চুলি সৰা,ওজন বৃদ্ধি, হঠাতে মুৰবিষ ইত্যাদি সমস্যাত আপুনিও ভুগি আছেনি? এষ্ট্ৰজেন হৰমনৰ বিসংগতিৰ ফলত এনে হৈছেনি! Estrogen hormone in assamese?

Spread the love

এষ্ট্ৰোজেন হৈছে পুৰুষ আৰু মহিলা দুয়োৰে ক্ষেত্ৰত পোৱা এক হৰমন। শৰীৰত সঠিক পৰিমাণৰ এষ্ট্ৰোজেন বজাই ৰখাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু মহিলাসকলক পুৰুষতকৈ এষ্ট্ৰোজেনৰ অধিক প্ৰয়োজন। তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ কিছুমান আভ্যন্তৰীণ কাৰ্যৰ বাবে ইয়াৰ প্ৰয়োজন।

মহিলাৰ প্ৰজনন আৰু যৌন বিকাশৰ বাবে এষ্ট্ৰোজেন গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াক মহিলাৰ যৌন হৰমন (Female sex hormone) বুলিও কোৱা হয়। প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ পৃথক হ’ব পাৰে। এই প্ৰবন্ধটোৰ জৰিয়তে, আপোনালোকে জানিব পাৰিব যে মহিলাৰ শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ কি গুৰুত্ব আছে। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ অভাৱ আৰু বৃদ্ধিৰ ফলত উদ্ভৱ হোৱা সমস্যাবোৰ আলোচনা কৰা হ’ব।

✍️মহিলাৰ শাৰীৰিক পৰিৱৰ্তনত এষ্ট্ৰোজেনে এক ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰে। ইয়াৰ ফলত:

  • ছোৱালীবোৰৰ স্তন বিকশিত হয়
  •  ঋতুস্ৰাৱ আৰম্ভ হয়
  •  যৌনাঙ্গত চুলিৰ বিকাশ হয়
  • কিছুমান বিশেষজ্ঞই কয় যে এষ্ট্ৰোজেনে কেৱল যৌন অঙ্গৰ বিকাশত সহায় নকৰে বৰঞ্চ আপোনাৰ শৰীৰৰ বিপাককো প্ৰভাৱিত কৰে। 
  • গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ই এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে আৰু সাধাৰণ ধৰণে প্লেচেণ্টাৰ (placenta)কাৰ্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।

✍️ এষ্ট্ৰোজেনৰ উপকাৰীতা (benefits of estrogen in Assamese)

  • সংক্ৰমণ আৰু প্ৰদাহ প্ৰতিৰোধ
  • যৌন তাড়না বৃদ্ধি কৰাত
  • চাপৰ পৰা বাহিৰ হোৱাত
  • ডিম্বাশয় আৰু স্তনৰ কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ
  • ষ্ট্ৰোক প্ৰতিৰোধ
  • হাড় শক্তিশালী কৰাত
  • চুলি আৰু ছালত প্ৰাকৃতিক উজ্জ্বলতা বৰ্তাই ৰখাত

এষ্ট্ৰোজেন শৰীৰৰ বাবে যিমান উপকাৰী সিমানেই বিপদজনক। হয়, আপোনাৰ শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ সঠিক হোৱাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, ইষ্ট্ৰোজেনৰ বিকাশ যিমানে কম হয় সিমানেই বিপদজনক হয়।

✍️ এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি-Increasing estrogen levels in assamese

ইতিমধ্যে আপোনাক কোৱাৰ দৰে, প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ পৃথক হ’ব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, শৰীৰত উচ্চ এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰে স্তন আৰু জৰায়ু কৰ্কট ৰোগ (breast and uterus cancer) হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। আপুনি ডিম্বাশয়ৰ চিস্ট (ovarian cyst)

ভুক্তভোগীও হ’ব পাৰে। অৱশ্যে, হৰ্মোনেল ৰিপ্লেচমেণ্ট থেৰাপীৰ (hormonal replacement therapy) দ্বাৰা উচ্চ এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰৰ চিকিৎসা কৰা সম্ভৱ। 

🔴 শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ লক্ষণ (estrogen growth symptoms in assamese)

  • বৰ্ধিত ৰক্তচাপ(high blood pressure)
  • স্তন ফুলা
  • পেট ফুলা
  • ওজন বৃদ্ধি
  • স্বভাৱৰ পৰিৱৰ্তন
  • চুলি সৰা
  • পিৰিয়ডত অনিয়ম
  • হাত আৰু ভৰি শীতল কৰা
  • সদায় মুৰৰ বিষ হয়
  • চুলি সৰা

যদি আপুনি এনেকুৱা কিবা অনুভৱ কৰে, আপোনাৰ শৰীৰে এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, লগে লগে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

✍️নিম্ন এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ- deficiency of estrogen

গৰ্ভধাৰণ আৰু ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত মহিলাসকলক এষ্ট্ৰোজেনৰ অধিক প্ৰয়োজন হয়। কম এষ্ট্ৰোজেনৰ ফলত শৰীৰত যথেষ্ট সমস্যা হ’ব পাৰে।

🔴 নিম্ন এষ্ট্ৰোজেনৰ লক্ষণ (deficiency of estrogen symptoms in Assamese)

  • হঠাতে গৰম
  • নিম্ন যৌন আকাংক্ষা
  • শুবলৈ অসুবিধা
  • মেজাজ পৰিৱৰ্তন
  • কলেষ্টেৰলৰ স্তৰৰ পৰিৱৰ্তন
  • শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ সন্তুলিত ৰাখিবলৈ এক সন্তুলিত আহাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে। 

ইয়াত কেইটামান নিৰ্বাচিত খাদ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম যিয়ে আপোনাক এষ্ট্ৰোজেন সম্পৰ্কীয় বিষয়ত সহায় কৰিব।

✍️ এষ্ট্ৰোজেন সমৃদ্ধ খাদ্য (estrogen rich food in assamese)

1. ফ্লেক্সচিড বা তিচি(flexseed)

এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰাত তিচি বীজ মুখ্যতঃ সহায়ক। ইয়াৰ গ্ৰহণ যকৃতৰ বাবেও বহুত ভাল।

তিচিয়ে হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় সমস্যা প্ৰতিহত কৰে কিয়নো ইয়াত বহুতো এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। ইয়াৰ উপৰিও, তিচিত ভিটামিন বি1, আঁহ আৰু অন্যান্য পুষ্টি থাকে, যি প্ৰচুৰ বিকাশত সহায় কৰে।

খালী পেটত তিচি গ্ৰহন কৰি এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ নিয়মীয়া কৰি ৰাখিব পৰা যায়৷

(অধিক পঢ়কঃ তিচিৰ উপকাৰিতা আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া)

2. চয়া সামগ্ৰী (Soya)

চয়াবীন phytoestrogen সমৃদ্ধ। চয়া গাখীৰ, চয়া দৈ আদি চয়া সামগ্ৰী খোৱাৰ ফলত শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। 

3. আখৰোট 

আখৰোট খোৱাৰ লাভালাভ বহুত। ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ প্ৰ’টিন, অত্যাৱশ্যকীয় ভিটামিন আৰু অন্যান্য পুষ্টি থাকে, যি বোৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী।

4. দুগ্ধজাত সামগ্ৰী (milk product)

দুগ্ধজাত সামগ্ৰী যেনে গাখীৰ, দৈ, ঘিউ, মাখন আদি মানৱ শৰীৰৰ বাবে অতি ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। যিহেতু গাখীৰত উচ্চ পৰিমাণৰ phytoestrogen থাকে, ই এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

5. বুটমাহ

বুট মাহ জাতীয় শস্য হৈছে phytoestrogen এক প্ৰাকৃতিক উৎস। কিন্তু ইয়াত পোনপটীয়াকৈ এষ্ট্ৰোজেন নাই। তথাপিও ই এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধিৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়।

6. তিল (Sesame)

তিল হৈছে এষ্ট্ৰোজেনৰ এক ভাল উৎস। ১০০ গ্ৰাম তিলত ৯৯৩ মাইক্ৰ’গ্ৰাম এষ্ট্ৰোজেন থাকে। তিল তেলত উচ্চ পৰিমাণৰ এষ্ট্ৰোজেন থাকে।

7. বীন আৰু মটৰ

বীন আৰু মটৰবোৰো phytoestrogen সমৃদ্ধ। এইবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ খাদ্য

💠চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শও প্ৰয়োজনীয়

মানুহে সাধাৰণতে তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ কিছুমান সমস্যাৰ সমাধান বিচাৰিবলৈ চিকিৎসকৰ সহায় বিচাৰে। একেদৰে, যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপোনাৰ শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ হ্ৰাস পাইছে, লগে লগে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। চিকিৎসকে আপোনাৰ শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ জানিবলৈ বিভিন্ন পৰীক্ষাৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। চিকিৎসকীয় সহায় বিচাৰিলে whatsapp কৰক-8011330306

✍️ মহিলাৰ শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ (estrogen in women in assamese)

বয়স                    মান

20- 29 বয়স        149 picogram

30- 39 বয়স        210 picogram

40- 49 বয়স        152 picogram

50- 59 বয়স        130 picogram

🔶🔶আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ:🔶🔶

এই সকলোবোৰৰ বাহিৰে, আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল আপুনি এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণ সন্তুলিত কৰা। ইয়াৰ বাবে সন্তুলিত খাদ্য খাব। ব্যায়াম কৰক বা নিয়মীয়াকৈ যোগাভ্যাস কৰক। সন্তুলিত এষ্ট্ৰোজেনৰ পৰিমাণে শৰীৰৰ পৰিৱৰ্তনত সহায় কৰিব। তাৰ লগতে Amycordial Syrup গ্ৰহন কৰি হৰমন সন্তুোলিত (hormone balance) কৰি ৰাখিব পাৰে৷

🔷কি হয় Amycordial Syrup?

Amycordial Syrup ত ভেষজ নিষ্কাশন আছে যাক সুৰক্ষা আৰু কাৰ্যকৰীতাৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বতে বৈজ্ঞানিকভাৱে বৈধ কৰা হৈছে। এই নিষ্কাশনবোৰ হৈছে bioflavonoids, glucosides, tannins, phytosterols আদিৰ দৰে কেইবাটাও phytoconstituents সমৃদ্ধ উৎস যি হৰমনৰ ভাৰসাম্য পুনৰুদ্ধাৰ কৰাত, এণ্ডোমেট্ৰিয়াম (endometrium) স্বাস্থ্য, আৰু  মহিলাৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

🔷Amycordial Syrup মুখ্য লাভালাভসমূহ:

  • ঋতুস্ৰাৱ নিয়মীয়া কৰে
  • যৌন হৰমন- sex hormone binding globulin (SHBG) উৎপাদন তৈয়াৰ কৰে, এনেদৰে প্লাজমাত বিয়পি থকা অতিৰিক্ত এষ্ট্ৰোজেন হ্ৰাস কৰে।
  • এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।
  • উন্নত ডিম্বানু গঠনৰ (Fertility) বাবে জৰায়ু প্ৰস্তুত কৰে।
  • মহিলাৰ স্বাস্থ্য উন্নতকৰাৰ বাবে লো, কেলচিয়াম আদিৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিৰ পৰিপূৰক হিচাবে কাম কৰে৷

Dosage: পালি

3 মাহলৈ খাব লাগে৷ 2 চামুচকৈ দুবাৰ বা তিনিবাৰকৈ৷

কত পাব?

তলৰ লিংকটোত ক্লিক কৰি আপুনি ONLINE অৰ্ডাৰ দিব পাৰিব:

https://www.anymeds.in/product/detail/amycordial-syp-450ml/800

আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ +91 8011330306 ত ৱাটচআপৰ দ্বাৰা পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

ধন্যবাদ৷


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *