অনিয়মিত মাহেকীয়া কাৰন আৰু লক্ষণ : Irregular Periods Causes And Symptoms in assamese

Spread the love

ঋতুস্ৰাৱ বা মাহেকীয়া হৈছে এক স্বাভাৱিক যোনিৰ ৰক্তক্ষৰণ যি এগৰাকী মহিলাৰ মাসিক চক্ৰৰ এক অংশ হিচাপে হয়।  ই মহিলাগৰাকীৰ প্ৰজনন স্বাস্থ্যৰ সূচক।  ঋতুস্ৰাৱৰ প্ৰকাৰ প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত পৃথক হয়।  অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ সন্মুখীন হোৱাটো মহিলা এগৰাকীৰ বাবে হতাশাজনক হ’ব পাৰে।

এই পষ্টটোত ঋতুস্ৰাৱৰ সমস্যা, অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ কাৰণ আৰু সেইবোৰৰ লক্ষণবোৰ বিতংভাৱে আলোচনা কৰা হৈছে।

মাহেকীয়া বা ঋতুস্ৰাৱ কি? What Is the Period or Menstruation in assamese

প্ৰজনন আয়ুৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, মহিলা হৰমনবোৰে প্ৰতি মাহে ডিম্ব এটা মুকলি কৰিবলৈ ডিম্বাশয় উদ্দীপিত কৰে আৰু গৰ্ভধাৰণত সহায় কৰিবলৈ জৰায়ুৰ স্তৰ ডাঠ কৰে।  যদি গৰ্ভধাৰণ নহয়, জৰায়ুই গ্ৰীৱাৰ মাজেৰে আৰু যোনিৰ মাজেৰে এই আৱৰণটো বাহিৰলৈ উলিয়াই দিয়ে।  ইয়াকে মাহেকীয়া বা ঋতুস্ৰাৱ বুলি কোৱা হয়৷

মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত menarche (starting point-আৰম্ভনি বিন্দু) আৰু ৰজোনিবৃত্তি বা মেনপ’জ (menopause-cessation of menses-ঋতুস্ৰাৱৰ সমাপ্তি)ৰ মাজত প্ৰতি মাহে এই প্ৰক্ৰিয়াটো পুনৰাবৃত্তি কৰা হয়।  প্ৰথম পৰ্বৰ প্ৰথম দিনৰ পৰা পৰৱৰ্তী ঋতুস্ৰাৱৰ প্ৰথম দিনলৈ চক্ৰ এটা গণনা কৰা হয়।

গড় হিচাপত, ঋতুস্ৰাৱ হৈছে 28 দিন।  ই প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ বাবে আৰু মাহৰ পিছত মাহ পৃথক হ’ব পাৰে।  মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, চক্ৰটো 21 ৰ পৰা 35 দিনলৈকে আৰু যুৱ কিশোৰসকলৰ ক্ষেত্ৰত 21 ৰ পৰা 45 দিনলৈ হ’ব পাৰে।  ৰক্তক্ষৰণ সাধাৰণতে প্ৰায় পাঁচ দিন থাকে, কিন্তু ই 2ৰ পৰা 7 দিনলৈও ভিন্ন হ’ব পাৰে।

এগৰাকী মহিলাই ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত তেওঁৰ প্ৰজনন জীৱনৰ 1/5 ভাগ অতিবাহিত কৰে।  এগৰাকী মহিলাৰ প্ৰায় 1800 দিনৰ বাবে ঋতুস্ৰাৱ হয়, যি তেওঁৰ গোটেই জীৱনকালত 6 বছৰৰ সমান।

অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ বা মাহেকীয়া চক্ৰ কি? What Is Irregular Menstruation in assamese?

ঋতুস্ৰাৱৰ পৰ্য্যায়টোত বহুতো তাৰতম্য আছে।  অনিয়মীয়া সময়ত, চক্ৰটো স্বাভাৱিকতকৈ সৰু বা দীঘল হয়।  ৰক্তক্ষৰণ স্বাভাৱিকতকৈ অধিক বা পাতল হ’ব পাৰে।  কিছুমান মহিলাই পেটৰ বিষৰ দৰে আন সমস্যা অনুভৱ কৰিব পাৰে।

আটাইতকৈ সচৰাচৰ অনিয়মীয়া সময়বোৰ হৈছে:

🌀 Amenorrhea বা ঋতুস্ৰাৱ নোহোৱা। যেতিয়া ছোৱালী এজনীৰ 16 বছৰ বয়সলৈকে ঋতুস্ৰাৱ নহয় বা যেতিয়া মহিলাসকলে গৰ্ভধাৰণ অবিহনে কমেও তিনি মাহৰ বাবে ঋতুস্ৰাৱ বন্ধ থাকে।

🌀 Oligomenorrhea বা নিম্ন ঋতুস্ৰাৱ: এক ঋতুস্ৰাৱ যি 35 দিনতকৈ অধিক সময় থাকে।

🌀 Menorrhagia বা অস্বাভাৱিকভাৱে তীব্ৰ ৰক্তক্ষৰণ।

🌀 দীঘলীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ ৰক্তক্ষৰণ যি আঠ দিন অতিক্ৰম কৰে।

🌀 Dysmenorrhea: (কষ্টাতৰ্ব) বেদনাদায়ক ঋতুস্ৰাৱ য’ত তীব্ৰ ঋতুস্ৰাৱ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে।

অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ কাৰণবোৰ কি?What Are the Causes of Irregular Periods in assamese?

অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ বিভিন্ন কাৰণ থাকিব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে:

 👉গৰ্ভধাৰণ বা স্তন্যপান কৰাই থকা: Pregnancy or breastfeeding

গৰ্ভধাৰণৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত এটা হ’ল ঋতুস্ৰাৱ  নোহোৱা।  আনকি গৰ্ভধাৰণৰ পাছতো, স্তন্যপানে ঋতুস্ৰাৱ ঘূৰাই অনাত পলম কৰিব পাৰে।

👉 হৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতা: Hormonal imbalance

হৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতা অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ এটা মুখ্য কাৰণ।  ঋতুস্ৰাৱ আৰু প্ৰজনন প্ৰণালীৰ স্বাস্থ্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত হৰমনবোৰে এক মূখ্য ভূমিকা পালন কৰে।  কিছুমান হৰমনৰ অস্বাভাৱিক উচ্চ বা নিম্ন স্তৰে স্বাভাৱিক ছন্দ ব্যাহত কৰিব পাৰে।  আৰু ইয়াৰ ফলত প্ৰচুৰ ৰক্তক্ষৰণ আৰু অন্যান্য লক্ষণ দেখা দিব পাৰে।

👉 পলিচিষ্টিক অভেৰী চিণ্ড্ৰোম (পিচিওএছ):Polycystic ovary syndrome (PCOS)

পিচিঅ’এছ হৈছে অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত এটা।  পি.চি.ও.এছ. থকা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, ডিম্বাশয় ডাঙৰ হয় আৰু ডিম্বৰ চাৰিওফালে বহুতো তৰল হয় যাক Follicles বুলি কোৱা হয়। অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ লগতে উচ্চ পৰিমাণৰ এণ্ড্ৰোজেন বা পুৰুষ হৰমন থাকে।

👉 অনিয়ন্ত্ৰিত ডায়েবেটিচ: Uncontrolled diabetes

অনিয়ন্ত্ৰিত ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰে ঋতুস্ৰাৱৰ কাৰ্যপ্ৰণালী প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে যি হৰমন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু আপোনাৰ ঋতুস্ৰাৱ ব্যাহত কৰে।

👉 ত্ৰুটিপূৰ্ণ আহাৰ আৰু জীৱনশৈলী:Faulty diet and lifestyle

এক অস্বাস্থ্যকৰ আহাৰ, অত্যাধিক আহাৰ, আহাৰৰ বিকাৰ যেনে anorexia nervosa, হঠাতে ওজন হ্ৰাস, বা দ্ৰুত ওজন বৃদ্ধিৰ ফলত ঋতুস্ৰাৱজনিত সমস্যা হ’ব পাৰে।

উচ্চ চাপ, ব্যস্ত জীৱনশৈলী, তীব্ৰ শাৰীৰিক ব্যায়াম বা কাৰ্যপ্ৰণালী, ভ্ৰমণ, দীঘলীয়া ৰোগ, বা দৈনন্দিন দিনচৰ্যাৰ অন্যান্য  পৰিৱৰ্তনে ঋতুস্ৰাৱ চক্ৰৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাই৷

👉 সময় আগতে ডিম্বাশয়ৰ বিফলতা: Premature ovarian failure

40 বছৰ বয়সৰ আগতে স্বাভাৱিক ডিম্বাশয়ৰ কাৰ্যক্ষমতা হেৰুওৱাক অকাল ডিম্বাশয় বিফলতা বুলি কোৱা হয়।  অকাল ডিম্বাশয় বিফলতা বা প্ৰাথমিক ডিম্বাশয়ৰ অপ্ৰয়োজনীয়তা থকা মহিলাসকলৰ বছৰধৰি অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ হ’ব পাৰে।

👉শ্ৰোণীৰ প্ৰদাহ (পিআইডি):Pelvic inflammatory disease (PID)

মহিলাৰ প্ৰজনন অঙ্গৰ সংক্ৰমণৰ ফলত ঋতুস্ৰাৱৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।

👉 জৰায়ুৰ ফাইব্ৰইড:Uterine fibroids

মহিলাৰ গৰ্ভাশয়ত হোৱা পিণ্ডক ফাইব্ৰইড বুলি কোৱা হয়। ই মগুৰ দৰে সৰু বা তৰমুজৰ দৰে ডাঙৰ হ’ব পাৰে। এই ফাইব্ৰইডৰ বৃদ্ধিৰ ফলত ঋতুস্ৰাৱৰ প্ৰচুৰ ৰক্তক্ষৰণ আৰু দীঘলীয়া ঋতুস্ৰাৱ হ’ব পাৰে নতুবা মাহেকীয়া অনিয়মীয়া হব পাৰে৷

#অন্যান্য_অনিয়মীয়া_ঋতুস্ৰাৱৰ_ভিতৰত_আছে_কাৰণসমূহ : Other Irregular Periods Reason Include:

জৰায়ু বা গ্ৰীৱাৰ কৰ্কট ৰোগ

Steroids বা তেজ পাতল কৰাৰ দৰে ঔষধৰ দীঘলীয়া বা অধিক ব্যৱহাৰ (anticoagulant)

কিছুমান চিকিৎসীয় স্থিতি যেনে bleeding disorders

পিটুইটাৰি বিকাৰ বা নিম্নসক্ৰিয় (hypothyroid) বা অত্যাধিক সক্ৰিয় (hyperthyroid)৷ থাইৰইড গ্ৰন্থিয়ে হৰমনৰ ভাৰসাম্য প্ৰভাৱিত কৰি অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ কৰে।

গৰ্ভধাৰণৰ জটিলতা যেনে গৰ্ভপাত (miscarriage) বা ectopic pregnancy (ভ্ৰূণজৰায়ুৰ সলনি ফেলোপিয়ান নলীৰ ভিতৰত বৃদ্ধি হয়) 

অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ লক্ষণ: Symptoms Of Irregular Periods

অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ লক্ষণ আৰু লক্ষণবোৰ চিনাক্ত কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ ঋতুস্ৰাৱৰ অৱধিক সাৱধানেৰে মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

নিম্নলিখিত পৰিৱৰ্তনবোৰে অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ সূচায়:

এক চক্ৰ যাৰ দৈৰ্ঘ্য অপ্ৰত্যাশিতভাৱে আপোনাৰ নিয়মীয়া সীমা অতিক্ৰম কৰি সাধাৰণতে 35 দিনতকৈ অধিক হয়।

গৰ্ভধাৰণ নিশ্চিত নোহোৱাকৈ 90 দিনৰ বাবে ঋতুস্ৰাৱ নোহোৱা।

প্ৰতি 21 দিনতকৈ অধিক সঘনাই ঋতুস্ৰাৱ হোৱা।

ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত অস্বাভাৱিকভাৱে প্ৰচুৰ ৰক্তক্ষৰণ।

ৰক্তস্ৰাৱ এসপ্তাহতকৈও অধিক সময় থাকে।

ঋতুস্ৰাৱৰ অৱধিৰ মাজত ৰক্তক্ষৰণ বা স্পটিং।

সহবাসৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণ।

ৰক্তক্ষৰণৰ সময়ত তীব্ৰ ক্ৰেম্প বা বিষ যি দৈনন্দিন ৰুটিনত ব্যাঘাত জন্মায়।

অৱশ্যে, মনত ৰাখিব যে যুৱতীসকলে ঋতুস্ৰাৱ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত নিয়মীয়া চক্ৰ এটা স্থাপন কৰিবলৈ 2 বছৰলৈকে সময় লাগিব পাৰে।  বেছিভাগ মহিলাই যৌৱন প্ৰাপ্ত হোৱাৰ পিছত নিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ হয়।

অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ বাবে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ কেতিয়া যাব? When To See a Doctor for Irregular Periods Solution?

যদি ঋতুস্ৰাৱৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ এনে কোনো সমস্যা আছে, আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। চিকিৎসকে সঠিক ৰোগ নিৰ্ণয় কৰাত আৰু অনিয়মীয়া ম্যাদৰ সমাধান প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

প্ৰজনন বয়সৰ ভাৰতীয় মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ বেছিকৈ হব ধৰিছে।  দীঘলীয়া আৰু অত্যাধিক ৰক্তক্ষৰণ, ঋতুস্ৰাৱৰ অনুপস্থিতি আৰু intermenstrual bleeding হৈছে সততে হোৱা অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ।  ঋতুস্ৰাৱ আৰু অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱৰ ওপৰত মন কৰি থকা উচিত আৰু কিবা খেলিমেলি যেন পালে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাত অৱহেলা কৰিব নালাগে৷

ঋতুস্ৰাৱ চক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসা: Ayurvedic Medicine To Regulate Menstrual Cycles

আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসাত বহুতো হৰমন-সন্তুলন ঔষধি আছে যি ঋতুস্ৰাৱ চক্ৰত সহায় কৰিব পাৰে।  ইয়াৰ উপৰিও, এই আয়ুৰ্বেদিক ঔষধে ঋতুস্ৰাৱৰ অসুবিধা, দুৰ্বলতা আৰু নিম্ন শক্তিৰ স্তৰত সহায় কৰে।

🏵️🏵️ আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসাৰ বাবে যোগাযোগ কৰকঃ 8011330306 🏵️🏵️


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *