আপুনি জানেনে…বৰ্তমান সময়ত কেনেধৰণৰ ঔষধ আপুনাৰ ঘৰত যুগুত কৰি ৰখাতো প্ৰয়োজন? What medicines should every home have? In Assamese

Spread the love

বৰ্তমান জ্বৰ চৰ্দি কাঁহ আৰু কৰোনা ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সময়ত আপোনাৰ ঘৰত কেনেধৰণৰ ঔষধ যুগুত কৰি ৰখাতো জৰুৰী…এইবিষয়ে আপুনি চিন্তা কৰিছেনে? যিকোনো ৰোগৰ আৰম্ভণিতে যদি সাৱধানতা তথা উপযুক্ত ঔষধ সেৱন কৰা হয় তেন্তে ৰোগ নিৰাময় কৰা সম্ভৱ হয় পৰে৷ কিন্ত্ত দেখা যায় যে, যথাসময়ত উপযুক্ত চিকিৎসা তথা ঔষধ গ্ৰহন নকৰা বাবে ৰোগে গুৰুতৰৰৃপ লয়৷ 

সাধাৰণ জ্বৰ,চৰ্দি, গাৰ বিষ ইত্যাদি লক্ষণসমূহৰ  লগত কৰোনা ভাইৰাচৰ লক্ষণসমূহৰ প্ৰায়ে মিল দেখা পোৱা যায়৷ গতিকে এনে সময়ত আপোনাৰ ঘৰত তলত উল্লেখিত মেডিচিনসমূহ মজুত ৰখাতো আটাইতকৈ জৰুৰী হৈ পৰিছে৷ 

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে, কৰোনা বা আগতীয়া আৰোগ্য প্ৰতিৰোধক হিচাপে 3 টা বস্তুৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে ভিটামিন চি (Vitamin C), ভিটামিন ডি (Vitamin D) আৰু জিংক (Zinc)ৰ নাম। এই তিনিটা বস্তু সময়মতে সঠিক পৰিমাণত খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয় আৰু লোকসকল অসুস্থ হোৱাৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস হয়। 

  • কেনেদৰে কাম কৰে জিংক আৰু কিমান পৰিমাণে গ্ৰহন কৰিব?

(Dr. Devan, Professor of Head and Neck Surgery at AJ Medical College, Mangalore) ডাঃ দেৱানৰ মতে, শৰীৰত ভাইৰাছ প্ৰৱেশ কৰাৰ 48 ঘণ্টাৰ ভিতৰত চিকিৎসা প্ৰয়োজন হয়৷ যদি ৰোগীয়ে ডিঙিৰ সামান্য বিষ অনুভৱ কৰে আৰু ভাগৰ অনুভৱ কৰে, গৰম পানী খোৱা আৰম্ভ কৰক, যাতে আপুনা ঘাম ওলায় আৰু শৰীৰৰ তাপমাত্ৰা একৰ পৰা দুই ডিগ্ৰী বৃদ্ধি হয়। শৰীৰত জিংকৰ স্তৰ স্বাস্থ্যকৰ ৰাখিলে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হ’ব আৰু ভাইৰাছবিধ নাইকিয়া হব। ডাঃ দেৱানৰ মতে, শৰীৰত প্ৰতিদিনে 40 মিগ্ৰা জিংকৰ প্ৰয়োজন। প্ৰায়ে অসুস্থ শিশুৱে তেওঁলোকৰ আহাৰত জিংক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে শিশু অতি কম অসুস্থ হয়। ড. দেৱানৰ মতে, যদি দেশবাসীয়ে তেওঁলোকৰ খাদ্যত জিংক অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, ই কৰোনা ভাইৰাছ বা এনে ধৰণৰ আন যিকোনো ফ্লু বা সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। 

ডাঃ দেৱনৰ মতে, অমিতা আৰু তৰমুজৰ গুটি গুৰি কৰি ভাতৰ সৈতে খাব পাৰি। জিংক সমৃদ্ধ আখৰোট, ডাৰ্ক চকলেট, আনাৰসও খাব পাৰি। চিকিৎসকক সুধি জিংক আৰু আইৰণ টেবলেটও গ্ৰহণ কৰিব পাৰি। সাধাৰণতে ইয়াক সপ্তাহত দুবাৰ কৈ গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়, আনহাতে কৰোনাৰ সময় সপ্তাহত 10 দিনলৈকে ল’ব পাৰি। অৱশ্যে, কৰোনা ৰোগত আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছতহে গ্ৰহন কৰা উচিত৷

জিঙ্কে ভাইৰাছৰ সৈতে সংযোগ কৰি ইয়াৰ বিকাশ ব্যাহত কৰে। ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু সংক্ৰমণ পুনৰুদ্ধাৰৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰে। শৰীৰত 300 ৰো অধিক জৈৱিক কাৰ্যকলাপৰ সঞ্চালনৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়, ক্ষুদ্ৰ অন্ত্ৰৰ খাদ্য হজম কৰাৰ ক্ষমতা নিৰ্ধাৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই অকাল প্ৰসৱৰ আশংকাও হ্ৰাস কৰে।

কিমান পৰিমাণে খাব-

-18 বছৰৰ ওপৰৰ পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ে প্রতিদিনে 50 মিগ্ৰা জিংক সেবন কৰিব পাৰে৷ 

  • কেনেদৰে কাম কৰে Vitamin C আৰু কিমান পৰিমাণে গ্ৰহন কৰিব?

ভিটামিন চি-য়ে শ্বেটা ৰক্ত কণিকাৰ উপৰিও ‘phagocytes’ নামৰ প্ৰতিৰোধী কোষৰ বিকাশ নিশ্চিত কৰে। এই কোষবোৰে তেজত থকা ভাইৰাছবোৰ শোষণ কৰে আৰু সংক্ৰামক ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰে। অন্ত্ৰৰ ওপৰত সুৰক্ষা আৱৰণ প্ৰস্তুত কৰি, বীজাণুবোৰ ওলাই আহে আৰু তেজত দ্ৰৱীভূত হয়৷

কাক কিমান প্ৰয়োজন-

– বিশেষজ্ঞসকলে স্বাস্থ্যৱান প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে দৈনিক 65 ৰ পৰা 90 মিগ্ৰা ভিটামিন চি গ্ৰহণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

– 06 ৰ পৰা 8 গ্ৰাম পালিৰ দ্বাৰা দুইৰ পৰা তিনি দিনৰ ভিতৰত চৰ্দিৰ লক্ষণবোৰ উপশম হয়।

সাৱধানত-  দৈনিক 2,000 মিগ্ৰাতকৈ অধিক গ্ৰহণ কৰিলে বিভিন্ন স্বাস্থ্য সমস্যা হ’ব পাৰে৷

  • কেনেদৰে কাম কৰে Vitamin D3 আৰু কিমান পৰিমাণে গ্ৰহন কৰিব?

ভিটামিন ডি-য়ে হাড়, দাঁত আৰু পেশী শক্তিশালী কৰে আৰু সেইবোৰ স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে৷ তাৰলগতে বৰ্তমান বিজ্ঞানীসকলে ভাবে যে ই শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীও শক্তিশালী কৰে, আৰু সেয়েহে ই কোভিড-19-ৰ দৰে ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াতো কাৰ্যকৰী হ’ব পাৰে।

ব্ৰিটেইনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য সেৱাই কৈছে যে এই মহামাৰীত মানুহে প্ৰতিদিনে ১০ মাইক্ৰ’গ্ৰাম ভিটামিন গ্ৰহণ কৰা উচিত। বিশেষকৈ যিসকলে তেওঁলোকৰ বেছিভাগ সময় ঘৰত কটাইছে।

গৱেষকসকলে এইটোও কৈছে যে ভিটামিন ডিয়ে শৰীৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা কাৰ্যকৰী ৰাখে আৰু সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। কিছুমান অধ্যয়নত এইটোও কোৱা হৈছে যে শৰীৰত ভিটামিন ডিৰ পৰ্যাপ্ত উপলব্ধতাই সাধাৰণ চৰ্দি আৰু ফ্লু প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে।

কাক কিমান প্ৰয়োজন-

– একৰ পৰা 10 বছৰ বয়সৰ শিশুৱে দিনে 50 মাইক্ৰ’গ্ৰামতকৈ অধিক দিব নালাগে৷

-শিশুক (12 মাহৰ তলৰ৷) দিনে 25 মাইক্ৰ’গ্ৰামতকৈ অধিক দিব নালাগে

– প্ৰাপ্তবয়স্কসকলে দিনে 100 মাইক্ৰ’গ্ৰামতকৈ অধিক গ্ৰহণ কৰিব নালাগে৷

– গুৰুতৰ ভিটামিন ডি ৰ অভাৱ বা প্ৰতিকূল স্থিতিত চিকিৎসকে অধিক পালি প্ৰদান কৰে৷

সাৱধানতা- বৃক্কৰ সমস্যা থকা সকলৰ বাবে ভিটামিন ডি পৰিপূৰকবোৰ সুৰক্ষিত নহয়৷

ক’ত পাব এইসমূহ ঔষধ?

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰি তুলিবৰ বাবে আৰু কৰোনা বা আগতীয়া আৰোগ্য প্ৰতিৰোধক হিচাবে উল্লেখিত ঔষধসমূহ Covi kit হিচাবে online উপলব্ধ৷

Covi kit টো আপুনি এটা পেকেজ হিচাবে পাব যত ভাইৰাচ সংক্ৰমনৰ পৰা বাচি থাকিবৰ বাবে যাবতীয় সকলোখিনি ঔষধ আপুনি একেলগে পাব৷ লগতে পাব paracetamol আৰু Multivitamin. 

আপোনাৰ পৰিয়াল প্ৰিয়জনক সুৰক্ষিত ৰাখিবলৈ Covi kit ঘৰতে অৰ্ডাৰ কৰক-

Link টো হল-👉

https://anymeds.in/product/detail/covi-kit/10077

Covi kit সম্পৰ্কে কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে আমাক যোগাযোগ কৰক- +91 88768 13012

“Covi kit লগত ৰাখক আৰু নিজৰ লগতে পৰিয়াল প্ৰিয়জনক সুৰক্ষিত কৰি ৰাখক”


Spread the love

Mitali Saikia

Mrs. Mitali Saikia is the founder, Author of Fitassam. Around 85% of the content lives on this website is written and created by Mitali Saikia. Mitali Saikia has been working as a freelance writer on health, parenting, self-improvement, etc. In Dec 2019, She has founded the Fitassam website to help other practitioners of alternative medicine, authors, and people by sharing his knowledge, expertise, and clinical experience.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *