ভৰিৰ মাংসপেশীত হোৱা অস্হিৰতা বা কামুৰি থকা দৰে অনুভৱ-Restless leg syndrome-RLS

Spread the love

ভৰিৰ মাংসপেশীৰ অস্হিৰতা বা কামুৰি থকাৰ দৰে অনুভৱ হোৱাক (Restless leg syndrome-RLS)ৰেষ্টলেছ লেগছ চিণ্ড্ৰোম বুলি কোৱা হয়৷ এই সমস্যাটো সাধাৰণতে সন্ধিয়া বা নিশা অধিক প্ৰভাৱিত কৰে যেতিয়া আপুনি বহি থাকে বা শুই থাকে। এই পৰিস্থিতিত খোজ কঢ়াটোও কঠিন। এই অস্থিৰ ভৰিৰ লক্ষণক syndrome বুলিও কোৱা হয়। ই যিকোনো বয়সতে আৰম্ভ হ’ব পাৰে আৰু সাধাৰণতে বয়সৰ লগে লগে ইয়াৰ লক্ষণবোৰ বেয়া হব ধৰে৷ এই ৰোগে টোপনিত হস্তক্ষেপ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপত অসুবিধা হ’ব পাৰে। আত্ম-যত্ন আৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনে ৰোগৰ লক্ষণবোৰ উপশম কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ঔষধে বহুক্ষেত্ৰত সহায় কৰিব পাৰে। 

অস্থিৰ ভৰিৰ লক্ষণসমূহ:Restless leg syndrome-RLS symptoms

যিহেতু এই ৰোগত টোপনি যোৱাত অসুবিধা হয়, ব্যক্তিজনে দিনটোৰ কাম-কাজৰ পিচত যেতিয়া ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে কিন্ত্ত ভালদৰে শুব নোৱাৰাৰ বাবে শিকিবলৈ, কাম কৰিবলৈ, মনোযোগ দিবল আৰু নিয়মীয়া কাম আৰু কাৰ্যকলাপ কৰিবলৈ অপাৰগ হয়।

ভাল টোপনি বা পৰ্যাপ্ত টোপনিৰ অভাৱৰ ফলত তেওঁৰ মুডৰ সলনি হ’ব পাৰে যেনে খিংখিঙনি, হতাশা, ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল হোৱা। তেওঁৰ কিছুমান শাৰীৰিক আৰু স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাও থাকিব পাৰে। RSS.-ত ভুগি থকা ব্যক্তি এজনৰ ভৰিত এক অদ্ভুত সংবেদন (কেতিয়াবা বাহু) অনুভৱ কৰে আৰু প্ৰভাৱিত অংশটো লৰচৰ কৰাত অসুবিধা হয়। 

ইয়াৰ মাজতে, নিম্নলিখিত পৰিস্থিতি অনুভৱ কৰিব পাৰে:

🔹বিষ 

🔹জ্বলন, 

🔹লেহেমীয়া আৰু চুটি খোজ, 

🔹বৈদ্যুতিক শ্বকৰ দৰে কেতিয়াবা অনুভৱ হোৱা, 🔹খজুৱতি, 

🔹জিনজিননিৰ দৰে যেন লাগে। 

যেতিয়া এজন ব্যক্তি যিকোনো সময়তে জিৰণি লয় তেতিয়া এই সমস্যাবোৰ হয়। অৱশ্যে, এই লক্ষণবোৰ প্ৰায়ে সন্ধিয়া আৰু নিশাৰ সময়ত বেছি অৱনতি হয় আৰু ৰাতিপুৱা কিছু সময়ৰ বাবে সকাহ প্ৰদান কৰিব পাৰে।

কেতিয়াবা কেতিয়াবা এই অস্হিৰ অৱস্থাক ব্যাখ্যা কৰা কঠিন হৈ পৰে, কিন্তু ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলৰ ওপৰত কৰা এক জৰীপ অনুসৰি, তেওঁলোকৰ এই সময়ছোৱাত পেশী সংকোচন বা জঠৰতাৰ দৰে সমস্যা নহয়। তেওঁলোকে একেৰাহে ভৰি লৰচৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। 

এই ৰোগৰ লক্ষণবোৰৰ গম্ভীৰতাত উঠা-নমা কৰাটো সচৰাচৰ হয়, কেতিয়াবা সময়ৰ লগে লগে এই লক্ষণবোৰ নাইকিয়া হয়, তাৰ পিছত পুনৰ কেতিয়াবা ঘূৰি আহে। 

ভৰিৰ মাংসপেশীৰ অস্হিৰতাৰ কাৰন: Restless leg syndrome-RLS causes

ৰোগটোৰ কাৰণবোৰৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য উপলব্ধ নহয়, কিন্তু গৱেষকসকলে ভাবে যে মস্তিষ্কৰ কেমিকেল ৰাসায়নিক Dopamine (এক প্ৰকাৰৰ হৰমন) ভাৰসাম্যহীনতাৰ ফলত এই অৱস্থা হ’ব পাৰে যি পেশীৰ গতি নিয়ন্ত্ৰণত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

👉আনুবংশিক ৰোগ: এই ৰোগ কেতিয়াবা পৰিয়ালৰ সদস্যলৈ বিয়পে। আৰএলএছত ভুগি থকা ৪০ শতাংশৰো অধিক লোকৰ পাৰিবাৰিক ইতিহাস আছে বুলি জানিব পৰা গৈছে। ইয়াৰ লক্ষণবোৰ সাধাৰণতে ৪০ বছৰ বয়সত দেখা দিয়া আৰম্ভ হয়। গৱেষকসকলে শৰীৰৰ কিছু অংশ চিনাক্ত কৰিছে য’ত আৰএলএছৰ বাবে জিন থাকিব পাৰে। 

👉গৰ্ভাৱস্হা: গৰ্ভধাৰণ বা হৰমনৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত অস্থিৰ ভৰিৰ লক্ষণ আৰু লক্ষণবোৰ অস্থায়ীভাৱে অৱনতি হ’ব পাৰে। কিছুমান মহিলাৰ গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত এই ৰোগ হোৱাৰ আশংকা অধিক। গৰ্ভাৱস্থাৰ অন্তিম তিনিমাহত এই বিপদাশংকা আৰু অধিক বৃদ্ধি হয়। অৱশ্যে, এই লক্ষণবোৰ সাধাৰণতে প্ৰসৱৰ পিছত নাইকিয়া হয়।

ভৰিৰ মাংসপেশীৰ অস্হিৰতাৰ চিকিৎসা: Restless leg syndrome-RLS Treatment

ঔষধৰ জৰিয়তে RLS আৰোগ্য কৰিব নোৱাৰি, কিন্তু ইয়াৰ লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি: 

আয়ৰনৰ অভাৱ: যিসকলৰ আয়ৰনৰ অভাৱ আছে তেওঁলোকে এই অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ ঔষধৰ সৈতে পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। এনে কৰিলে লক্ষণবোৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আয়ৰনৰ পৰিপূৰকবোৰ কেৱল চিকিৎসা সেৱাৰ অধীনত গ্ৰহণ কৰিব লাগে, কিয়নো সেইবোৰে আপোনাৰ তেজত আয়ৰন পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত কিমান পালি গ্ৰহন কৰিব সেই বিষয়ে ক’ব পাৰে। 

পেইনকিলাৰ: ইবুপ্ৰোফেন, বিষ, জ্বৰ আৰু প্ৰদাহ হ্ৰাস কাৰী ঔষধে (NSID) মৃদু লক্ষণত সহায় কৰিব পাৰে। 

এই ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলে প্ৰায়ে চিকিৎসাৰ বাবে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ পৰা আঁতৰি থাকে, তেওঁলোকে অনুভৱ কৰে যে তেওঁলোকৰ সমস্যাটো গুৰুত্বসহকাৰে লোৱা নহ’ব। কিন্তু আপুনি এইটোও জনা উচিত যে চিকিৎসা নোপোৱাৰ ফলত টোপনি ব্যাঘাতৰ সমস্যা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে, যি জীৱনৰ মানদণ্ড প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। গতিকে আপোনাৰ চিকিৎসকক এই অৱস্থাটোৰ বিষয়ে কওঁক যাতে আৰএলএছৰ(RLS) লক্ষণবোৰ সোনকালে আৰোগ্য কৰিব পাৰি।

যোগাযোগ- 8011330306


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *