আপুনিও ধপাত সেৱন কৰেনি? tabacco side effects in assamese

Spread the love

Dr Himajit Kumar barman, Cancer specialist, Guwahati. Contact:+91 99543 34934

1930-ৰ দশকৰ পৰাই জানিব পৰা গৈছিল যে ধপাত হৈছে বহুতো গুৰুতৰ প্ৰতিকূল স্বাস্থ্য প্ৰভাৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক বিপদজনক পদাৰ্থ, কেৱল ইয়াক গ্ৰহণ কৰা সকলৰ বাবেই নহয় বৰঞ্চ ইয়াক গ্ৰহন কৰা সকলৰ চাৰিওফালে বাস কৰা লোকসকলৰ বাবেও বিপদজনক।  ধপাতত নিকোটিন নামৰ এক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে যাক মানুহে গ্ৰহন কৰা পিছত এক “মনোৰম অনুভৱ” প্ৰদান কৰে আৰু ইয়াৰ ফলস্বৰূপে বিশ্বজুৰি বহুলোক শতিকা ধৰি এই উদ্ভিদৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ আছে। ধপাতৰ পাতক কেঁচা সামগ্ৰী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি সম্পূৰ্ণ বা আংশিকভাৱে ধপাত সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰা হয়, যিবোৰ ধূমপান, চুহি খোৱা, বোৱা বা উশাহেৰে টানি নিয়াৰ উদ্দেশ্যে কৰা হয়। নিকোটিন এই সকলোবোৰত এক নিচাযুক্ত পদাৰ্থ হিচাপে পোৱা যায়। Cancer, lungs cancee আৰু cardiovascular deasease ধৰি বহুতো দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ বাবে ধপাত ব্যৱহাৰ হৈছে এক মুখ্য বিপদাশংকাৰ কাৰক। ইয়াৰ স্বত্বেও, বিশ্বজুৰি ধপাত সেৱন সচৰাচৰ হয় আছে।

বহুতো দেশত ধপাতৰ বিজ্ঞাপন (tobacco advertising) নিষিদ্ধ কৰা আইন আছে। এনে আইনে ধপাত সামগ্ৰী ক্ৰয় আৰু ব্যৱহাৰ কৰা, কোনবোৰ স্হানত ধূমপান কৰিব পাৰে আৰু কত নোৱাৰে সেইসমূহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে৷

এই প্ৰবন্ধটোত ধপাতৰ ইতিহাস, ইয়াৰ প্ৰকাৰ, ধপাত সেৱনৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ আৰু ৰোগটোৰ সৈতে ধপাত ত্যাগ কৰাৰ লাভালাভৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

ধপাত কি – what is tabacco?

ধপাত হৈছে নিকোটিন থকা এটা পাতযুক্ত উদ্ভিদ। পাতবোৰ শুকোৱাৰ পিছত ধূমপানৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সাধাৰণতে চিগাৰেট তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই উদ্ভিদৰ খেতি প্ৰায়ে সমগ্ৰ বিশ্বতে কৰা হয় আৰু প্ৰায় এক বিলিয়ন ডলাৰৰ উদ্যোগৰ ওপৰত আধাৰিত, এই উদ্ভিদত নিকোটিন থাকে, যি এক মুখ্য নিচাযুক্ত উপাদান, যি এক উদ্দীপক কিন্তু ইয়াৰ লগতে 4,000 ৰো অধিক অন্যান্য ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে (যাৰ ভিতৰত 2,000 উপাদান ইয়াৰ বিষাক্ত প্ৰকৃতিৰ বাবে জনাজাত)। 

ধপাতৰ ধোঁৱাৰ সৈতে জড়িত কিছুমান মুখ্য ক্ষতিকাৰক উপাদান নিম্নলিখিত ধৰণৰ: 

Nicotine 

Carbon monoxide 

Tar 

Toxic chemicals such as benzene, (আৰ্চেনিক) Arsenic and formaldehyde Radioactive compounds ইত্যাদি…

ধপাত হৈছে এক স্নায়ুতন্ত্ৰৰ উদ্দীপক যি জটিল জৈৱ ৰাসায়নিক আৰু নিউৰোট্ৰেন্সমিটাৰ (neurotransmitter) বিভাজন আৰম্ভ কৰে । ই হৃদস্পন্দন আৰু ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰে, ৰক্তনলী অৱৰুদ্ধ কৰে, হাঁওফাঁওৰ কোষকলাত সমস্যা সৃষ্টি কৰে আৰু আপোনাৰ সোৱাদ আৰু গোন্ধ লোৱাৰ ক্ষমতা হ্ৰাস কৰে। । 

ধপাতৰ ইতিহাস – History of Tobacco  

মানুহে ইতিমধ্যে 6000 BCE পৰা এক শক্তিশালী আৰু আসক্ত ৰাসায়নিক উপাদান নিকোটিনৰ উৎস হিচাপে ধপাতক বেলেগ বেলেগ ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে। ধপাত উদ্ভিদবিধ মূলতঃ উত্তৰ আৰু দক্ষিণ আমেৰিকাত জন্ম হৈছিল আৰু 15 আৰু 16 শতিকাত ইউৰোপলৈ অনা হৈছিল। ৪০০ বছৰ আগতে পৰ্তুগীজ ব্যৱসায়ীসকলে পোণপ্ৰথমে ধপাত ভাৰতলৈ আনিছিল। যদিও ভাৰতত ইতিমধ্যে কিছু প্ৰকাৰৰ স্থানীয়ভাৱে উৎপাদিত ধপাত বিদ্যমান আছিল, ব্ৰাজিলৰ পৰা এই নতুন আমদানি কৃত প্ৰকাৰটোৱে সেইবোৰৰ জনপ্ৰিয়তা কম কৰি দিছিল।

ধপাতৰ ব্যৱসায় দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছিল আৰু সপ্তদশ শতিকাত গোৱাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা ধপাত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সামগ্ৰী হৈ পৰিছিল। পৰ্তুগীজ কলনিৰ প্ৰায় প্ৰতিটো ঘৰ ধূমপান বা ধপাত চোবাবলৈ নতুন ফেশ্বন হৈ পৰিছিল। পিছলৈ ব্ৰিটিছে ভাৰতীয় বজাৰত আধুনিক বাণিজ্যিকভাৱে উৎপাদিত চিগাৰেট প্ৰৱৰ্তন কৰে। 

বহু শতাব্দী ধৰি ভাৰতত ধপাত পাণৰ ভিতৰত মেৰিয়াই লৈ মুখত এটা ফাল লৈ চোবাই থকা প্ৰচলন হৈ আহিছে৷ কিন্তু যোৱা শতিকাত ধপাত কোম্পানীবোৰে সৰু সৰু পেকেটত ধপাত পেক কৰি বিক্ৰী কৰা আৰম্ভ কৰিছিল। 

চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, প্ৰতি বছৰে বিশ্বৰ আনুমানিক তিনি নিযুত ধপাত সম্পৰ্কীয় মৃত্যুৰ ভিতৰত প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশ মৃত্যু ভাৰততে হয়। 2001 চনত, ভাৰত চৰকাৰে 18 বছৰ তলৰ শিশুসকলক চিগাৰেট বিক্ৰী কৰাত প্ৰতিবন্ধকতা কৰা হৈছে৷

Tobacco Products Bill 2001-এ শিশুসকলক ধপাত বিক্ৰী কৰাৰ বাবে তিনি মাহৰ কাৰাদণ্ড দিব পাৰে। এই আইনৰ অধীনত, কোম্পানীবোৰে পেকেজিঙত টাৰ আৰু নিকোটিনৰ পৰিমাণ প্ৰিণ্ট কৰিব লাগিব।

ধপাতৰ প্ৰকাৰ – Types of Tobacco 

ধপাত উদ্যোগত, ধপাত সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰিবলৈ 4 টা মুখ্য প্ৰকাৰৰ ধপাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়: 

Virginia tobacco- ভাৰ্জিনিয়া হৈছে ধপাতৰ আটাইতকৈ বহুমুখী প্ৰকাৰ। শুকোৱাই আৰু অন্যান্য প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ইয়াৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এই প্ৰকাৰবোৰ মূলতঃ স্থানীয় উত্তৰ আমেৰিকানসকলে খেতি কৰিছিল আৰু এই ধপাত পাতল আৰু মিঠা  আৰু মাটিৰ দৰে সোৱাদযুক্ত।  

Burley tobacco – বাৰ্লি নামৰ জাতটোত প্ৰায় শূন্য শৰ্কৰা থাকে। নিকোটিনৰ স্তৰ সাধাৰণতে মধ্যমীয়া হয়। বাৰ্লি প্ৰকাৰটো সোণালী মুগা আৰু ইয়াক উত্তৰ আমেৰিকাত হোৱাইট বাৰ্লি বুলি জনা যায়।

Oriental tobacco: সাধাৰণতে এই ধপাত Virginia, Cavendish আৰু Burly সৈতে মিহলি কৰা হয়। এই ধপাত সেৱন অভিজ্ঞ ধূমপায়ীসকলৰ মাজত জনপ্ৰিয় কিয়নো ইয়াৰ সোৱাদ প্ৰায়ে অতি সমৃদ্ধ আৰু তীক্ষ্ণ হয় । শৰ্কৰা

latakia tobacco: লতকিয়া হৈছে সৰ্বাধিক ব্যৱহৃত প্ৰাচ্যৰ প্ৰকাৰ। latakia ধপাত ই প্ৰাচ্য, ভাৰ্জিনিয়া আৰু ডাঙৰ প্ৰকাৰৰ ধপাতৰ মিশ্ৰণ।

ধপাতৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ – Harmful effects of tobacco

ধপাত সেৱনে শৰীৰৰ প্ৰায় প্ৰতিটো অঙ্গ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে, অৱশ্যে, ই নিম্নলিখিত কাৰণত সকলোকে পৃথকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে- 

ব্যক্তিৰ শৰীৰৰ আকাৰ, ওজন আৰু স্বাস্থ্য, 

ব্যক্তিজন ইয়াক লোৱাৰ আৰম্ভণি, ধপাত কিমান শক্তিশালী আৰু সামগ্ৰী আদিত ইয়াৰ কিমান পৰিমাণ আছে ইত্যাদি

চিগাৰেটৰ প্ৰতিটো টান (puff) ধূমপান কৰা জনৰ হাঁওফাঁওলৈ নিকোটিন আৰু অন্যান্য ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থবোৰ টানি আনে য’ত ই তেজত শোষিত হয়। মগজুলৈ যাবলৈ নিকোটিনৰ মাত্ৰ 8 ছেকেণ্ড সময় লাগে। নিকোটিন হৈছে acetyl colin দৰে মগজুৰ প্ৰাকৃতিক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ। এচিটাইল কলিন হৈছে নিউৰোট্ৰেন্সমিটাৰ নামৰ বহুতো ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ ভিতৰত এটা যি মস্তিষ্কৰ কোষবোৰৰ মাজত বাৰ্তা বহন কৰে। নিকোটিন এচিটাইল কলিন ৰিচেপ্টৰ আৰু দ্ৰুতগতিত মগজু আৰু শৰীৰৰ ভিতৰত আৱদ্ধ হৈ থাকে। 

সহজ ভাষাত বুজি লওক যে, নিকোটিনে ৰক্তচাপ, হৃদস্পন্দনৰ হাৰ আৰু উশাহ-নিশাহৰ গতি বৃদ্ধি কৰে। অৱশেষত নিয়মীয়াকৈ ধপাত ব্যৱহাৰ কৰিলে উশাহ চুটি হ’ব পাৰে, কাহ, সঘনাই চৰ্দি বা ফ্লু, পিঠিৰ বিষ, আঘাত নিৰাময় হোৱা দীঘলীয়া কৰিব পাৰে, মেজাজ সলনি হ’ব পাৰে, সন্তান জন্ম দিয়াত অসুবিধা হ’ব পাৰে (পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ৰে),অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ আৰু আগতীয়া ৰজোনিবৃত্তি, যৌনতাৰ উদ্দীপনাত অসুবিধা (পুৰুষ), ধপাতৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা, সামাজিক, আৰু কামৰ সমস্যা ইত্যাদি।

ধূমপান কৰা কিছুমানে গোন্ধ লোৱাৰ আৰু সোৱাদ অনুভৱ কৰাৰ ক্ষমতাও হেৰুৱায়, ব্যায়াম আৰু ক্ৰীড়াৰ বাবে  মনোবল নাথাকে আৰু দুৰ্গন্ধ পাব পাৰে। দীঘলীয়া ধূমপানৰ পিছত, মানুহে অনুভৱ কৰে যে তেওঁলোকৰ ছাল দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধ হৈছে আৰু ধপাত চোবাই তেওঁলোকৰ দাঁত বিকৃত কৰে বা মুগা বৰণৰ হয়। ধূমপানে কেৱল ধূমপান কৰা ব্যক্তিজনক প্ৰভাৱিত নকৰে। ধূমপান নকৰা লোকসকল “secondhand smoke”ৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে যি মুখৰ পৰা ওলাই অহা ধোঁৱা আৰু চিগাৰেট, চিগাৰ বা পাইপ জ্বলোৱাৰ ফলত হয়।

ধপাতৰ ফলত হোৱা ৰোগ 

 ধপাত যিকোনো প্ৰকাৰে ক্ষতিকাৰক, আনকি কেতিয়াবা ধূমপান বা ধপাত চোবাই খোৱা সকলৰ গুৰুতৰ ৰোগ আৰু স্বাস্থ্যৰ সমস্যা সৃষ্টি কৰে, জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকি আহি পৰে৷ ধপাত সেৱনৰ ফলত হোৱা ৰোগবোৰ নিম্নলিখিতবোৰ হৈছে: 

‣ হাঁওফাঁও, মুখ, নাক, ডিঙি, জিভা, নাকৰ চাইনাছ, esophagus (খাদ্য নলী), ডিঙি, অগ্ন্যাশয়, হাড়ৰ মজ্জা (myeloid leukemia), বৃক্ক, জৰায়ু, ডিম্বাশয়, মূত্ৰনলী, যকৃত, মূত্ৰাশয়, অন্ত্ৰ আৰু পাকস্থলীৰ কৰ্কট। 

‣ হাঁওফাঁওৰ ৰোগ যেনে দীৰ্ঘম্যাদী ব্ৰংকাইটিছ আৰু দীৰ্ঘম্যাদী  obstructive pulmonary disease, যাৰ ভিতৰত আছে obstructive bronchiolitis আৰু emphysema।

‣ পাচন তন্ত্ৰৰ আলচাৰ

‣ কৰোনেৰী ধমনী ৰোগ, হৃদৰোগ, হাৰ্ট এটেক আৰু ষ্ট্ৰোক। 

‣ অষ্টিওপোৰোচিছ আৰু কঁকালৰ হাড় ভঙা।

‣ ভৰি আৰু হাতৰ তেজৰ সঞ্চালন ভাল নহয়, যাৰ ফলত বিষ হ’ব পাৰে আৰু গুৰুতৰ ক্ষেত্ৰত, gangrene আৰু amputation হ’ব পাৰে।

চিগাৰেট আৰু চিগাৰৰ পৰা হোৱা secondhand smoke ফলত প্ৰাপ্তবয়স্কলোকৰ হৃদৰোগ আৰু হাঁওফাঁওৰ কৰ্কট ৰোগ হয় আৰু কেঁচুৱা আৰু শিশুৰ বহুতো স্বাস্থ্য সমস্যা হয়, নিম্নলিখিতবোৰ হল: 

‣ হাপানি 

‣ শ্বাসনলীৰ সংক্ৰমণ 

‣ কাণৰ সংক্ৰমণ 

‣ Sudden Infant Death Syndrome (SIDS)

ধোঁৱাবিহীন ধপাতৰ ফলত মুখৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বহুতো গুৰুতৰ স্বাস্থ্য সমস্যা হয় যেনে মুখ আৰু আলুৰ কৰ্কট, periodontal disease আৰু দাঁতৰ ক্ষতি।

গতিকে, ধপাত সেৱনৰ পৰা বিৰত থাকি নিজৰ লগতে আনকো স্বাস্থ্যৱান হোৱাত সহায় আগবঢ়াওক৷ চেষ্টা কৰিলে কোনো কামেই অসাধ্য নহয়৷ যদিহে আপুনি ধপাত সেৱনৰ ফলত কোনো ধৰনৰ শাৰীৰিক মানসিক সমস্যাত ভুগিছে তেন্তে আমাক যোগাযোগ কৰিব পাৰে৷ 

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ +91 99543 34934 ত ৱাটচআপ্ নতুবা ফনৰ দ্বাৰা বিনামূলীয়া পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

ধন্যবাদ৷


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *