আপোনাৰ প্ৰায়ে মূৰ ঘূৰনি হৈ থাকে নি? আপুনি VERTIGO ৰোগত আক্ৰান্ত নহয়টো? VERTIGO in assamese

Spread the love

মবাইল: 8011330306

ভাৰ্টিগো (vertigo) ৰ অৰ্থ হৈছে মূৰ ঘূৰনি বা মূৰ ঘূৰোৱা, ভাৰ্টিগো (vertigo) শব্দটো লেটিন ভাষাৰ ভাৰ্টোৰ পৰা আহৰণ কৰা হয়। ভাৰ্টিগো (vertigo) হোৱা লোকসকলৰ বৰ মূৰ ঘূৰায়। মগজুত যথেষ্ট বিষ বা ভাৰসাম্যহীনতা আহে। এই ভাৰসাম্যহীনতাৰ সময়ত, ভুক্তভোগীয়ে অধিক ঘাম ওলোৱা বা খোজ কাঢ়িব নোৱাৰা হোৱা, বমি কৰা  ইত্যাদি হয়। ভাৰ্টিগো (vertigo)ৰ সময়ত, ভুক্তভোগীয়ে যথেষ্ট দুৰ্বলতা অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিছুমান মানুহে উচ্চতাক বৰ ভয় কৰে আৰু যেতিয়া তেওঁলোকে উচ্চ উচ্চতালৈ যায় তেতিয়া তেওঁলোকৰ মূৰ ঘূৰনি হবলৈ আৰম্ভ কৰে।

উচ্চ উচ্চতাৰ ভয়ৰ লক্ষণবোৰক acrophobia বুলি কোৱা হয়। যেতিয়া এজন ব্যক্তিৰ কাণ, মগজু আৰু স্নায়ুপথত বাধা থাকে তেতিয়া এই সমস্যা হয়।

ভাৰ্টিগো (vertigo) যিকোনো লোকৰে হব পাৰে৷ ইয়াৰ বাবে আয়ু সীমাবদ্ধ নহয়, বিশেষকৈ বৃদ্ধসকলৰ 69 বছৰ বয়সৰ অধিক লোকৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰ্টিগো প্ৰায়ে হোৱা দেখা যায়৷

মূৰ ঘুৰনি আৰু ভাৰ্টিগো (vertigo) সকলো ক্ষেত্ৰৰ চিকিৎসকৰ বাবে সচৰাচৰ অভিযোগ। 15% ৰ পৰা 40% লোক তেওঁলোকৰ জীৱনৰ যিকোনো মুহূৰ্তত ভাৰ্টিগো (vertigo) আৰু ৰোগত আক্ৰান্ত হয়। 

আঁহক ভাৰ্টিগো (vertigo)ৰ বিষয়ে অধিক জানিব চেষ্টা কৰো। 

👉 ভাৰ্টিগো মানে কি ? What is Vertigo in assamese

ভাৰ্টিগো (vertigo) মূৰ ঘূৰোৱাৰ ফলত মগজু ইফালে সিফালে ঘূৰি ফুৰে আৰু চকুৰ সন্মুখত অন্ধকাৰ হয়। একো দৃশ্যমান নহয় আৰু গোটেই পৃথিৱীখন ইফালে সিফালে ঘূৰি থকাৰ দৰে লাগে।  যেতিয়া শৰীৰত তেজৰ যোগান কম হয় তেতিয়া প্ৰায়ে এনে হয়। যাৰ ফলত মূৰ ঘূৰাব ধৰে৷

ভাৰ্টিগো (vertigo)ৰ প্ৰভাৱৰ ফলত মানুহৰ কাম কৰাত সমস্যা হয় কিয়নো মানুহে দৈনন্দিন জীৱনত কামৰ বিষয়ে যথেষ্ট চিন্তিত হয় থাকে আৰু অত্যাধিক চিন্তা কৰিলে মগজু প্ৰভাৱিত হয়। যাৰ ফলত ভাৰ্টিগো (vertigo) এটেক্ হয়। চিকিৎসকৰ মতে, ভাৰ্টিগো (vertigo) এটেক্ যিকোনো সময়তে হ’ব পাৰে, ভাৰ্টিগো (vertigo) আক্ৰমণ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে হব পাৰে বা কিছু সময়ৰ বাবেও থাকিব পাৰে। ভাৰ্টিগো (vertigo)ৱে মগজুৰ ৰোগী ব্যক্তিসকলক অধিক প্ৰভাৱিত কৰে।

👉 ভাৰ্টিগো হোৱাৰ কাৰণ কি? What are The Causes of Vertigo in assamese

ভাৰ্টিগো (vertigo)ৱে বহুতো ৰোগৰ কাৰণ হিচাপে কাম কৰে ভাৰ্টিগো (vertigo)ৰ ফলত আভ্যন্তৰীণ কাণত(inner ear) ভাৰসাম্যহীনতা হয়। এই সমস্যাটো মস্তিষ্কৰ ৰোগৰ ফলত হয়।

ভাৰ্টিগো (vertigo) নিম্নলিখিত কাৰণৰ বাবে হয়ঃ

💠 Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV): 

BPPV মূৰ ঘুৰনি সাধাৰণতে শুৱা আৰু শুবা সময়ত বাগৰ সলাওতে হয়, য’ত কেলচিয়াম কাৰ্বনেট আৱৰ্জনা কাণৰ শিৰাত জমা হয়। বৃদ্ধ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত, BPPV-য়ে অত্যাধিক আক্ৰান্ত কৰে  কিয়নো মূৰৰ আঘাতৰ ফলত তেওঁলোক বিচনাত থাকে যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ কাণৰ ভিতৰত সংক্ৰমণ হয়।

💠 Meniere’s disease:

মেনিয়াৰ্চ ৰোগ কাণৰ ভিতৰৰ অংশত হয়, ই শ্ৰৱণ শক্তি প্ৰভাৱিত কৰে যাৰ ফলত কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত মূৰ ঘূৰোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। এইটো কাণৰ ভিতৰত বৈ অহা তৰলৰ ফলত হয়।

💠 Vestibular Migraine:

মাইগ্ৰেইনৰ ফলত ভেষ্টিবিউলৰ সচৰাচৰ হয়। মূৰ ঘূৰোৱা, মূৰৰ বিষ এই সচৰাচৰ লক্ষণটো সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত সচৰাচৰ দেখা যায়। এই ৰোগীসকলৰ শ্ৰৱণ সমস্যা নাথাকে। ৰোগীসকলে প্ৰায়ে উজ্জ্বল পোহৰ আৰু শব্দ সহ্য কৰিব নোৱাৰে৷

💠 Labyrinthitis:

এই ৰোগৰ ফলত শৰীৰৰ সন্তুোলন শিৰাত বেক্টেৰিয়া সংক্ৰমণ হয়। ইয়াৰ ফলত এটা কাণত বধিৰতা হয়।

👉 ভাৰ্টিগোৰ লক্ষণসমূহ কি?What are The Symptoms of Vertigo 

ভাৰ্টিগো (vertigo)ৰ লক্ষণবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰঃ

অস্থিৰ বা অসন্তুলিত অনুভৱ কৰা

উচ্চতাক ভয় কৰা

কমকৈ শুনা

পৰি যোৱা যেন অনুভৱ কৰা

অত্যাধিক শব্দৰ বাবে মূৰৰ বিষ

মূৰ ঘূৰোৱা

👉 ভাৰ্টিগোৰ চিকিৎসা :  What is The Treatment for Vertigo 

সাধাৰণতে ভাৰ্টিগো (vertigo)ৰ চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন নাই ই স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আৰোগ্য হয়। চিকিৎসকে বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ হ্ৰাস কৰিবলৈ মূৰ ঘুৰনিৰ অভিযোগ কৰা সকলক কিছুমান এণ্টিবায়টিক দিয়ে।

চিকিৎসকে motion sickness আৰু বমি অহা আদি সমস্যাবোৰ দূৰ কৰিবলৈ এণ্টি-ইমেটিক্স বা এণ্টি-হিষ্টামাইনৰ (anti-emetics or anti-histamines) দৰে ঔষধৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

যদি এজন ব্যক্তিৰ উদ্বেগৰ বাবে মূৰ ঘূৰোৱা হয়, চিকিৎসকে মনোচিকিৎসাৰ (psychotherapeutic) সহায় ল’বলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। এই চিকিৎসাৰ সহায়ত, ৰোগীৰ মূৰ ঘূৰোৱাৰ সমস্যাটো আৰোগ্য হয়।

যদি আপুনি ভাৰ্টিগো (vertigo) সমস্যাত ভুগি আছে, আপোনাৰ নিকটতম এজন ভাল সাধাৰণ চিকিৎসকৰ (General Physician) সৈতে যোগাযোগ কৰক।

আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

অধিক জানিবলৈ আৰু আয়ুৰ্বেদিক/এলোপেথিক/হমিঅপেথী চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ তলৰ 𝐁𝐎𝐎𝐊 𝐀𝐍 𝐀𝐏𝐏𝐎𝐈𝐍𝐓𝐌EN𝐓 𝐅𝐎𝐑𝐌 খন 𝐅𝐈𝐋𝐋𝐔𝐏 কৰি পৰামৰ্শ লওঁক৷ 

𝐄𝐦𝐚𝐢𝐥 𝐮𝐬: 𝐟𝐢𝐭𝐚𝐬𝐬𝐚𝐦@𝐠𝐦𝐚𝐢𝐥.𝐜𝐨𝐦


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *