ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ মানে কি? ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা কিমান? what is diabetic kidney disease? Diabetic Nephropathy- in Assamese

Spread the love

সমগ্ৰ বিশ্ব আৰু ভাৰতত বৰ্ধিত জনসংখ্যা আৰু নগৰীকৰণৰ লগতে ডায়েবেটিচ বা মধুমেহ ৰোগীৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক – CKD (ডায়েবেটিক নেফ্ৰোপেথি) Diabetic Nephropathy Treatment আৰু প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা হোৱাৰ আশংকা বেছি হয়৷

👉 ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ মানে কি?what is diabetic kidney disease? in assamese

দীৰ্ঘদিন ধৰি চলি অহা ডায়েবেটিচ ৰোগত, নিৰন্তৰ উচ্চ শৰ্কৰাৰ ফলত বৃক্কৰ বা কিডনীৰ সৰু ৰক্তনলীবোৰৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়। প্ৰথমতে, এই ক্ষতিৰ ফলত প্ৰস্ৰাৱত প্ৰ’টিনৰ পৰিমাণ অধিক দেখা যায়। ইয়াৰ ফলত উচ্চ ৰক্তচাপ, শৰীৰৰ প্ৰদাহৰ দৰে লক্ষণো হয়, যাৰ ফলত ক্ৰমান্বয়ে বৃক্কৰ ক্ষতি হয়। বৃক্কৰ কাৰ্যক্ষমতা নিৰন্তৰভাৱে কমি আহিব ধৰে আৰু বৃক্কবিফল হোৱা দিশে অগ্ৰসৰ হয়। ডায়েবেটিচৰ ফলত হোৱা বৃক্কৰ সমস্যাক ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ (diabetic kidney disease) বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ চিকিৎসীয় শব্দটো হৈছে ডায়েবেটিক নেফ্ৰোপেথি (Diabetic Nephropathy)৷

👉 প্ৰতিজন ৰোগীয়ে ডায়েবেটিচৰ ফলত হোৱা বৃক্কৰ ৰোগৰ বিষয়ে জনাটো কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?Diabetic Nephropathy

🔺দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগৰ (chronic kidney disease) বিভিন্ন কাৰণৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ হৈছে, ডায়েবেটিচ যি অত্যন্ত গুৰুতৰভাৱে শৰীৰত বিয়পি আছে। 

🔺 ডায়েলাইচিচ কৰি থকা ক্ৰনিক বৃক্ক ৰোগ থকা 100 জন ৰোগীৰ 35 ৰ পৰা 40 জন ৰোগীৰ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ বাবে কাৰণ ডায়েবেটিচ হয়। 

🔺  ডায়েবেটিচৰ ফলত ৰোগীৰ বৃক্কৰ ওপৰত পৰা প্ৰভাৱৰ প্ৰয়োজনীয় চিকিৎসা যদি সোনকালে কৰা হয় তেন্তে গুৰুতৰ বৃক্কৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা যায় 

🔺 ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগত আক্ৰান্ত ৰোগীসকলৰ হৃদৰোগ হোৱা আৰু মৃত্যু হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।

🔺 ডায়েবেটিচৰ বাবে বৃক্ক বিকল হোৱাৰ পিছত ৰোগটো নিৰাময় কৰা সম্ভৱ নহয়। কিন্তু আগতীয়াকৈ সঠিক চিকিৎসা আৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিবৰ্তন কৰি ডায়েলাইচিছ আৰু বৃক্ক সংৰোপণৰ দৰে ব্যয়বহুল আৰু কঠিন চিকিৎসাবোৰ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে (আনকি বছৰৰ বাবেও) হাত সাৰি থাকিব পৰা যায়৷ 

👉 ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা কিমান?What are the chances of kidney failure in diabetic patients? 

ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলক দুটা পৃথক অংশত বিভক্ত কৰিব পাৰি:

টাইপ 1, বা ইনচুলিন নিৰ্ভৰশীল ডায়েবেটিচ (IDDM-Insulin Dependent Diabetes Mellitus)- সাধাৰণতে, কম বয়সতে এই প্ৰকাৰৰ ডায়েবেটিচৰ চিকিৎসাত ইনচুলিনৰ প্ৰয়োজন হয়। এনে ডায়েবেটিচত, অতি উচ্চ অৰ্থাৎ 30 ৰ পৰা 35 শতাংশ ৰোগীৰ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। 

টাইপ 2, বা নন-ইনচুলিন নিৰ্ভৰশীল ডায়েবেটিচ (N.I.D.D.M.-Non-Insulin Dependent Diabetes Mellitus)– ডায়েবেটিচ থকা বেছিভাগ ৰোগী এই প্ৰকাৰৰে হয়। প্ৰাপ্তবয়স্ক (Adults) ৰোগীৰ এই ধৰণৰ ডায়েবেটিচ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক, যাক মুখ্যতঃ ঔষধৰ সহায়ত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। এই ধৰণৰ ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত, 10 ৰ পৰা 40 শতাংশ ৰোগীৰ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। 

👉 ডায়েবেটিক ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ কেতিয়া আৰম্ভ হয়? When does diabetic kidney disease start in a diabetic patient?

ডায়েবেটিচ ৰোগী এজনৰ ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ হ’বলৈ বহু বছৰ লাগে। সেয়েহে, ডায়েবেটিচৰ পিছত প্ৰথম 10 বছৰত এই ৰোগ খুব কম হয়। টাইপ 1 ডায়বেটিচ আৰম্ভ হোৱাৰ 15 ৰ পৰা 20 বছৰ পিছত বৃক্কৰ ৰোগৰ লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। ডায়েবেটিচ আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা সঠিক চিকিৎসাই ডায়েবেটিচত আক্ৰান্ত ব্যক্তি এজনৰ প্ৰথম 25 বছৰত ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। 

👉 ডায়েবেটিচে বৃক্কৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰিব পাৰে?How can diabetes damage the kidneys?

🔺সাধাৰণতে, প্ৰতি মিনিটত 1200 মিলি তেজ প্ৰবাহিত কৰি বৃক্ক(kidney) শুদ্ধ হয়। 

🔺ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ নোহোৱাৰ বাবে, বৃক্কৰ মাজেৰে প্ৰবাহিত তেজৰ পৰিমাণ 40 শতাংশ বৃদ্ধি হয়, যাৰ ফলত বৃক্কৰ কাম অধিক বাঢ়ে বা শ্ৰম অধিক হয়, যি ক্ষতিকাৰক। যদি বৃক্কৰ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে একে ধৰণৰ চাপৰ সন্মুখীন হৈ থাকে , তেতিয়া ৰক্তচাপ বৃদ্ধি হয় আৰু বৃক্কৰ ক্ষতিও হ’ব পাৰে। 

“ডায়েলাইচিছ কৰা তিনিজন ৰোগীৰ ভিতৰত এজনৰ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ কাৰণ হৈছে ডায়েবেটিচ।”

🔺উচ্চ ৰক্তচাপ বৃক্কৰ অৱনতিৰ ওপৰত বোজা হৈ পৰে আৰু বৃক্কক অধিক দুৰ্বল কৰি তোলে।

🔺বৃক্কৰ এই ক্ষতিৰ প্ৰথম অৱস্থাত প্ৰস্ৰাৱত প্ৰটিন যাব ধৰে, যি ভৱিষ্যতৰ বৃক্কৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ প্ৰথম লক্ষণ।

🔺তাৰ পিছত শৰীৰৰ পৰা পানী আৰু ক্ষাৰ উলোৱা প্ৰয়োজনীয়তকৈ বেছি হ্ৰাস হয়, যাৰ ফলত শৰীৰ ফুলি যায় (শৰীৰৰ ওজন বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে) আৰু ৰক্তচাপ বৃদ্ধি হয়। বৃক্কৰ অধিক ক্ষতি হ’লে, বৃক্কৰ বিশুদ্ধকৰণ (purification) হ্ৰাস হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু তেজত ক্ৰিয়েটিনিন (creatinine) আৰু ইউৰিয়াৰ (urea) পৰিমাণ বৃদ্ধি হয়। এই সময়ত কৰা তেজ পৰীক্ষাই ক্ৰনিক বৃক্কৰ ৰোগ (Chronic kidney disease) নিৰ্ণয় কৰে। 

👉 ডায়েবেটিচৰ দ্বাৰা কেতিয়া আৰু কোন ৰোগী প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে? When and in which patient can diabetes affect the kidney?

ডায়েবেটিচ হোৱাৰ সাতৰ পৰা দহ বছৰ পিছত সাধাৰণতে বৃক্কৰ ক্ষতি হয়। ডায়েবেটিচত ভুগি থকা কোনজন ৰোগীৰ বৃক্কৰ ক্ষতি হ’ব সেয়া জনাটো অতি কঠিন আৰু অসম্ভৱ। নিম্নলিখিত স্থিতিবোৰৰ অধীনত, বৃক্কৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক:

🔘 ডায়েবেটিচ কম বয়সতে হ’ব পাৰে, ডায়েবেটিচ দীৰ্ঘদিন ধৰি হ’ব পাৰে, চিকিৎসাৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই ইনচুলিনৰ প্ৰয়োজন হোৱা, ডায়েবেটিচ আৰু ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰিলে, প্ৰস্ৰাৱত প্ৰ’টিন আৰু বৰ্ধিত serum lipids  বৃক্কৰ ৰোগৰ মুখ্য লক্ষণ যি প্ৰস্ৰাৱ আৰু তেজ পৰীক্ষাত দেখা দিয়ে। মেদবহুলতা আৰু ধূমপান, ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ চকুৰ কোনোধৰণৰ ক্ষতি (Diabetic Retinopathy), বংশগতভাবে পৰিয়ালৰ সদস্যৰ ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্কৰ ৰোগ হোৱা ইত্যাদিৰ ফলত ডায়েবেটিচ ৰোগী প্ৰভাৱিত হব পাৰে৷

প্ৰস্ৰাৱত প্ৰ’টিন, উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু ফুলা হৈছে বৃক্কৰ ওপৰত ডায়েবেটিচৰ প্ৰভাৱৰ লক্ষণ।

👉 ডায়েবেটিচৰ ফলত হোৱা বৃক্কৰ ক্ষতিৰ লক্ষণসমূহ:Symptoms of kidney damage due to diabetes:

প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত বৃক্কৰ ৰোগৰ কোনো লক্ষণ নাই। চিকিৎসকে কৰা প্ৰস্ৰাৱৰ পৰীক্ষাত albumin (প্ৰ’টিন) উলাই যোৱা হৈছে গুৰুতৰ বৃক্কৰ ৰোগৰ প্ৰথম লক্ষণ আৰু লাহে লাহে ৰক্তচাপ বৃদ্ধি হব ধৰে আৰু মুখ আৰু ভৰি ফুলে৷ ডায়েবেটিচৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ঔষধ বা ইনচুলিনৰ পৰিমাণ ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস হয়, তেজত শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ সঘনাই হ্ৰাস হয়। বহুতো ৰোগীয়ে ডায়েবেটিচ নাইকিয়া হোৱা বুলি ভাবি গৌৰৱান্বিত আৰু সুখী অনুভৱ কৰে, কিন্তু প্ৰকৃততে ই বৃক্কৰ ৰোগৰ এক উদ্বেগজনক লক্ষণ হ’ব পাৰে, চকুত ডায়েবেটিচৰ প্ৰভাৱ হ’ব পাৰে, আৰু ইয়াৰ বাবে, লেজাৰৰ চিকিৎসা কৰা প্ৰতি তিনিজন ৰোগীৰ ভিতৰত এজনৰ বৃক্ক বিকল হোৱা দেখা গৈছে। 

বৃক্ক বিকল হোৱাৰ লগতে, তেজত ক্ৰিয়েটিনিন আৰু ইউৰিয়াৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি হয়। দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগ যেনে দুৰ্বলতা, ভাগৰ, ওকালি অহা, ভোক নোহোৱা, বমি, খজুৱতি, হালধীয়া হোৱা আৰু উশাহ চুটি হোৱা আদি লক্ষণ দেখা দিয়ে। 

আমি আশা কৰোঁ যে এই প্ৰবন্ধটো  আপোনাৰ বাবে উপকাৰী হব  আৰু এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপুনি নিজকে আৰু আপোনাৰ প্ৰিয়জনক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হ’ব।

যদি আপুনি বা আপোনাৰ পৰিচিত কোনোবাই স্বাস্থ্য ৰোগ আৰু চিকিৎসাৰ সম্ভাৱ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, তেন্তে আমাৰ Health consultant +91 9954334934 (Bimal Borah) নম্বৰত ৱাটচআপৰ দ্বাৰা পৰামৰ্শ বিচাৰিব পাৰে।

আমাক মেইল কৰিব পাৰে: [email protected]

আমাৰ অন্যান্য 𝙎𝙤𝙘𝙞𝙖𝙡 𝙢𝙚𝙙𝙞𝙖 মাধ্যমৰ লগত জড়িত হওঁক-

𝗜𝗻𝘀𝘁𝗮𝗴𝗿𝗮𝗺: 

https://www.instagram.com/fitassam.xyz/

𝗣𝗶𝗻𝘁𝗲𝗿𝗲𝘀𝘁:

https://in.pinterest.com/fitassam/

ধন্যবাদ৷


Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *