মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

Spread the love

মেথি পানীয়ে অলৌকিকভাবে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ উপকাৰ কৰে। ইয়াৰ উপৰি ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আৰু আৰু বহু জটিল ব্যাধি আৰু ৰোগৰ নিৰাময়ৰ বাবেও মেথি কাৰ্যকৰী৷ পৰিপাকতন্ত্ৰৰ প্ৰভাৱৰ কাৰণে মেথি ভাৰতৰ প্ৰতিটো ৰান্ধনীঘৰত  উপস্থিত। 

 মেথিৰ ইতিহাস সম্পৰ্কে কবলৈ গলে, প্ৰাচীনকালত য়ুনানীসকলে মৃতদেহ সমাধিত কবৰ দিয়াৰ আগে  মেথিক মৃতদেহৰ গাত প্ৰয়োগ কৰিছিল৷ তীব্ৰ সুগন্ধ আৰু স্বাদৰ কাৰণে কফিৰ নন-ক্যাফিনেটেড বিকল্পৰ হিচাপে মেথি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। 

সাধাৰণতে মেথি ঔষধ হিচাপে বিভিন্ন ধৰনে ব্যৱহৃত হৈ আহিছে যদিও মেথি পানী (Fenugreek water) ব্যৱহাৰ কৰা অতি সহজ আৰু ইয়াৰ গুণাগুণো অত্যন্ত প্ৰভাৱশালী৷ 

প্ৰথমে জানো আঁহক  মেথি পানী (Fenugreek water) প্ৰস্তুত কেনেদৰে কৰিব-How to make Fenugreek water in Assamese

👉 মেথি পানী (Fenugreek water) প্ৰস্তুত কেনেদৰে কৰিব-How to make Fenugreek water in Assamese

প্ৰথমে দুই চামুচ মেথি বীজ বা মেথি গুটি(Fenugreek seed) লওক

এতিয়া এটা চিচাৰৰ পাত্ৰ বা ফ্লাক্সত মেথি খিনি দি ওপৰৰ পৰা উতলা গৰম পানী দিয়ক৷ 

এতিয়া সাফৰ দি ভালদৰে বন্ধ কৰি গোটেই ৰাতি ৰাখি থওক৷ 

ৰাতিপুৱা এই মেথিৰ পানী পান কৰক আৰু মেথিৰ বীজখিনি চোবাই খাওক।

মেথিৰ বীজ খুব তিতা, খোৱা খুব কঠিন যদিও স্বাস্থ্যৰ  পক্ষে খুব উপকাৰী (benefits of methi water)৷ মেথিত প্ৰচুৰ উপকাৰী খনিজ পোৱা যায় আৰু যেতিয়া আমি পানীত মেথি দ্ৰবীভূত কৰো তেতিয়া তাৰ খনিজসমূহ তাতে মিহলি হয়।  এইদৰে, এই সেই পানী বহু উপকাৰী হৈ পৰে।

এতিয়া আঁহক জানো মেথি পানী (Fenugreek water)ৰ উপকাৰিতা সম্পৰ্কে

👉 মেথি পানীৰ উপকাৰিতা-Benefits of methi water in Assamese

🌀 মেথি পানী (Fenugreek water)য়ে হজমৰ সমস্যা নিৰাময় কৰে- Methi Benefits For Constipation in assamese

যদি আপোনাৰ এচিডিটি, গেচ ইত্যাদিৰ হজম সমস্যা আছে তেন্তে  মেথি পানী (Fenugreek water)য়ে আপোনাক প্ৰচুৰভাৱে উপকাৰ দিব পাৰে৷

মেথিৰ বীজত যথেষ্ট পৰিমাণে দ্ৰবণীয় ফাইবাৰ থাকে যি কোষ্ঠকাঠিন্য দূৰ কৰাত খুব সহায়ক।  বদহজমৰ কাৰণে পেটৰ বিষ উপশম কৰাতো মেথি পানী (Fenugreek water)  সহায়ক হয়। ইয়াৰউপৰি এচিডিটি, জ্বলন আৰু পেট বা অন্ত্ৰৰ ফোলাভাবৰ বাবে অতি ভাল চিকিৎসা। মেথি এটি প্ৰাকৃতিক হজম টনিক আৰু ইয়াৰ তৈলাক্তকৰণৰ বৈশিষ্ট্যসমূহৰ বাবে আপোনাৰ পেট আৰু অন্ত্ৰক শান্ত কৰাত সহায়তা কৰে।  মেথিপানী গ্যাস্ট্ৰাইটিস আৰু বদহজমৰ বাবে  কাৰ্যকৰী চিকিৎসা।

🌀 মেথি গুটি ডায়েবেটিচ বা মধুমেহ ৰোগীৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী- Methi For Diabetes in Assamese

ইয়াৰ পোগ্লাইসেমিক (Poglysmic) বৈশিষ্ট্যসমূহে ৰক্তত চেনিৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়তা কৰে। ইয়াৰউপৰি ইয়াত থকা ফাইবাৰে কাৰ্বোহাইড্ৰেট চেনিৰ শোষণক ধীৰ কৰি দিয়ে। 

ইন্টাৰন্যাশনাল জাৰ্নাল অফ ভিটামিন এন্ড নিউট্ৰিশন ৰিসাৰ্চ (International Journal for Vitamin and Nutrition Research) ত প্ৰকাশিত ২০০৯ চনৰ এক সমীক্ষাত দেখা গৈছে যে মেথিৰ বীজৰ হাইপোগ্লাইসেমিক আৰু এপোলিপিডেমিক (Hypoglycemic and Apolipidemic) প্ৰভাৱসমূহে টাইপ 2 ডায়াবেটিচৰ ৰোগীৰ বাবে অত্যন্ত লাভদায়ক৷ এই সমীক্ষাত পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে যে 10 গ্ৰাম মেথি বীজ গৰম পানিত তিয়াই ৰাখি গ্ৰহন কৰিলে উচ্চ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ নিয়ন্ত্ৰণত সহায়ক হয় ৷

সাৱধানতা– ডায়াবেটিচৰ ঔষধৰ লগত মেথিৰ বীজ খালে আপোনাৰ ৰক্তত চেনিৰ মাত্ৰা অত্যাধিক কম হৈ যাব পাৰে৷ গতিকে মেথি পানী (Fenugreek water) বা মেথি বীজ ঔষধ হিচাপে গ্ৰহন পৰা আগে ডাক্তৰৰ লগত পৰামৰ্শ কৰিব৷ 

🌀 মাতৃসকলৰ স্তনৰ গাখীৰ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে মেথি পানী (Fenugreek water) অতি উপকাৰী- Fenugreek for breast milk production in Assamese

স্তনপান কৰোৱা মাতৃসকলৰ বাবে মেথি পানী (Fenugreek water) সেৱন কৰা উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। ইয়াত ফাইটোস্টোজেন (Phytoestrogens)আছে যি স্তনপান কৰোৱা মাতৃসকলৰ গাখীৰ উৎপাদন বঢ়ায়। মেথি গ্যালাকটোগাগ্স (galactagogues) এটি খুব ভাল উৎস যি  স্তনৰ গাখীৰৰ পৰিমাণ বঢ়ায় তোলে।  

২০১১ বছৰৰ Journal of Alternative and Complementary Medicines প্ৰকাশিত এটি সমীক্ষা অনুসাৰে, গ্যালাকটোগাগ্সৰ  চাহ পান কৰিলে  গাখীৰৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগতে গাখীৰৰ গুনাগুনৰ মান বাঢ়ে।  এটি নৱজাতকক স্বাস্থ্যকৰ ওজন বঢ়ায় তুলাত সহায়তা কৰে বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াত ভিটামিন আৰু ম্যাগনেচিয়াম আছে যি গাখীৰৰ গুণমান বৃদ্ধি কৰে আৰু শিশুৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে। তদুপৰি  সন্তানৰ জন্মৰ পিছত মহিলাসকলৰ বাঢ়ি অহা মেদবহুলতা আৰু শৰীৰৰ বিষৰ সমস্যা সমাধান হৈছে মেথি পানী (Fenugreek water)।

🌀 কলেস্টৰেল কম কৰাৰ বাবে মেথি পানী (Fenugreek water) উৎকৃষ্ট ঔষধ- Methi seeds benefits for Cholesterol in Assamese

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

অধ্যয়ন অনুসৰি মেথি পানী (Fenugreek water)ৰ কলেস্টৰেল হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষমতা আছে, বিশেষকৈ ই এলডিএল (LDL) অৰ্থাৎ “বেয়া” কলেস্টৰেল হ্ৰাস কৰে।  মেথিৰ বীজে ন্যাৰিনজেনিন(naringenin) নামৰ ফ্ল্যাভোনয়েড আছে যি উচ্চ কলেস্টৰেলযুক্ত ব্যক্তিৰ  লিপিডৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰে। ইয়াত থকা দ্ৰৱণীয় ফাইবাৰে হজম হব ধৰা খাদ্যৰ viscosity বৃদ্ধি কৰি দেহত কলেস্টৰলৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত সহায়তা কৰে।  ক্ষতিকাৰক কলেস্টৰেলে ধমনীত ৰক্তৰ বাধা সৃষ্টি কৰিব পাৰে আৰু আক্ৰান্ত ব্যক্তিৰ হাৰ্ট এটেক বা স্ট্ৰোক হব পাৰে।  মেথিৰ বীজ ক্ষতিকাৰক কলেস্টেৰল হ্ৰাসৰ বাবে অত্যন্ত সহায়ক।

🌀 মেথি পানী (Fenugreek water) হাৰ্টৰ বাবে অতি লাভদায়ক- Fenugreek benefit for heart in Assamese

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

মেথিৰ বীজত এন্টি-অক্সিডেন্ট আৰু হাৰ্টৰ সুৰক্ষা বৈশিষ্ট্য আছে যি সামগ্ৰিক হাৰ্টৰ স্বাস্থ্যেৰ উন্নতিৰ বাবে উপকাৰী। মেথিয়ে ৰক্ত ​​প্ৰবাহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে ৰক্ত ​প্ৰবাহত হোৱা বাধা প্ৰতিৰোধ কৰে। ই ৰক্তচাপ কমোৱাতো সহায়তা কৰে। ইয়াৰ উপৰি, মেথি ৰক্তৰ লিপিড স্তৰৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱৰ কাৰণে এথেৰোসক্লেৰোচিচৰ(atherosclerosis) সমস্যা হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰলগতে, মেথিয়ে ৰক্তৰ শৰ্কৰা আৰু স্থূলত্ব নিয়ন্ত্ৰণ কৰি হৃদৰোগৰ জটিলতা বহুপৰিমাণে হ্ৰাস কৰে, যি হৈছে হৃদৰোগৰ প্ৰধান দুটি কাৰণ।মেথিৰ বীজত 25% গ্যালাকটোমানান(Galactomannan-যি এক ধৰণৰ প্ৰাকৃতিক দ্ৰৱণীয় ফাইবাৰ) থাকে যি হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধত সহায়তা কৰে।  

🌀 গাঠি বিষ নিৰাময় কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো উপকাৰী মেথি পানী (Fenugreek water) উপকাৰী-methi for joint pain in Assamese

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

মেথি পানী (methi water) গাঠি বিষৰ ক্ষেত্ৰত বিশেষভাৱে উপকাৰী। ইয়াৰ ডায়োজেনিন (Diosgenin) নামৰ এটি উপাদান আছে যি জয়েন্টসমূহৰ বিষ উপশমৰ বাবে খুব কাৰ্যকৰ। ইয়াৰ উপৰি মেথিৰ বীজত আয়ৰন, কেলচিয়াম আৰু ফছফৰাছ আছে যি হাড়ক পুষ্টিৰ লগতে  স্বাস্থ্যকৰ আৰু শক্তিশালী কৰি তোলে। মেথিত এন্টি-অক্সিডেন্ট আৰু এন্টি-ইনফ্ল্যামেটৰি বৈশিষ্ট্য আছে যি জয়েন্টসমূহৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সক্ষম।

🌀 ছাল বা ত্বকৰ স্বাস্হ্য আৰু পুষ্টিৰ বাবে মেথি পানী- Fenugreek for skin in Assamese

মেথিত ছালৰ বাবে অনেক অলৌকিক ঔষধি গুণ আছে। ইয়াৰ এন্টি-অক্সিড্যান্ট গুণে ত্বকক ফ্ৰী ৰ‌্যাডিক্যাল(free radicals) ক্ষতিৰপৰা ৰক্ষা কৰে আৰু ত্বকত বাৰ্ধক্যেৰ লক্ষণ পৰা আতৰাই ৰাখে।  এন্টিএজিং গুনৰ উপৰিও, মেথি প্ৰদাহ বিৰোধী গুণৰ কাৰণে মেথি ফোহা, একজিমা আৰু পুৰি যোৱা ত্বক নিৰাময়তো কাৰ্যকৰ। মেথিয়ে দাগৰ (স্ক্যাস) পৰা মুক্তি দিয়াতো সক্ষম।  মেথিত ডায়োজেনিন নামক এটি উপাদান আছে যাৰ এন্টি-ইনফ্ল্যামেটৰি আৰু এন্টিব্যাকটিৰিয়াল বৈশিষ্ট্য আছে যি ব্ৰণ আৰু অন্যান্য ত্বকৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে।  মেথিৰ বীজে আপোনাৰ ত্বকক ময়শ্চাৰাইজ কৰে আৰু ত্বকত পুষ্টি সৰবৰাহ কৰে।  চালৰ স্বাস্থ্যৰ উন্নতি আৰু পৰিপুষ্টিৰ বাবে প্ৰতিদিনে মেথি পানী(fenugreek water) সেৱন কৰক৷ 

লগতে এক চা চামুচ মেথি বীজৰ লগত দৈ মিহলাই এটি পেস্ট তৈয়াৰ কৰক।  এই পেস্টটি আপনাৰ মুখত লগায় 30  মিনিট অপেক্ষা কৰক৷ তাৰপিছত  আপোনাৰ হাতৰ আঙ্গুল দি স্ক্ৰাব কৰি ধুই পেলাওক ৷ এই পেস্টে মুখত থকা ত্বকৰ মৃত কোষসমুহ আতৰাই দিব৷ 

🌀 মেথি পানী চুলিৰ সুস্বাস্হ্যৰ বাবে উৎকৃষ্ট- Fenugreek for hair in Assamese

উচ্চ প্ৰটিন উপাদান থকা বাবে মেথি চুলিৰ বৃদ্ধিৰ বাবে খুব ভাল। প্ৰটিনে চুলি ঘন আৰু স্বাস্থ্যকৰ আৰু শক্তিশালী কৰি তোলে। ই চুলিৰ ফলিকেলসমূহ পুননিৰ্মাণত সহায়তা কৰে, যি চুলি পকাৰ চিকিৎসাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াাত উপস্থিত লেসিথিনে (lecithin) চুলিৰ আৰ্দ্ৰতা বজায় ৰাখে।  মেথিৰ বীজত প্ৰচুৰ পৰিমাণে প্ৰটিন আৰু নিকোটিনিক এচিড আছে।  যি চুলিৰ চিগা সৰা ৰোধ কৰে৷ ইয়াৰউপৰি মেথিৰ বীজে শুষ্ক ত্বক বা মূৰৰ ছালৰ সংক্ৰমণৰ কাৰণে হোৱা খজুলি সমস্যা হ্ৰাস কৰে।  প্ৰতিদিনে মেথি পানী ব্যবহাৰ, সেৱন কৰাৰ লগতে মেথিৰ পানী চুলিৰ গুৰিত লগালে চুলিৰ স্বাস্হ্যৰ শ্ৰীবৃদ্ধি হয়৷

🌀 মেথিৰ উপকাৰিতা মাহেকীয়া সময়ৰ সমস্যা প্ৰতিৰোধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত উপকাৰী – Methi for period pain in hindi

মেথিৰ এনে কিছু যৌগ আছে যাৰ এস্ট্ৰোজেন সম্পৰ্কিত বৈশিষ্ট্য আছে যি মেনোপজ সম্পৰ্কিত লক্ষণসমূহ উপশম কৰতে সক্ষম।  এই যৌগই মেনোপজৰ লক্ষণসমূহ যেনে হট ফ্ল্যাশস (Hot flashes), হতাশা আৰু  মুড বা মেজাজৰ উঠানামা হ্ৰাস কৰাত সহায়ক। ইয়ৰাউপৰি মেথিত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আয়ৰন পোৱা যায়, যি blood cell ৰ উৎপাদন কৰি শৰীৰৰ ৰক্তৰ ক্ষতি পূৰণ কৰে।  মেথিৰ বীজৰ আছে এন্টি ইনফ্লেমেটৰি আৰু বেদনানাশক গুণ৷ যাৰ কাৰণে মেথিয়ে ঋতুস্ৰাৱৰ ব্যথাও হ্ৰাস কৰিব পাৰে।  

🌀 ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ মেথি- Methi weight loss in Assamese 

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

মেথি পানীৰ উপকাৰিতা, কেতিয়া খাব আৰু  কেনেকৈ খাব( Fenugreek water benefits in Assamese)

ওজন হ্ৰাসৰ বাবে মেথি পানীৰ ব্যৱহাৰ  সহায়ক হব পাৰে। আচলতে, মেথিয়ে শৰীৰত ফেট জমা হোৱা ৰোধ কৰিব পাৰে৷ ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ফাইবাৰ পোৱা যায় যি খাদ্য হজমৰ লগতে ক্ষুধা শান্ত কৰি ৰাখিব পাৰে৷ ইয়াৰফলত ওজন বৃদ্ধি ৰোধ কৰিব পৰা যায়।  বিভিন্ন ধৰণৰ পলিফেনল মেথিত পোৱা যায়, যি ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে।  গতিকে মেথি পানী প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা  সেৱন কৰক৷

👉 মেথিৰ অন্যান্য  কিছু উপকাৰিতা চমুকৈ-Benefit of fenugreek water in Assamese

  • অধ্যয়ন অনুসাৰে মেথিৰ বীজত  প্ৰাপ্ত তেলে কেন্সাৰৰ  বিৰুদ্ধে যুজ কৰাত সহায়তা কৰিব পাৰে। 
  • মেথিৰ বীজত পলিফেনলিক ফ্ল্যাভোনয়েড (Polyphenolic flavonoids) থাকে যি কিডনীৰ কাৰ্যকাৰিতা উন্নত কৰে আৰু কোষৰ ক্ষতি হ্ৰাস কৰে।
  •  মেথিৰ বীজ লিভাৰক এলকহল সেৱনৰ ফলত হব পৰা ক্ষতিৰপৰা ৰক্ষা কৰে।  অতিৰিক্ত এলকহল গ্ৰহণে যকৃতৰ ক্ষতি কৰে।  মেথি বীজত উপস্থিত পলিফেনলিক যৌগয়ে লিভাৰৰ ক্ষতি হ্ৰাস কৰে আৰু এলকহলৰ বিপাকত সহায় কৰে।  
  • মেথিৰ বীজ ওজন কমোৱাতো উপকাৰী।  মেথিৰ বীজ কলেস্টৰেল আৰু লিপিডেৰ মাত্ৰাও নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। 
  • কিছু গৱেষণাত দেখা গৈছে যে মেথিয়ে টেস্টোস্টেৰনেৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে যি কামশক্তি বৃদ্ধিত সহায়ক হিচাবে প্ৰমাণিত হৈছে।  
  • ক্ষত, প্ৰদাহ আৰু গ্যাস্ট্ৰোইনটেস্টিনাল (Gastrointestinal) দৰে  সমস্যাতো মেথি ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

👉 মেথিৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া- Methi water Side effects in Assamese

  • যদিও মেথি অত্যন্ত উপকাৰী তথাপি কিছু সাৱধানতা প্ৰয়োজন আছে৷ 
  • প্ৰচুৰ পৰিমাণে মেথি সেৱন নকৰিব  কাৰণ ইয়াৰ ফলত বমি বমি ভাব নতুবা  ডায়েৰিয়া হব পাৰে। 
  •  গৰ্ভাৱস্থাত মেথি পানী ব্যৱহাৰ নকৰিব। 
  • আপুনি যদি কোনো ধৰণৰ ঔষধ খাই আছে তেন্তে আপোনাৰ ডায়েটত এই মেথী পানী অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ আগে আপোনাৰ ডাক্তৰৰ লগত পৰামৰ্শ লওক। 
  • কাৰোবাৰ  মেথি পানী (Fenugreek water) খোৱাৰ ফলত বদহজম, জ্বলন, গেচ, ফোলাভাব নতুবা মূত্ৰৰ গোন্ধৰ দৰে অন্যান্য সমস্যাও দেখা দিব পাৰে।
  • মধুমেহ আৰু হাপানী ৰোগীসকলে মেথি পানী (Fenugreek water) সেবন কৰা আগে ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লব৷

আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ +91 99543 34934 ত ৱাটচআপ্ নতুবা ফনৰ দ্বাৰা বিনামূলীয়া পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

ধন্যবাদ৷


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *