ভেকুৰী তিতা: উপকাৰিতা আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া-Benefits and Side Effects of Turkey Berry in assamese

Spread the love

ভেকুৰী তিতা(turkey berry) হৈছে বিভিন্ন প্ৰাচীন জনজাতীৰ ঔষধ পদ্ধতিত ব্যৱহৃত এক জনপ্ৰিয় খাদ্য আৰু ভেষজ প্ৰতিকাৰ। অসমতো ভেকুৰী তিতাৰ ব্যৱহাৰ অতীজৰে পৰা হৈ আহিছে৷ যদিও ই সমগ্ৰ বিশ্বতে অতি সচৰাচৰ হয়, বহুলোকে ইয়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱহাৰ আৰু সুৰক্ষাৰ বিষয়ে আজিও পৰিচিত নহয়৷

এই প্ৰবন্ধটোৰ জৰিয়তে ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লগা সকলোবোৰ অন্বেষণ কৰিব, যাৰ ভিতৰত আছে ইয়াৰ কিছুমান জনপ্ৰিয় প্ৰয়োগৰ আঁৰৰ বিজ্ঞান।

💠 ভেকুৰী তিতা কি? What is turkey berry?

ভেকুৰী তিতা(turkey berry) হৈছে এক প্ৰকাৰৰ ঘূৰণীয়া, ফুলৰ জোপোহা যি হালধীয়া-সেউজীয়া, মটৰ আকাৰৰ গুটিৰ ডাঙৰ গোট প্ৰস্তুত কৰে যাক বিভিন্ন ৰন্ধন, উদ্যানশস্য আৰু ঔষধি উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

💠 Scintific name of turkey berry:

ভেকুৰী তিতাৰ বৈজ্ঞানিক নাম: Solanum torvum বুলি জনা যায়৷ ই বহুতো নামেৰে জনা যায় আৰু উদ্ভিদৰ nightshade  পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত। (1)

💠 ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ বাবে অন্যান্য সচৰাচৰ নামবোৰৰ ভিতৰত আছে:Other common names for turkey berry include:

prickly nightshade

devil’s fig

shoo shoo bush

wild eggplant

pea eggplant

susumber

ভেকুৰী তিতা(turkey berry) হৈছে এক জোপোহা উদ্ভিদ যি বিভিন্ন জলবায়ুত বিকশিত হয়, কিন্তু ই ৰৌদ্ৰ, নাতিশীতোষ্ণ অঞ্চলত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ভাৱে বৃদ্ধি হয়। উদ্ভিদবোৰ সহজে বিয়পি পৰে, অপতৃণৰ দৰে। সেয়েহে, এইবোৰ সমগ্ৰ বিশ্বতে পোৱা যায়, যাৰ ভিতৰত আছে আমেৰিকা, আফ্ৰিকা, এছিয়া আৰু প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় দ্বীপপুঞ্জ৷

💠 ভেকুৰী তিতাৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা:Health benefits of Turkey berry

ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ক উচ্চ ৰক্তচাপ, হজমৰ সমস্যা, বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ, আৰু অগণন শাৰীৰিক ৰোগৰ বাবে খাদ্য আৰু ভেষজ প্ৰতিকাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

তথাপিও, ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ ঔষধি গুণাগুণৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অতি সীমিত। তথাপিও, কিছু টেস্ট টিউব অধ্যয়ন আৰু পশু অধ্যয়নৰ প্ৰাৰম্ভিক প্ৰমাণে সূচায় যে ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ত নিৰ্দিষ্ট পুষ্টি আৰু যৌগয়ে বিভিন্ন স্বাস্থ্য উপকাৰিতা দিব পাৰে৷ 

ৰক্তহীনতা প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসা কৰিব পাৰে:May prevent and treat anemia

এনিমিয়া বা Iron deficiency anemia হৈছে বিশ্বব্যাপী আটাইতকৈ সচৰাচৰ হোৱা পুষ্টিৰ অভাৱ। লোৰ অভাৱত হোৱা ৰক্তহীনতা হৈছে এক সাধাৰণ স্থিতি যি অপৰ্যাপ্ত লো গ্ৰহণৰ ফলত বিকশিত হ’ব পাৰে। ই ভাগৰলগা, মূৰ ঘূৰোৱা, আৰু উশাহ চুটি হোৱা দৰে লক্ষণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

ভেকুৰী তিতা (turkey berry) হৈছে উদ্ভিদ-আধাৰিত লোৰ (plant-based iron)

এক বিশেষ সমৃদ্ধ উৎস আৰু প্ৰায়ে লোৰ অভাৱত হোৱা ৰক্তহীনতাৰ চিকিৎসা বা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সেৱন কৰা হয়।

যদিও ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ত লোৰ উচ্চ ঘনত্ব থাকে, শেহতীয়া পশু গৱেষণাই সূচায় যে ই পাচন নলীত ভালদৰে শোষিত নহ’ব পাৰে। সেয়েহে, আপোনাৰ আহাৰত ভেকুৰী তিতা(turkey berry) যোগ দিলে আপোনাৰ লোৰ স্থিতি উন্নত হব বুলি কোনো নিশ্চয়তা নাই৷  (2)

অৱশ্যে অধিক ভিটামিন চি থকা খাদ্য, যেনে ষ্ট্ৰবেৰী, বা নেমু জাতীয় ফল যোৰা কৰিলে উদ্ভিদ-আধাৰিত খাদ্যৰ পৰা লো শোষণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে:May help lower blood pressure

ভাৰতবৰ্ষত প্ৰায়ে লোকৰে উচ্চ ৰক্তচাপ আছে, যি হৃদৰোগ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ বাবে এক মুখ্য বিপদাশংকাৰ কাৰক।

প্ৰাৰম্ভিক গৱেষণাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ যৌগবোৰে ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাৰ এক প্ৰাকৃতিক উপায় হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। টাৰ্কী বেৰীত বিভিন্ন ধৰণৰ অনন্য যৌগ আছে, যেনে gallic acid আৰু ferulic acid, যি টেস্ট টিউব অধ্যয়নত শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণ প্ৰদৰ্শন কৰিছে৷ (3), (4)

তদুপৰি, এক জন্তুৰ অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ নিষ্কাশনে উচ্চ ৰক্তচাপ থকা নিগনিৰ ৰক্তচাপ যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিছিল। (5)

তথাপিও, ভেকুৰী তিতা(turkey berry)য়ে মানুহৰ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে নে নাই নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ বৰ্তমান কোনো অধ্যয়ন উপলব্ধ নাই। সেয়েহে, কোনো নিৰ্দিষ্ট ফলাফল নিশ্চিত কৰিব নোৱাৰি।

স্বাস্থ্যকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কাৰ্য উন্নত কৰিব পাৰে:May promote healthy immune function

টেস্ট টিউব অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ শক্তিশালী antimicrobial গুণাগুণ আছে যি স্বাস্থ্যকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কাৰ্যক উন্নত কৰিব পাৰে।

এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে, ভেকুৰী তিতা(turkey berry) herpes simplex virus বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী হ’ব পাৰে। (6)

ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ antimicrobial গুণাগুণবোৰে আঘাত পৰিষ্কাৰ ৰখা আৰু কটা আৰু আলচাৰ আৰোগ্য কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে উপযোগী বুলি পোৱা গৈছে। (7)

যদিও এই প্ৰাথমিক তথ্য আশাব্যঞ্জক, মানুহৰ স্বাস্থ্যকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কাৰ্যৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ভেকুৰী তিতা(turkey berry) বিশ্বাসযোগ্যভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি নে নাই নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অধিক সু-পৰিকল্পিত মানৱ অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজন।

💠 Safety precautions and possible side effectsসুৰক্ষা সতৰ্কতা আৰু সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

ভেকুৰী তিতা(turkey berry) উদ্ভিদৰ সকলো অংশ, ইয়াৰ শিপা, কাণ্ড, পাত আৰু ফলসহ, সমগ্ৰ বিশ্বতে ঔষধি আৰু ৰন্ধন প্ৰণালীৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ফলবোৰ প্ৰায়ে তেল বা ঘিউত ভজা হয় আৰু বা বয়ল কৰিও খোৱা হয়, আনহাতে পাত, কাণ্ড আৰু শিপা শুকুৱাই গুৰি, চাহৰ দৰে খোৱা হয়।

যদিও ভেকুৰী তিতা (turkey berry) প্ৰায়ে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু সাধাৰণতে সুৰক্ষিত বুলি গণ্য কৰা হয়৷ ইয়াৰ সঠিক পালি আৰু সেৱনৰ ওপৰত পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ সম্ভাৱ্য বিপদাশংকা মূল্যাঙ্কন কৰাৰ ক্ষেত্ৰত শক্তিশালী তথ্যৰ অভাৱ আছে। 

ভেকুৰী তিতা (turkey berry) nightshade পাচলিৰ দৰে একে উদ্ভিদৰ পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত, যাৰ ভিতৰত আছে আলু, জলকীয়া, বিলাহী, আৰু বেঙেনা। 

অন্যান্য nightshade দৰে, ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ত glycoalkaloids নামৰ এক শ্ৰেণীৰ যৌগ থাকে। যেতিয়া ডাঙৰ পালি বা বৃহৎ পৰিমাণে সেৱন কৰা হয়, glycoalkaloids ফলত প্ৰতিকূল হজম আৰু স্নায়বিক লক্ষণ হ’ব পাৰে, যেনে ওকালি অহা, পেটৰ বিষ, ডায়েৰিয়া, মূৰ ঘূৰোৱা, আৰু বিভ্ৰান্তি৷ (8)

উদ্ভিদটো পৰিপক্ক হোৱাৰ লগে লগে ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ glycoalkaloids ঘনত্ব স্বাভাৱিকতে হ্ৰাস পায়। সেয়েহে, কেৱল সম্পূৰ্ণৰূপে পকা ভেকুৰী তিতা(turkey berry) ফল গ্ৰহণ কৰাটো অধিক সুৰক্ষিত বুলি ভবা হয়। 

কিছুমান লোক আনতকৈ glycoalkaloids প্ৰভাৱৰ প্ৰতি অধিক সংবেদনশীল হ’ব পাৰে। যদি আপূুনি ভেকুৰী তিতা হজম কৰাত অসুবিধা পাইছে, তেন্তে ভেকুৰী তিতা(turkey berry) সম্ভৱতঃ আপোনাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প নহয়। 

ঠিক সেইদৰে গৰ্ভৱতী বা স্তন্যপান কৰাই থকা মহিলাসকলৰ মাজত ভেকুৰী তিতা(turkey berry)ৰ সুৰক্ষা সম্পৰ্কে শক্তিশালী বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই।

অৱশ্যে, ঘানাৰ (Ghana)দৰে কিছুমান দেশত গৰ্ভৱতী আৰু স্তন্যপান কৰাই থকা মহিলাসকলে লোৰ স্থিতি উন্নত কৰিবলৈ আৰু স্তন্যপান কৰোৱাৰ বাবে কেঁচা ভেকুৰী তিতা(turkey berry) সেৱন কৰাটো সচৰাচৰ প্ৰচলিত৷ (9)

শেষত…

ভেকুৰী তিতা(turkey berry) হৈছে ইয়াৰ অনন্য পুষ্টি আৰু ঔষধি গুণাগুণৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বতে ব্যৱহৃত এক জনপ্ৰিয় উদ্ভিদ। ই আন কিছুমান সাধাৰণ পাচলি যেনে বেঙেনা, বিলাহী আৰু জলকীয়াৰ দৰে উদ্ভিদৰ একে পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত। উচ্চ ৰক্তচাপ, আঘাত, ৰক্তহীনতা, আৰু বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰেল সংক্ৰমণকে ধৰি বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ভেকুৰী তিতা(turkey berry) ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, এই উদ্দেশ্যবোৰৰ বাবে ইয়াৰ কাৰ্যকাৰীতা সমৰ্থন কৰা আধুনিক গৱেষণা বেছিভাগ টেস্ট টিউব আৰু পশু অধ্যয়নত সীমাবদ্ধ।

বেছিভাগ লোকে সুৰক্ষিতভাৱে ভেকুৰী তিতা(turkey berry) সেৱন কৰিব পাৰে, কিন্তু আপুনি ইয়াক গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে ই পকা হোৱাটো নিশ্চিত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো অপৰিপক্ক ভেকুৰী তিতা(turkey berry)য়ে নেতিবাচক স্নায়বিক আৰু পাচন লক্ষণ সৃষ্টি কৰিব পাৰে ৷

গৱেষণাৰ অভাৱৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাৰ ৰুটিনত ভেকুৰী তিতা(turkey berry) যোগ দিয়াৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে আলোচনা কৰা উচিত, বিশেষকৈ যদি আপোনাৰ কোনো অন্তৰ্নিহিত চিকিৎসা অৱস্থা আছে। 

আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে আমাৰ Health consultant +91 9954334934 (Bimal Borah) নম্বৰত ৱাটচআপৰ দ্বাৰা পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

👉আমাক মেইল কৰিব পাৰে: [email protected]

আমাৰ অন্যান্য 𝙎𝙤𝙘𝙞𝙖𝙡 𝙢𝙚𝙙𝙞𝙖 মাধ্যমৰ লগত জড়িত হওঁক-

𝗜𝗻𝘀𝘁𝗮𝗴𝗿𝗮𝗺: 👉

https://www.instagram.com/fitassam.xyz/

𝗣𝗶𝗻𝘁𝗲𝗿𝗲𝘀𝘁:👉

https://in.pinterest.com/fitassam/

ধন্যবাদ৷


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *