰন ই ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে।  ফলত ৰোগীৰ অৱস্থা আৰু জটিল কৰি তুলিব পাৰে৷ সেইদৰে,  কোনো শল্য চিকিৎসাৰ আগে শগুনিলতা গ্ৰহনসকৰা উচিত নহয়৷

 3- গৰ্ভাৱস্থা- Pregnancy

গৰ্ভবতী আৰু স্তন্যপানকৰা মহিলায়ে শগুনিলতা গ্ৰহন নকৰিব। যদিও গৰ্ভাবস্থাত গিলয়ৰপৰা ক্ষয় হোৱাৰ কোনো প্ৰমাণ পোৱা নাযায় তথাপি বহু ডাক্তৰে গৰ্ভাৱস্থাত গিলয় সেৱন কৰাৰ পৰামৰ্শ নিদিয়ে৷

গিলয়ৰ সুবিধাসমূহ আৰু অসুবিধাসমূহ সম্পৰ্কে  আপুনি ভালদৰে জানিব পাৰিলে। গতিকে, আপোনাৰ প্ৰয়োজন অনুযায়ী গিলয়ৰ নিয়মিত গ্ৰহন আৰম্ভ কৰক৷  সৰ্বদা মনত ৰাখিব যে সদায় কেবল সীমিত পৰিমাণে  গিলয়ৰ ৰস বা কাঢ়া সেৱন কৰিব৷  যদিও শগুনিলতাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে তথাপি খুব কম লোকৰ মাজতহে এই লক্ষণসমূহ দেখা পোৱা যায়, গতিকে আপোনাৰ যদি কোনো সমস্যা হয় তেন্তে অবিলম্বে নিকটস্থ চিকিৎসকক অৱগত কৰিব।

ধন্যবাদ

Dr. Deepak Kumar Soni

Ayurveda,BAMS


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

2 thoughts on “শগুনিলতা বা গিলয় কিদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব? ইয়াৰ উপকাৰিতা আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া- sagunilata or giloy uses, benefits and side effects.

  • 06/04/2021 at 12:48 am
    Permalink

    Thanks.aponar ph no pamne

    Reply
    • 06/04/2021 at 4:16 am
      Permalink

      +919859751244.ধন্যবাদ

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *