পেটৰ সমস্যাত আপুনিও ভুগি আছেনি? Irritable Bowel Syndrome in Assamese

Spread the love

প্ৰথমতে জানো আঁহক Irritable Bowel Syndrome মানে কি?

Irritable Bowel Syndrome বহুতো কাৰণ আছে। অন্ত্ৰৰ পেশীৰ সংকোচন (Contractions) আমাৰ অন্ত্ৰৰ বেৰৰ পেশীৰ স্তৰৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ হয়। আমি খোৱাৰ সময়ত পাচন তন্ত্ৰলৈ খাদ্য প্ৰেৰণ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত এই পেশীবোৰ সংকুচিত হয়, কিন্তু যেতিয়া পেশীবোৰ স্বাভাৱিকতকৈ অধিক সংকুচিত হয় (Contract), পাকস্থলীত গেছ সৃষ্টি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু ফুলে যাৰ ফলত অন্ত্ৰ দুৰ্বল হয় আৰু খাদ্য পাচন তন্ত্ৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিব নোৱাৰে। ইয়াৰ ফলত ব্যক্তিজনৰ ডায়েৰিয়া আৰু Irritable Bowel Syndrome হয়৷ 

👉Irritable Bowel Syndrome ৰ লক্ষণসমূহ- Symptoms of  Irritable Bowel Syndrome in Assamese

Irritable Bowel Syndromeৰ লক্ষণবোৰ ব্যক্তি ভেদে পৃথক হয়। আপোনাক কওঁ যে মলৰ সৈতে ৰক্তক্ষৰণ Irritable Bowel Syndrome লক্ষণ নহবও পাৰে। ৰক্তক্ষৰণ (Bleeding), নিৰন্তৰ বিষ আৰু জ্বৰ হৈছে হেমোৰইড (hemorrhoids) আৰু Ulcerative colitis লক্ষণ৷ 

Irritable Bowel Syndrome ৰ লক্ষণবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

  • কোষ্ঠকাঠিন্য বা ডায়েৰিয়া-

 এই ৰোগত, ব্যক্তি এজনৰ ডায়েৰিয়া বা কোষ্ঠকাঠিন্য হয় যি কম বেছি হ’ব পাৰে। কেতিয়াবা ডায়েৰিয়া স্বাভাৱিক হয় আৰু কেতিয়াবা তেজৰ সৈতে থাকে। যদিও ই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত সকাহ দিয়ে, কিন্তু কিছু সময়ৰ পিছত সমস্যাটো পুনৰ আৰম্ভ হয়। যদি ৰোগীয়ে শৌচত ৰক্তক্ষৰণ আৰম্ভ হয়, তেন্তে তেওঁৰ ৰক্তহীনতাও হ’ব পাৰে।

  • ওজন হ্ৰাস – 

এই ৰোগত ৰোগীৰ ওজন হ্ৰাস অতি সচৰাচৰ হয়। বিশেষকৈ যদি ৰোগটোৰ সময়ত ডায়েৰিয়া হয়, তেন্তে তেওঁৰ শৰীৰত পানীৰ অভাৱৰ সমস্যাও হয়।

  • ভোক নোহোৱা- 

ৰোগীৰ Irritable Bowel Syndrome হলে কমকৈ ভোক অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু কেতিয়াবা তেওঁ ওকালি অহা অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

  • পেট কামোৰা আৰু বিষ- 

Irritable Bowel Syndrome থকা ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত পেটৰ বিষ বা ক্ৰেম্প হৈছে আটাইতকৈ সচৰাচৰ লক্ষণ। অৱশ্যে, কেতিয়াবা ইমান পাতল হয় যে ৰোগীয়ে কাৰণটো নাজানে আৰু ইয়াক পেটৰ স্বাভাৱিক বিষ হিচাপে গণ্য কৰে।

  • জ্বৰ 

জ্বৰ কেতিয়াবা Irritable Bowel Syndrome থকা ৰোগী এজনৰ মৃদু বা তীব্ৰ জ্বৰ ও হয়।

অন্যান্য লক্ষণসমূহ…

কোষ্ঠকাঠিন্য,

গুৰুতৰ ডায়েৰিয়াত ভুগিবলৈ ধৰে, 

তলপেটত বিষ আৰু খুচ মাৰি ধৰা, 

আহাৰৰ পিছত পেটৰ বিষ আৰু বিষ অধিক বৃদ্ধি হব ধৰে, 

অতিৰিক্ত গেছৰ সমস্যা আৰু পাকস্থলী ফুলা, স্বাভাৱিক বা শুকান শৌচতকৈ পাতল (কঠিন শৌচ), 

পেটত বিভিন্ন ধৰনৰ টানি ধৰা, খুচ মাৰি ধৰা আৰু বিষ, 

শৌচত শ্লেষ্মা (mucus),

Irritable Bowel Syndrome ভুগি থকা কিছুমান লোকে প্ৰস্ৰাৱ বা যৌন (Sexual issues) সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়।

যেতিয়া Irritable Bowel Syndrome সমস্যা হয়, তেতিয়া এনে লক্ষণ দেখা যায়। যদিও Irritable Bowel Syndrome এক মাৰাত্মক ৰোগ নহয়, ইয়াৰ ফলত হোৱা আন সমস্যাবোৰে ৰোগীক উপেক্ষা কৰিলে সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ই অন্ত্ৰৰ ক্ষতি নকৰে কিন্তু অৱনতি সূচায়। এই লক্ষণবোৰৰ উপৰিও, কিছুমান ৰোগীৰ শৌচত ওকালি অহা, অস্বাভাৱিক তৰল স্ৰাৱৰ দৰে লক্ষণো থাকে৷

👉Irritable Bowel Syndrome কোনবিলাক কাৰনত হয়? Causes of Irritable Bowel Syndrome In Assamese

চাপৰ বা Strss ৰ বাবে বেছিভাগ ৰোগীৰ এই সমস্যা অধিক হয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, নতুন চাকৰি এটাৰ প্ৰাৰম্ভিক দিনবোৰত, সাক্ষাৎকাৰৰ আগতে৷ চাপৰ আন এক কাৰণ যাৰ বাবে ৰোগী সংবেদনশীল। ব্যক্তিত্বৰ বিকাৰ, হতাশা, উদ্বেগ, যৌন উৎপীড়ন আৰু ঘৰুৱা হিংসাৰ ইতিহাস হৈছে অন্ত্ৰৰ লক্ষণ বিকশিত হোৱাৰ এক মুখ্য বিপদাশংকাৰ কাৰক। অন্ত্ৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এই চলাচলবোৰ মগজুৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ হয়। আনকি এই নিয়ন্ত্ৰণবোৰ সুচাৰুৰূপে কৰিবপৰা নহয়। সেয়েহে, Irritable Bowel Syndrome ক মস্তিষ্ক-অন্ত্ৰবিকাৰ বা brain-gut disorder  বুলি কোৱা হয়। যেতিয়া চাপ হয়, এড্ৰেনেল গ্ৰন্থিয়ে(adrenal glands) সাধাৰণতে adrenaline আৰু cortisol নামৰ হৰমন নিঃসৰণ কৰে। চাপৰ ফলত সমগ্ৰ পাচন তন্ত্ৰত জ্বলা-পোৰা হয়, যাৰ ফলত পাচন নলীৰ প্ৰদাহ হয়, আৰু ইয়াৰ ফলত পুষ্টিকৰ তত্ত্বসমূহ শৰীৰত কাৰ্যক্ষম হব নোৱাৰে৷ 

মহিলাৰ হৰমনৰ পৰিৱৰ্তন Irritable Bowel Syndrome ফলতো হ’ব পাৰে। বহুতো মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, ঋতুস্ৰাৱৰ দিনবোৰৰ চাৰিওফালে সমস্যাটো বৃদ্ধি হয়। এই সমস্যাটো সংবেদনশীল মলাশয় বা দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ ফলত হ’ব পাৰে। কেতিয়াবা পাকস্থলীত বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ ফলত Irritable Bowel Syndrome হ’ব পাৰে। Mild celiac disease ফলত অন্ত্ৰৰ ক্ষতি হোৱাৰ ফলত Irritable Bowel Syndrome লক্ষণ দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

কিছুমান ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত, এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ খাদ্য সেৱনে অসুবিধা বৃদ্ধি কৰে, যেনে চকলেট, ফুলকবি, গাখীৰ, বীন, এলকহল গেছ পানীয় চকলেট চাহ আৰু কফি,স্নেক্স, চকলেট আৰু ভজা আহাৰৰ ফলত পাকস্থলীত গেছ সৃষ্টি কৰে যাৰ ফলত পাকস্থলীত অধিক চাপ পৰে আৰু শৌচ কঠিন হয়। ইয়াৰ ফলত পেটৰ বিষ হয় আৰু খাদ্য সহজে হজম হোৱা প্ৰতিহত কৰে। ফলস্বৰূপে, ব্যক্তিজনৰ অন্ত্ৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ (immune system) কোষৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হয়। ইয়াৰ ফলত পেটৰ বিষ হয় আৰু অন্ত্ৰত বেক্টেৰিয়া বা ভাইৰাছৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হয় যাৰ ফলত পাকস্থলীত আলোড়ন সৃষ্টি হয় যাৰ ফলত ব্যক্তিজনৰ Irritable Bowel Syndrome হয়।

এই ৰোগৰ লক্ষণসমূহৰ দৰে যদি আপোনাৰ পেটৰ সমস্যাৰ মিল আছে তেন্তে আমাক যোগাযোগ কৰিব পাৰে৷ 📞 9954334934

আমি আশাঁ কৰো যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে আমাক Whatchapp কৰক-📞 9954334934 নতুবা ফনৰ দ্বাৰা বিনামূলীয়া পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

ধন্যবাদ৷


Spread the love

2 thoughts on “পেটৰ সমস্যাত আপুনিও ভুগি আছেনি? Irritable Bowel Syndrome in Assamese

  • 09/06/2021 at 4:32 am
    Permalink

    Modern age lives are plagued by innumerable uneasiness and reasons for this differs from person to person. Your endeavour to make people aware of the consequences and remedies is simply adorable to carry forward for noble interest. Thanks.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *