চডা পানীৰ উপকাৰিতা, ব্যৱহাৰ আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া – Benefits and Side Effects of Soda Water

Spread the love

গৰমৰ বতৰত প্ৰখৰ ৰ’দ বা গৰমত মানুহে প্ৰায়ে সকাহ পাবলৈ আৰু তৃষ্ণা নিবাৰণ কৰিবলৈ চডা পানীৰ আশ্ৰয় লয়। স্বাস্থ্যৰ বাবে চডা পানীৰ ব্যৱহাৰ কিমান উপকাৰী হ’ব পাৰে সেই বিষয়ে মানুহে অজ্ঞাত থাকিব পাৰে। দৰাচলতে, এক সুস্বাদু পানীয় হিচাপে বজাৰত বিক্ৰী হোৱা চডাই আমাক কিছু সময়ৰ বাবে সকাহ দিব পাৰে। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে চডা পানীয়ে পানীৰ স্হান লব পাৰিব৷ অত্যাধিক চডা পানী গ্ৰহণ কৰিলে স্বাস্থ্যৰ ডাঙৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি আপোনাক চ’ডা পানীৰ সুবিধা আৰু অসুবিধা দুয়োটা ক’বলৈ গৈ আছোঁ। আপুনি চ’ডা পানীৰ গুৰুত্ব বা প্ৰয়োজনীয়তা বুজি পোৱাৰ আগতে, এইটো জনাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ যে এনে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰে সমস্যা এটাত কিছু সময়ৰ বাবে সকাহ প্ৰদান কৰিব পাৰে, কিন্তু সমস্যাটোৰ সম্পূৰ্ণ চিকিৎসা চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শৰ ওপৰতহে নিৰ্ভৰ কৰে।

গতিকে প্ৰথমে আমি চডা পানী খোৱাৰ লাভালাভবোৰ জানো আঁহক…

চডা পানী খোৱাৰ উপকাৰিতা- Benefits of Soda water

  • হজমত সহায়ক

চডা পানীক carbonated water বুলিও কোৱা হয়। ইয়াক পান কৰিলে হজম উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। চ’ডা পানী সম্পৰ্কীয় NCBI (ৰাষ্ট্ৰীয় জৈৱ প্ৰযুক্তি তথ্য কেন্দ্ৰ-National Center for Biotechnology Information)ৰ গৱেষণাত ইয়াক পোনপটীয়াকৈ স্বীকাৰ কৰা হৈছে। গৱেষণাটোৱে প্ৰায় 15 দিনৰ বাবে বদহজমত (dyspepsia) ভুগি থকা 10 জন ৰোগীক চ’ডা পানী প্ৰদান কৰিছিল, যাৰ পিছত সেই ৰোগীসকলে বদহজমৰ সমস্যাৰপৰা কিছু উন্নতি দেখিছিল। এই আধাৰত, এইটো ধৰি ল’ব পাৰি যে চডা পানী হজম উন্নত কৰাত কিছু সহায়ক৷ source

  • হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপযোগী

চডা খোৱাৰ লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখা। চডা পানীৰ ওপৰত কৰা এক গৱেষণাই বিশ্বাস কৰিছে যে, ছডিয়াম সমৃদ্ধ চডা পানী ব্যৱহাৰ কৰিলে কলেষ্টেৰল আৰু  Lipoprotein হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। যিহেতু দুয়োটাই হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰে বুলি জনা যায়। সেয়েহে ই হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। এই ভিত্তিত, এইটো ধৰি ল’ব পাৰি যে চডা পানী হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও উপকাৰী হ’ব পাৰে। source

  • কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ পাবলৈ চডা খোৱাৰ লাভালাভ

কোষ্ঠকাঠিন্য উপশম কৰিবলৈ চডা পানীও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। দৰাচলতে, কোষ্ঠকাঠিন্যৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে পানীৰ অভাৱ। এই পানীৰ অভাৱ পূৰণ কৰিবলৈ পানীৰ পৰিৱৰ্তে ব্যৱহৃত স্বাস্থ্য-বৰ্ধক পানীয়ত চ’ডা পানী (sparkling water) অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। চডা পানীৰ ওপৰত NCBI এক গৱেষণাই ইয়াক কোষ্ঠকাঠিন্যত পোনপটীয়াকৈ সহায়ক বুলি বৰ্ণনা কৰিছে। ইয়াৰ আধাৰত, চডা পানীয়ে  কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাৰপৰা সকাহ দিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰিব পাৰি৷ source

  • ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক

ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা লোকসকলৰ বাবেও চডা পানী উপকাৰী হ’ব পাৰে। ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা মহিলাসকলৰ ওপৰত কৰা গৱেষণাত এইটো স্বীকাৰ কৰা হৈছে। গৱেষণাই বিশ্বাস কৰিছে যে পানীৰ বিকল্পত ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা পানী বা non-caloric পানীয়ে ওজন হ্ৰাসৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। কেলৰি বিহীন পানীয়ত (non caloric) চডা পানীও অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এই আধাৰত, এইটো ধৰি ল’ব পাৰি যে চ’ডা পানীৰ ব্যৱহাৰ ওজন হ্ৰাস ৰ জোখত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। source

  • আহাৰ গিলাৰ ক্ষমতা উন্নত কৰক

যিকোনো খাদ্য বা পানীয় গিলিবলৈ অসুবিধা হোৱা লোকসকলৰ বাবে চডা পানী সহায়ক হ’ব পাৰে। চডা পানী সম্পৰ্কীয় গৱেষণাত এইটো স্পষ্টভাৱে স্বীকাৰ কৰা হৈছে। গৱেষণাত উল্লেখ কৰা হৈছে যে চডা পানী পানীতকৈ গিলিবলৈ সহজ। ই ডিঙিত গিলিব পৰা ক্ষমতাও প্ৰেৰিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, এইটো ধৰি ল’ব পাৰি যে চডা পানীৰ ব্যৱহাৰে ডিঙি গিলিবলৈ সহায় কৰা পেশীবোৰ সক্ৰিয় কৰাত সহায় কৰিব পাৰে ৷ source

  • পেট ভৰ্তি যেন অনুভৱ কৰায়

চডা পানীৰ এটা বিশেষত্ব হ’ল ইয়াক খোৱাৰ পিছত পেট ভৰ্তি অনুভৱ হয়। চডা পানীৰ ওপৰত কৰা গৱেষণাইও এইটো নিশ্চিত কৰিছে। গৱেষণাত উল্লেখ কৰা হৈছে যে চডা পানীত কাৰ্বন ডাই অক্সাইড থাকে, যাৰ ফলত পাকস্থলী সন্তুষ্ট অনুভৱ হয়। এই ভিত্তিত এইটো ধৰি ল’ব পাৰি যে চডা পানী ভোকৰ অনুভূতি দমন কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ ক্ষেত্ৰত চডা পানীৰ এই গুনাগুন সহায়ক হ’ব পাৰে।

প্ৰবন্ধটোৰ পৰৱৰ্তী অংশটোৱে বৰ্ণনা কৰিব যে চডা পানী ব্যৱহাৰ কৰাটো শৰীৰৰ বাবে কেনেদৰে লাভজনক হ’ব পাৰে।

চডা পানীৰ ব্যৱহাৰ – How to Use Soda Water 

চডা পানী খোৱাৰ আটাইতকৈ সহজ উপায় হ’ল আধা নেমুৰ ৰস যোগ দিয়া আৰু ইয়াক খোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা। নেমু ব্যৱহাৰ কৰাৰ উপৰিও, কম কেলৰি যুক্ত ফলৰ ৰস মিহলি কৰি খোৱাৰ বাবে চ’ডা পানীও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

চডা পানী খোৱাৰ সুবিধা আৰু অসুবিধা দুয়োটা আছে। চডা পানীৰ লাভালাভ, আপুনি ইতিমধ্যে জানিব পাৰিছে। এতিয়া আমি চডা খোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে জানো আঁহক।

চডা খোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া – Side Effects of Soda Water 

অত্যাধিক চডা পানী সেৱনেও দেহৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। চডা পানী পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বিষয়ে তলত পঢ়ক:

  • যদিও ওজন হ্ৰাস কৰাত চডা পানী সহায়ক বুলি গণ্য কৰা হয়, ইয়াক অধিক পৰিমাণে গ্ৰহণ কৰিলেও বিৰূপ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। জীৱ-জন্তুৰ ওপৰত কৰা এক গৱেষণা অনুসৰি, চডা পানীত থকা কাৰ্বন ডাই অক্সাইডে শৰীৰত ghrelin নামৰ হৰমন এটা প্ৰেৰিত কৰিব পাৰে। এই হৰমনটোৱে মেদবহুলতাৰ সমস্যাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। source
  • চ’ডা পানী অত্যাধিক সেৱন কৰিলে চৰ্বিযুক্ত যকৃতৰ সমস্যাও হ’ব পাৰে। source
  • চডা পানীৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰে দাঁতৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।
  • হজম উন্নত কৰিবলৈ চডা পানী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, কিন্তু ইয়াৰ অত্যাধিক সেৱনৰ ফলত গেষ্ট্ৰিক সংকট (পেটৰ জ্বলা-পোৰা আৰু বিভ্ৰান্তি) হ’ব পাৰে।

অৱশ্যে, বহুতো স্বাস্থ্য সমস্যাত চ’ডা পানীৰ লাভালাভ দেখা যায়। কিন্ত্ত ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ইয়াক বৃহৎ পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। অত্যাধিক চ’ডা পান কৰিলেও অসুবিধা হ’ব পাৰে, যিটো আপোনাক ইতিমধ্যে প্ৰবন্ধটোত কোৱা হৈছে। সেয়েহে, এইটো প্ৰয়োজনীয় যে চডা পানীৰ ব্যৱহাৰ সন্তুলিত মাত্ৰাত কৰা উচিত৷


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *