মহিলা আৰু পুৰুষ উভয়ৰে বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বনৌষধি শতমূল বা শতাৱৰী-Shatavari Health Benefits in assamese

Spread the love

শতমূল/শতাৱৰী কি?What is shatavari plant?

শতমূল বা শতাৱৰী হৈছে  দ্ৰাক্ষালতা বা গছৰ (shatavari plant) ৰূপত এটা ভেষজ। ইয়াৰ লতা বিয়পি যায়, আৰু জোপোহা হয়৷ প্ৰতিটো দ্ৰাক্ষালতাৰ তলত কমেও 100 টা, অধিক শিপা থাকে। এই শিপাবোৰ প্ৰায় 30-100 চেমি দীঘল, আৰু 1-2 চেমি ডাঠ হয়৷

এই শিপাবোৰ মুগা, পাতল বাকলিৰে আবৃত। এই বাকলিটো আঁতৰ কৰিলে ভিতৰৰ গাখীৰৰ দৰে বগা শিপা উৎপন্ন হয়। এই শিপাবোৰৰ মাজত এক কঠিন আঁহ থাকে, যাক কেৱল তিতা আৰু শুকান পৰিস্থিতিত হে আঁতৰ কৰিব পাৰি।

𝘀𝗰𝗶𝗲𝗻𝘁𝗶𝗳𝗶𝗰 𝗻𝗮𝗺𝗲 𝗼𝗳 𝗦𝗵𝗮𝘁𝗮𝘃𝗮𝗿𝗶:

শতাৱৰীৰ বৈজ্ঞানিক নাম: 𝘼𝙨𝙥𝙖𝙧𝙖𝙜𝙞𝙨 𝙧𝙚𝙘𝙚𝙢𝙤𝙨𝙪𝙨

Asparagus বা শতাৱৰী শৰীৰৰ বাবে সুৰক্ষা আৱৰণ হিচাপে কাম কৰে৷ Asparagusক আয়ুৰ্বেদত বনৌষধিৰ ৰাণী বুলি কোৱা হয়৷ ই গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত মহিলাসকলৰ বাবে অতি উপকাৰী৷

বহুতো প্ৰাকৃতিক বনৌষধিক আয়ুৰ্বেদত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিছুমান বনৌষধি আছে যাক মানুহে অধিক ব্যৱহাৰ কৰে, যেনে অশ্বগন্ধা আৰু গিলয়। কিন্তু শতাৱৰী হৈছে এক বিশেষ ভেষজ যাৰ বিষয়ে খুব কম মানুহে জানে। এইটো আটাইতকৈ পুৰণি বনৌষধিবোৰৰ এটা। ই সকলোৰে বাবে লাভজনক কিন্তু ই মহিলাসকলক বিশেষভাৱে লাভালাভ দিয়ে। এইটো ইমান বিশেষ যে আয়ুৰ্বেদত ইয়াক “বনৌষধিৰ ৰাণী” বুলি কোৱা হয়। গতিকে শতমূলৰ লাভালাভ আৰু ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে এই প্ৰৱন্ধৰ পৰা জানি স্বাস্থ্য সুৰক্ষিত কৰক৷

👉মহিলাৰ বাবে শতাৱৰীৰ উপকাৰিতা: Benefits Of Shatavari For Women 

শতমূল হৈছে এক উৎকৃষ্ট ভেষজ যি মহিলাসকলৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী। 

🔹ঋতুস্ৰাৱৰ সমস্যা নিৰাময় কৰে

শতমূল বা শতাৱৰী সেৱনে মহিলাৰ মানসিক মাহেকীয়া সমস্যা, যেনে ৰক্তক্ষৰণ, সঘনাই ৰক্তক্ষৰণ, তীব্ৰ বিষ, পিচিঅ’ডি(Pcod) আৰু পিচিঅ’এছ(Pcos) আদি আঁতৰ কৰে। ইয়াক নিয়মীয়াকৈ সেৱন কৰিলে আপুনি ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত সমস্যাৰ সন্মুখীন নহ’ব।

🔹গৰ্ভধাৰণতো সহায়ক হয়

বহুতো মহিলাই গৰ্ভধাৰণ কৰিব বিচাৰে কিন্তু তেওঁলোকে বিচাৰিলেও তেওঁলোকৰ আকাংক্ষা পূৰণ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। এনে ক্ষেত্ৰত, সেই মহিলাসকলক শতমূল সেৱন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ ঋতুস্ৰাৱৰ মাজত Ovalution পৰ্যায় থাকে আৰু যদি মহিলাগৰাকীয়ে সেই সময়ত গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে, তেন্তে তেওঁৰ গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয়। কিন্তু কিছুমান মহিলাই দুটা ঋতুস্ৰাৱৰ মাজত এই ovalution নহয়। যিসকল মহিলাই শতমূল সেৱন কৰে তেওঁলোকৰ Ovalution পৰ্যায় সঠিক সময়ত হব ধৰে। যাৰ বাবে মহিলাৰ conceive কৰিবলৈ সহজ হয়

🔹গৰ্ভধাৰণ আৰু প্ৰসৱোত্তৰ উপকাৰী

গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাসকলৰ বাবে শতাৱৰী অত্যন্ত উপকাৰী। ই মহিলাসকলক আন বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰাৰ লগতে তেওঁলোকক conceive কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত বৃহৎ পৰিমাণৰ ফলেট থাকে যি গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত মহিলাসকলৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। ই মগজুৰ পৰা গৰ্ভজাত কেঁচুৱাৰ অঙ্গৰ বিকাশত সহায়ক হয়। শতমূলৰ সেৱনে মাতৃদুগ্ধ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে যাতে কেঁচুৱাটোৱে গাখীৰৰ কোনো অভাৱ অনুভৱ নকৰে।

👉পুৰুষৰ বাবে শতমূলৰ উপকাৰিতা: Benefits Of Shatavari For Male

পুৰুষৰ যৌন ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বহু শতাব্দী ধৰি শতমূল বা শতাৱৰী ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। যেতিয়া শতাৱৰী নিয়মীয়াকৈ গ্ৰহণ কৰা হয়, এই ভেষজটোৱে যৌন উদ্দীপনা আৰু উত্থান বৃদ্ধি কৰে। বিভিন্ন ধৰণৰ যৌন সংক্ৰমিত ৰোগত আক্ৰান্ত বুলি দাবী কৰা বহুতো পুৰুষে দৈনিক ভিত্তিত শতাৱৰী গ্ৰহণ কৰোঁতে নিৰন্তৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ পৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

এই শক্তিশালী ভেষজটো আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ ফলত নপুংসকতাৰ ঘটনাৰ সংখ্যা যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে আৰু যৌন স্বাস্থ্য আৰু মনোবল বৃদ্ধি পাইছে। পৰম্পৰাগতভাৱে, শক্তিশালী বনৌষধিবোৰে সত্ত্বৰ (Sattva) ইতিবাচকতা আৰু আৰোগ্য শক্তি বৃদ্ধি কৰে বুলি জনা যায়। যেতিয়া এই ক্ষেত্ৰত ভাৰসাম্য পুনৰুদ্ধাৰ কৰা হয়, তেতিয়া অংশীদাৰসকলৰ মাজত প্ৰেম অনুভৱ হয়।

শতাৱৰী গ্ৰহণ কৰা পুৰুষসকলৰ যৌন অঙ্গ শক্তিশালী আৰু প্ৰজনন তন্ত্ৰৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস হয়৷  এই ভেষজৰ ফলত যৌন শক্তি বৃদ্ধি হোৱা দেখা যায়। শৰীৰৰ ওপৰত ইয়াৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱবোৰে পুৰুষৰ যৌন ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে৷ লগতে শতাৱৰী গ্ৰহণ কৰা পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত টেষ্টোষ্টেৰন বৃদ্ধি হোৱা দেখা যায়, শতাৱৰীয়ে প্ৰাকৃতিকভাৱে কামশক্তি উন্নত কৰিবলৈ, জীৱনীশক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু পুৰুষৰ দ্বাৰা অনুভৱ কৰা কামুক সংবেদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ কাম কৰে। উদ্দীপনা বৃদ্ধি কৰাৰ উপৰিও, শতাৱৰী বা শতমূলে শুক্ৰাণুৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰা দেখা যায় যি প্ৰজনন প্ৰচেষ্টাত সহায় কৰিব পাৰে।

👉অন্যান্য উপকাৰিতা পুৰুষ মহিলা উভয়ৰে: Other Benefits

🔸শৰীৰৰ চাপ হ্ৰাস কৰে

যদি আপুনি প্ৰায়ে চাপ, উদ্বেগ বা হতাশাৰ সম্ভাৱনা থাকে তেনেহ’লে শতমূল বা শতাৱৰী সেৱন কৰাটো আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী হ’ব পাৰে। শৰীৰত চাপৰ স্তৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে হৰমনবোৰ খেলিমেলি হৈ পৰে। কিন্তু শতাৱৰী সেৱনে হৰমনৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখে। ই শৰীৰৰ চাপ হ্ৰাস কৰে।

🔸শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

শতমূল বা শতাৱৰী হৈছে এক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট যি  ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে আৰু  শৰীৰক ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। শতমূল বা শতাৱৰীয়ে শৰীৰত সুৰক্ষা ঢালৰ দৰে কাম কৰে।

🔸যক্ষ্মা ৰোগত সহায়ক

যক্ষ্মা ৰোগৰ পৰাও শতমূল বা শতাৱৰীৰ পৰা উপকৃত হ’ব পাৰে। এক গৱেষণাই কিছুমান উদ্ভিদ অধ্যয়ন কৰা হৈছিল যাৰ লাভালাভ যক্ষ্মা ৰোগত দেখা যায়, যাৰ ভিতৰত আছে শতমূল বা শতাৱৰী। ইয়াৰ উপৰিও, এক অধ্যয়ন অনুসৰি, শতমূল বা শতাৱৰীত থকা ভিটামিন বি, থাইমিন আৰু ভিটামিন চি-য়ে যক্ষ্মা ৰোগৰ চিকিৎসা কৰাত আৰু ইয়াৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

🔸ছাল আৰু চুলিৰ বাবে উপযোগী

চুলি আৰু ছালৰ সৌন্দৰ্য শতমূল বা শতাৱৰীৰ গুণাগুণত লুকাই আছে। শতমূল বা শতাৱৰীত থকা পুষ্টিয়ে চুলিৰ বিকাশত সহায় কৰিব পাৰে। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন অনুসৰি, জিংক, লো, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়ামে চুলিৰ বিকাশত সক্ৰিয় ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে আৰু এই উপাদানবোৰ শতাৱৰীত পোৱা যায়। ইয়াৰ উপৰিও, ভিটামিন চি আৰু ভিটামিন ই-য়ে ছালক সূৰ্যৰ ক্ষতিকাৰক অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

🔸অনিদ্ৰাত উপকাৰী

পুৰুষৰ তুলনাত মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত অনিদ্ৰাৰ সমস্যা অধিক সচৰাচৰ হয়। যদি আপুনি অনিদ্ৰাত ভুগি আছে, তেন্তে শতমূল বা শতাৱৰী পাউডাৰ গ্ৰহন কৰক। শতাৱৰী পাউডাৰে অনিদ্ৰা ৰোগ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰিব পাৰে৷

🔸প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী হিচাপে (inflammation)

যদি আপুনি প্ৰদাহত(inflammation) ভুগি আছে, ইয়াত শতমূল বা শতাৱৰীৰ গুণাগুণ উপকাৰী হ’ব পাৰে। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, দেখা গৈছিল যে শতমূল বা শতাৱৰীৰ ব্যৱহাৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। আন এক অধ্যয়ন অনুসৰি, প্ৰাকৃতিক মূত্ৰনাশক হোৱাৰ বাবে, শতমূল বা শতাৱৰী শৰীৰৰ পৰা অতিৰিক্ত তৰল উলিয়াই দিব পাৰে। ই প্ৰদাহ আৰু এডিমাৰ(edema) সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

🔸মগজুৰ স্বাস্থ্যত

মগজুৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰতো শতমূল বা শতাৱৰীৰ লাভালাভ দেখা যায়। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি,  শতাৱৰীত কম পৰিমাণৰ চৰ্বি থাকে। লগতে, ইয়াত থকা অমেগা-3, ভিটামিন বি6 আৰু ৰাইবোফ্লেভিনে মস্তিষ্কৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। ইয়াৰ ব্যৱহাৰে হতাশাৰ সমস্যাত উন্নতি দেখুৱাইছে। আন এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন অনুসৰি, ভিটামিন বি6 সেৱনে মস্তিষ্কৰ বিকাশত সহায় কৰিব পাৰে আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিব পাৰে।

🔸চকুৰ যত্নৰ বাবে

শতমূল বা শতাৱৰীৰ গুণাগুণ চকুৰ যত্নৰ বাবেও উপকাৰী হ’ব পাৰে, কিয়নো শতাৱৰীত ভিটামিন এ থাকে। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, ভিটামিন এ-য়ে দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰিব পাৰে। আন এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, ভিটামিন এ-য়ে চকুৰ ৰেটিনাত ৰঞ্জক প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে৷

🔸হজমৰ বাবে

স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ পাচন তন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু শতমূল বা শতাৱৰীৰ ব্যৱহাৰৰ পৰা উপকৃত হব পৰা  যায়। ই আঁহেৰে সমৃদ্ধ আৰু আঁহে হজম মসৃণ ভাৱে কাম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

🔸হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে

হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে শতমূল বা শতাৱৰীৰ লাভালাভ দেখা যায়। এয়া সম্ভৱ কিয়নো শতমূল বা শতাৱৰীত কেলচিয়াম থাকে, যি হাড়ৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি। কেলচিয়ামে হাড়গঠন, হাড়ৰ বিকাশ আৰু হাড়ৰ সমস্যা প্ৰতিহত কৰিবলৈ কাম কৰে, যেনে অষ্টিওপোৰোচিছ দৰে ৰোগৰ পৰা সকাহ পাব পাৰি৷

🔸কাঁহ আৰু জ্বৰত

কাঁহ আৰু জ্বৰৰ বাবে  শতমূল বা শতাৱৰী পাউদাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, এইটো জনা গৈছিল যে শতাৱৰী ব্যৱহাৰ কৰিলে শৰীৰত ভিটামিন চি পৰিপূৰক হয়। ভিটামিন চি-ত ৰোগ প্ৰতিৰোগ সমৃদ্ধ, যি চৰ্দি আৰু জ্বৰৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে।

🔸মাইগ্ৰেইনত

মাইগ্ৰেইনত শতমূল উপকাৰী৷ এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, শতমূল বা শতাৱৰীত থকা দৈনিক পৰিমাণৰ 400 মিগ্ৰা ভিটামিন ৰিবোফ্লেভিন (Riboflavin)য়ে মাইগ্ৰেইনৰ পৰা সকাহ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে।

🔸UTI (মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ)

মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণৰ সমস্যাত শতমূল বা শতাৱৰীৰ লাভালাভে সকাহ দিব পাৰে। শতাৱৰী ভিটামিন এ-ত সমৃদ্ধ। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন অনুসৰি, শতমূল বা শতাৱৰীৰ প্ৰাকৃতিক মূত্ৰনলীৰ গুণাগুণ আছে, যি মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণৰ ওপৰত কাৰ্যকৰী প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

🔸হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যত উপকাৰী

শতমূল বা শতাৱৰীৰ বিশেষ গুণাগুণৰ বাবে ইয়াক হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যতো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, শতমূল বা শতাৱৰীৰ ভিতৰত থকা জৈৱসক্ৰিয় গুণাগুণবোৰে হৃদৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ কাম কৰিব পাৰে৷

🔸ওজন হ্ৰাসৰ বাবে

আঁহ আৰু নিম্ন মানদণ্ডৰ আহাৰ ওজন হ্ৰাসৰ বাবে অধিক উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। এইক্ষেত্ৰত শতমূলে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াত কেলৰি কম, যি ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

লগতে, শতমূল বা শতাৱৰী হৈছে আঁহৰ এক ভাল উৎস, যি হৈছে ওজন কমোৱাত আটাইতকৈ উৎকৃষ্ট পৌষ্টিক তত্ব বুলি কোৱা হয়৷

🔸কৰ্কট ৰোগত সহায়ক

কৰ্কট ৰোগৰ দৰে গুৰুতৰ ৰোগতো শতমূল বা শতাৱৰীৰ লাভালাভ দেখা যায়। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন অনুসৰি, শতমূলত ছালফোৰাফেন (Sulforaphane) নামৰ এক যৌগ থাকে, যি কিমো প্ৰতিৰোধমূলক (anti cancer) গুণাগুণেৰে সমৃদ্ধ। শতমূল বা শতাৱৰীত Sulforaphane উপস্থিতি কৰ্কট ৰোগৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে।

💠 ক’ত পাব শতমূল বা শতাৱৰী?💠

শতাৱৰী যিকোনো আয়ুৰ্বেদিক দোকানত উপলব্ধ৷ তাৰ লগতে Online টো উপলব্ধ৷ শতাৱৰী (shatavari) Online কিনিব বিচাৰিলে তলৰ লিংকটো দিয়া হল-  

https://www.anymeds.in/product/detail/shatavari-caphimalaya/2625

আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ +91 8011330306 ত ৱাটচআপৰ দ্বাৰা পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

ধন্যবাদ৷


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *