চজিনাৰ উপকাৰিতা আৰু ব্যৱহাৰ- চজিনা পাউদাৰ, চজিনা টেবলেট, চজিনা জুইচ ইত্যাদি-Moringa Health benefits and dosage

Spread the love

চজিনা মজলীয়া আকাৰৰ গছ ৷ চিৰাৰ গাত দীঘলিয়া  থাকে৷ বীজ অনেক, ফুল বগা, পাত আৰু চিৰাত যথেষ্ট পৰিমাণে খনিজ দ্ৰব্য,ভিটামিন পোৱা যায়৷ চজিনা ‘গুৰুচ্যাদি’ বৰ্গৰ অন্তৰ্গত৷ চজিনা অত্যন্ত উপকাৰী বনৌষধি আৰু শৰীৰৰ বহু সমস্যা নিৰাময় কৰাত সক্ষম৷

চজিনা ইমানেই গুনকাৰী যে সেইবিষয়ে হয়তু বহু ব্যক্তিয়ে অৱগত নহয় ৷ চজিনাক কেৱল মাত্ৰ সুখাদ্য হিচাপেও নহয় লগতে চজিনাই বহু বেমাৰৰ বাবে ঔষধ হিচাপেও কাম কৰে৷ চজিনা গছৰ বেলেগ বেলেগ অংশ যেনে -ছাল,মূল, ফুল, পাত, ফল সকলোতে  বিভিন্ন ধৰনৰ পৌষ্টিক গুণ থাকে৷ আয়ুৰ্বেদত কোৱা হৈছে যে, চজিনাৰ ব্যৱহাৰৰ যোগেদি প্ৰায় ৩০০ সমস্যাৰ চিকিৎসা সম্ভৱ৷

চজিনা গছ সাধাৰণতে অসমৰ সকলো ঠাইতে জন্মে যদিও মানুহৰ ঘৰত প্ৰায় কম দেখা যায় আৰু এই গছ যথেষ্ট ওখ হয় ৷ চজিনা গছৰ পাত সৰু আকৃতিৰ আৰু ফুলবোৰ কেইবা ৰঙৰো হয়৷ চজিনাত কাৰ্বহাইড্ৰেট, প্ৰটিন, কেলচিয়াম, পটেচিয়াম, আয়ৰন, মেগনেছিয়াম, ভিটামিন এ, চি, ই আৰু  বি  কম্প্লেকচ প্ৰচুৰ মাত্ৰাত পোৱা যায়৷

গাজৰ আৰু কমলাতকৈও গুনকাৰী চজিনাঃ

চজিনাৰ পাত ,চিৰা, ফুল আৰু শিপা সকলোতে ভৰপূৰ মাত্ৰাত প্ৰটিন, ভিটামিন, এমিন’ এচিড, এন্টিঅক্সিডেন্ট পোৱা যায় ৷ ইয়াৰ বীজে কলেষ্টৰেল নিয়ন্ত্ৰণ কৰে ৷ চজিনাত কমলাতকৈ ৭গুন অধিক ভিটামিন এ পোৱা যায় ৷ সেয়ে ইয়াৰ গ্ৰহনে ৰোগ প্ৰতিৰোধক শক্তি বৃদ্ধি কৰে ৷

ছালৰ উজ্জ্বলতা বঢ়ায় ৷ চকুৰ বিভিন্ন ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে ৷ বিশেষকৈ কুকুৰীকণা প্ৰতিৰোধ কৰে ৷ বতৰ সলনি হোৱা ফলত হোৱা চৰ্দিজ্বৰ ধৰনৰ বেমাৰৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে চজিনাই ৷ চজিনাৰ ফল কফ, পিত্ত নাশক,অগ্নিবৰ্ধক ৷ ইয়াৰ দীঘল ফল খণ্ড খণ্ডকৈ কাটি ব্যঞ্জন কৰি খালে উক্ত ৰোগসমূহ প্ৰতিৰোধ কৰে ৷

🌿বিভিন্ন ৰোগত চজিনাৰ ব্যৱহাৰ আৰু উপকাৰিতা সম্পৰ্কে বিতংকৈ জানো আঁহকঃ

💠চজিনাই হাঁপানীৰ লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু শ্বাসকষ্টৰ ক্ষেত্ৰত সকাহ দিয়ে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, হাঁপানীৰ সৈতে জড়িত মুখ্য দোষবোৰ হৈছে বাত আৰু কফ। বিকৃত ‘বাত’ হাঁওফাঁওত বিকাৰগ্ৰস্ত ‘কফ দোষ’ৰ সৈতে মিহলি হয় যাৰ ফলত শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ পথত বাধা হয়। ইয়াৰ ফলত উশাহ লোৱাত অসুবিধা হয়। এই অৱস্থাটোক Swas Roga (হাঁপানি) বুলি কোৱা হয়। মৰিঙ্গা গ্ৰহণ কৰিলে কফৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত আৰু হাঁওফাঁওৰ পৰা অতিৰিক্ত শ্লেষ্মা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। ই হাপানীৰ লক্ষণবোৰৰ পৰা সকাহ দিয়ে৷

ব্যৱহাৰ

1. 1/4- 1/2 চাহ চামুচ চজিনা পাউডাৰ লওঁক।

2. মৌ বা পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক।

3. হাঁপানীৰ লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ দুপৰীয়াৰ আহাৰ আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সৈতে খাব।

💠 ডায়েৰিয়াক আয়ুৰ্বেদত “অতিচাৰ” বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে অনুচিত খাদ্য, অশুদ্ধ পানী, বিষাক্ত পদাৰ্থ, মানসিক চাপ আৰু দুৰ্বল পাচন অগ্নি। এই সকলোবোৰ কাৰক বাত কঠোৰ কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। এই বৰ্ধিত বাত শৰীৰৰ পৰা বিভিন্ন কলাৰ পৰা অন্ত্ৰত তৰল আনে আৰু শৌচৰ সৈতে মিহলি হয়। ইয়াৰ ফলত ঢিলা, পানীযুক্ত গতি বা ডায়েৰিয়া হয়। চজিনাই পাচন অগ্নি উন্নত কৰি ডায়েৰিয়া নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে চজিনাৰ দীপন (appetizer) আৰু পাচন (digestive) গুণাগুণ। ই শৌচ ডাঠ কৰে আৰু গতিৰ সঘনতা হ্ৰাস কৰে।

ব্যৱহাৰ:

1. 1/4- 1/2 চাহ চামুচ পাউডাৰ লওক।

2. মৌ বা পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক।

3. ডায়েৰিয়া নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ দুপৰীয়াৰ আহাৰ আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সৈতে খাওক।

💠 ডায়েবেটিচ যাক মধুমেহ বুলিও কোৱা হয়, ইয়াৰ কাৰণ হৈছে বাতবৃদ্ধি আৰু হজম ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা। হজম ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱাৰ ফলত অগ্ন্যাশয়ৰ কোষবোৰত আমা (অনুপযুক্ত হজমৰ বাবে শৰীৰত বিষাক্ত অৱশিষ্ট) জমা হয় আৰু ইনচুলিনৰ কাৰ্যক্ষমতা ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। চজিনাই ইয়াৰ চজিনাৰ দীপন (appetizer) আৰু পাচন (digestive) গুণাগুণৰ বাবে হজম ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা টো সংশোধন কৰাত সহায় কৰে। ই আমা হ্ৰাস কৰে আৰু ইনচুলিনৰ কাৰ্য উন্নত কৰে।চজিনাত তিক্ত (তিতা) সোৱাদ আছে যি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্বাভাৱিক স্তৰ বৰ্তাই ৰখাত সহায় কৰে৷

ব্যৱহাৰ:

1. 1/4- 1/2 চাহ চামুচ পাউডাৰ লওক

2. মৌ বা পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক

3. ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ দুপৰীয়াৰ আহাৰ আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সৈতে খাওক।

💠 চজিনাই উচ্চ কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰি atherosclerosis আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। উচ্চ কলেষ্টেৰল পাচক অগ্নিৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে হয়। কোষকলাৰ স্তৰত হজম হোৱা ক্ষতিৰ ফলত অতিৰিক্ত আৱৰ্জনা সামগ্ৰী বা আমা উৎপন্ন হয় (অনুপযুক্ত হজমৰ বাবে শৰীৰত বিষাক্ত অৱশিষ্ট)। ইয়াৰ ফলত ৰক্তনলীবোৰত বেয়া কলেষ্টেৰল জমা হয় আৰু অৱৰোধ হয়। চজিনাই অগ্নি (পাচন অগ্নি) উন্নত কৰাত আৰু আমা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ই বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰি ৰক্তনলীৰ পৰা অৱৰোধ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। ই atherosclerosis আশংকা হ্ৰাস কৰে।

ব্যৱহাৰ:

1. 1/4- 1/2 চাহ চামুচ পাউডাৰ লওক।

2. মৌ বা পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক।

3. Atherosclerosis আশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ দুপৰীয়াৰ আহাৰ আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সৈতে খাব।

💠 পুৰুষৰ যৌন সক্ৰিয়তা বৃদ্ধি কৰিবলৈ চজিনা ভাল। ই কামশক্তি হ্ৰাস হোৱা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে, অৰ্থাৎ যৌন কাৰ্যৰ প্ৰতি কোনো প্ৰৱণতা নথকা সকলৰ বাবে কাৰ্যকৰী। যৌন কাৰ্যকলাপৰ পিছতে বীৰ্য বহিষ্কাৰ কৰা অকাল স্খলন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত চজিনাই সহায় কৰিব পাৰে। চজিনাৰ কামোদ্দীপক (aphrodisiac) গুনাগুনৰ আছে৷

ব্যৱহাৰ:

1. 1/4- 1/2 চাহ চামুচ পাউডাৰ লওক।

2. মৌ বা গাখীৰৰ সৈতে মিহলি কৰক।

3. যৌন সুস্থতাৰ বাবে দুপৰীয়াৰ আহাৰ আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সৈতে খাওক।

💠 আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চজিনা উপযোগী। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, বাত দোষ বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত আৰ্থ্ৰাইটিছ হয় আৰু ইয়াক সন্ধিৱাত বুলিও কোৱা হয়। ইয়াৰ ফলত বিষ, ফুলা, আৰু গাঁঠি বিষ হয়। চজিনাৰ বাত সন্তুোলন গুনাগুন আছে আৰু গাঁঠিৰ বিষ আৰু ফুলা আদিৰ দৰে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ লক্ষণবোৰৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

ব্যৱহাৰ:

1. 1/4- 1/2 চাহ চামুচ পাউডাৰ লওক।

2. মৌ বা পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক।

3. আৰ্থ্ৰাইটিছৰ লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ দুপৰীয়াৰ আহাৰ আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সৈতে খাব। 

উপৰোক্ত ৰোগৰ পৰা উপশম পোৱাৰ উপৰিও চজিনা বা Moringa আন বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা বাবে কাৰ্যকৰী৷ এইবিষয়ে এটা লিখনিত বিতংভাৱে দিয়াতো সম্ভৱপৰ নহয়৷ 

🌿চমুকৈ চজিনাৰ অন্য কিছু উপকাৰিতা:

পাকস্থলীৰ আলচাৰৰ ব্যৱস্থাপনাত চজিনা উপকাৰী হ’ব পাৰে। চজিনাত টেনিনে আলচাৰৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰে। টেনিনৰ astringent গুনাগুন আছে যি গেষ্ট্ৰিক শ্লেষ্মা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে৷

🔺উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত চজিনা পাতৰ ৰস উপকাৰী হ’ব পাৰে। Nitrile, Glucosinolates আৰু thiocarbamate glycosides ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰা গুনাগুন থাকে। ই calcium ion চেনেলবোৰ অৱৰুদ্ধ কৰে। ই মূত্ৰনাশক এজেণ্ট হিচাপেও কাম কৰে। একেলগে, ই স্বাভাৱিক ৰক্তচাপৰ স্তৰ বৰ্তাই ৰখাত সহায় কৰে ৷

🔺চজিনাৰ শিপা ফুল প্ৰদাহত(swelling) উপকাৰী হ’ব পাৰে। ইয়াৰ anti-inflammatory গুনাগুন আছে।

🔺বৃক্কৰ পাথৰ নিয়ন্ত্ৰণত চজিনা শিপা-গাগছ উপকাৰী হ’ব পাৰে। ই প্ৰস্ৰাৱত অক্সালেটৰ বৰ্ধিত স্তৰ হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত অক্সালেট সংশ্লেষণ নিয়ন্ত্ৰণ হয়। ই বৃক্কত কেলচিয়াম আৰু অক্সেলেট জমা হোৱাটো হ্ৰাস কৰে। এনেদৰে, বৃক্কৰ পাথৰ গঠন প্ৰতিহত কৰে। 

🔺মাতৃদুগ্ধ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাত উপকাৰী হ’ব পাৰে। ই এক galactagogue হিচাপে কাম কৰে। সেয়েহে, মাতৃদুগ্ধ উৎপাদনৰ বাবে দায়বদ্ধ প্ৰলেক্টিন হৰমনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰে। কিন্তু এইটো কেঁচুৱাটোৰ বাবে সুৰক্ষিত নে নাই সেয়া ক’বলৈ পৰ্যাপ্ত বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই। সেয়েহে, স্তন্যপান কৰোৱাৰ সময়ত চজিনা বা চজিনা পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে সাধাৰণতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

🔺কৰ্কট ৰোগ নিয়ন্ত্ৰনত চজিনা উপকাৰী হ’ব পাৰে। চজিনাত Quercetin আৰু kaempferol কৰ্কট কোষৰ প্ৰসাৰ প্ৰতিহত কৰে। ই apoptosis প্ৰেৰিত কৰে আৰু কৰ্কট ৰোগৰ কোষবোৰৰ জীয়াই থকা হ্ৰাস কৰে৷

🌿চজিনাৰ অনুমোদিত পালি: RECOMMENDED DOSAGE OF MORINGA

🥄চজিনা কেপচুল(Moringa Capsule) – দিনত দুবাৰকৈ 1-2 টা কেপচুল।

🥄চজিনা টেবলেট(Moringa Tablet) – দিনত দুবাৰকৈ 1-2 টা টেবলেট।

🥄চজিনা পাউডাৰ (Moringa Powder) – দিনত দুবাৰকৈ 1/4-1/2 চাহ চামুচ।

🥄চজিনা ৰস (Moringa Juice) – দিনত এবাৰ বা দুবাৰকৈ 2-4 চাহ চামুচ।

🥄চজিনা চিৰাপ (Moringa Syrup) – দিনত দুবাৰকৈ 1-2 চাহ চামুচ।

🥄চজিনা চাহ (Moringa Tea) – এদিনত 1-2 কাপ।

🌿চজিনা কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব :HOW TO USE MORINGA

1. চজিনা টেবলেট- Moringa Capsule/Moringa Tablet

পানীৰ সৈতে 1-2 টা চজিনা টেবলেট খাব, বিশেষকৈ ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ সময়ত।

2. চজিনা পাউডাৰ – Moringa Powder

1/4-1/2 চাহ চামুচ চজিনা পাউডাৰ লওঁক।

ইয়াক আপোনাৰ জিভাত লওক 

পাউডাৰখিনি গিলিবলৈ লাহে লাহে পানী খাওক।

 নতুবা, আপোনাৰ চালাড বা কেঁচা খাদ্যৰ ওপৰত কিছু পাউডাৰ ছটিয়াই দিয়ক।

4. চজিনা চাহ- Moringa Tea

একাপ কুহুমীয়া পানীত 1/2-1 চাহ চামুচ চজিনা পাউডাৰ যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে লৰাই দিয়ক।

মিশ্ৰণটো চেকি লওক।

যদি আপুনি বিচাৰে চাহত অলপ মৌ আৰু নেমুৰ টোপাল যোগ দিব পাৰে।

মন কৰিব যে,গৰম পানীত চজিনা পাউডাৰ যোগ নিদিব কিয়নো ই ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰ নষ্ট কৰি পেলাব পাৰে।

5. চজিনাৰ জুইচ -Moringa Juice

মিক্সাৰ গ্ৰাইণ্ডাৰত 1 টা আপেল, 1 টা তিয়ঁহ, 1 কাপ ব্লেকবেৰী আৰু 2 কাপ পালেং শাক যোগ দিয়ক।

মিশ্ৰণটো চেকি লওঁক আৰু

ইয়াত 1/2-1 চাহ চামুচ চজিনা পাউডাৰ যোগ দিয়ক৷ 

6. চজিনা চিৰাপ – Moringa Syrup

দিনত এবাৰ বা দুবাৰ পানীৰে 1-2 চাহ চামুচ চজিনা চিৰাপ খাব পাৰে৷ 

আশাঁ কৰো উপৰোক্ত লিখনিৰদ্বাৰা আপোনালোক উপকৃত হল৷ 

🌀 যিকোনো স্বাস্থ্যসম্বন্ধীয় সমস্যা তথা সমাধানৰ বাবে যোগাযোগ কৰকঃ 8011330306

🌀 চজিনা টেবলেট, চজিনা কেপচুল, চজিনা পাউদাৰ, চজিনা জুইচ ইত্যাদি ক্ৰয় কৰিবলৈ যোগাযোগ কৰকঃ 8011330306


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *